Kde se lyžuje?

Střediska se činí a otevírají denně další sjezdovky i vleky. V současnosti je otevřeno přes 250 km sjezdovek po celé České republice – konečně je tedy více sjezdovek otevřených než těch nesjízdných, čemuž pomohla i přírodní sněhová nadílka.

Co do maximální výšky sněhu na sjezdovce, má každé větší pohoří svého zástupce v první desítce – v Orlických Říčky, v Beskydech Rališka, v Jeseníkách Ostružná…

Top 10 českých středisek podle délky otevřených sjezdovek
Top 10 českých středisek podle délky otevřených sjezdovek - klikněte pro úplný přehled sněhu a otevřených sjezdovek

Nejvíce kilometrů otevřených sjezdovek najdeme v Krkonoších (Špindl, Černá hora), Jizerských a Orlických horách (Špičák, Říčky). Reportéři si přes svátky pochvalovali především dobře upravené sjezdovky a poměrně malou zalidněnost, zapříčiněnou i přechodně nevlídným počasím.


Klikněte pro interaktivní mapu aktuálních reportů

Poprvé také některá střediska probudila kolonku přírodní sníh. Třeba na Klínovci udávají 10 cm, na Pradědu dokonce až 20 cm.


Klikněte pro interaktivní mapu středisek a sněhových podmínek v Česku (číslo značí max. sněhovou pokrývku na sjezdovce)

Sluníčko až 7,5 hodiny denně

Předpověď už s pravděpodobností hraničící s jistotou říká, že o víkendu bude téměř všude slunečno a teploty v horách se budou pohybovat kolem nuly či lehce pod ní. Modré oblohy si užijí lyžaři v celé republice od západu na východ.

Předpověď počasí pro Česko až na 9 dnů
Klikněte pro předpověď počasí na českých horách až na 9 dní z více zdrojů pro porovnání

Běžky s sebou

I když přírodního sněhu není mnoho, upravených stop je překvapivě dost – svezení na přírodním je aktuálně pravděpodobně nejlepší v Jizerských horách na Rozmezí.

Aktuální informace o upravovaných běžeckých tratích najdete na Bezky.net!

I Slovensko je na tom slušně, Alpy mají konečně sníh

Co do výšky sněhu dominuje v Tatrách Spálená dolina (100 cm) nebo Tatranská Lomnica (70 cm), na Fatře Vrátná (65 cm) a Valčianská dolina (65 cm). V provozu je zatím podobně jako v Česku zhruba polovina sjezdovek.

Mapa, kde se lyžuje na Slovensku
Klikněte pro interaktivní mapu středisek a sněhových podmínek na Slovensku (číslo značí max. sněhovou pokrývku na sjezdovce)

V Alpách se situace také mění k lepšímu - zejména severovýchodní polovinu Rakouska konečně zasypal i přírodní sníh. Známá velká střediska se stovkami kilometrů sjezdovek typu Sölden, Schladming, Sestriere nebo Tignes se blíží k plnému provozu, v průměru je otevřeno kolem tří čtvrtin sjezdovek.


V Alpách se už někde dá jezdit i freeride (Tauplitz)


Tip: na Nový rok za polovic? Skoro ve všech pohořích!

Dolní Morava

Pokud máte doma 99. vydání časopisu SNOW, jste také šťastným vlastníkem jednoho skipasu zdarma na Dolní Moravě. Jeho platnost začíná právě na Nový rok. Na zasněžení ještě čeká černá sjezdovka Sněžník A, všechny ostatní jsou kvalitně upravené. Spolu s tím si reportéři chválí zpestření v podobě skicrossové trati a dobře vysněžené propojovací cesty.


Jak to vypadalo na Dolní Moravě, když tam byl reportér bobu

Skipas 1+1 zdarma z podzimních vydání časopisu SNOW můžete od 1. ledna využít také v Branné v Jeseníkách, na Bukové hoře v Orlických horách, v Karlově pod Pradědem, v Kunčicích pod Králickým Sněžníkem, na krkonošských Pasekách nebo na krušnohorském Plešivci.

Určitě se budou hodit nabroušené lyže, protože sníh je umrzlý a odpoledne se - i vlivem vyšší návštěvnosti - tvoří ledové plotny.

Výhodné skipasy hledejte na Skipas-zdarma.cz a Skipasomat.cz!