V Donovalech jsme se po ránu rozehřáli na Záhradišti, kde se parkuje na bezplatném parkovišti hned u sjezdovky. Dopravními prostředky jsou tu poma a sedačková lanovka, dolů pak vedou poměrně prostorné a přehledné modré svahy s konstantně mírným sklonem, takže lyže tu hrany postavíte snadno.

Svahy na Záhradišti se ale samozřejmě zalíbí hlavně dětem či mírně pokročilým. Drsní borci ve volném oblečení opanovávají snowpark. Ten vede po celé délce sjezdovky a nabídne překážky od nejmenších až po opravdu velké big airy.

Při přejezdu ze Záhradiště na Novou Hoĺu se míjí dětský Fun park, chlouba Donoval, který zaujme už na první pohled množstvím slalomových a jiných výukových prvků. Fun park má 9 pojízdných pásů a jeho rozloha je kolem 12 500 m2.

Lyžařská škola ve Fun parku má pro děti připravený propracovaný program několika lyžařských úrovní, kdy každá úroveň má svoje „cvičné hřiště“. Škola pracuje se šesti úrovněmi dětí, tedy s levely 0 až 5, kdy level 0 a 1 se odehrává ve Fun parku. Do Fun parku můžete i bez instruktora, vstup na hodinu je v hlavní sezoně 6 euro, celodenní vstup vyjde na 13 euro.

Na protější Novou Hoľu se dostanete přes lokalitu Mistríky, je potřeba jen přejít silnici. Sjezdovky v této části jsou delší a o poznání náročnější, protože se červenají a místy i černají. Dominující sjezdovkou je trať č. 1, jejíž začátek představuje už vcelku ostrý hang. Rychlost, kterou naberete, zkrotíte až v levotočivé zatáčce, kde se sjezdovka trochu narovná. Pak následuje pěkně jezdivý sešup, který v lehce zvlněném terénu pokračuje až dolů.

My si v Donovalech oblíbili červenou sjezdovku č. 9, která je v Donovalech s 2 200 metry vůbec nejdelší. Líbil se nám její dlouhý rovný úsek v horní polovině, kde se to dalo krásně naklápět na hrany. Dojezd je shodný s tratí č. 1.

Na Novou Hoľi vyváží lyžaře lanovková specialita, kterou je tzv. telemix. Jde o kombinaci sedačkové a kabinkové lanovky a mně osobně tento formát velmi vyhovuje. Zatímco někomu se nechtějí sundávat lyže a raději volí sedačku, já mám v těchto mrazivých dnech raději kabinku. Zkrátka každý podle svého.

Lákadlem pro dobrodruhy může být snowparagliding, jehož start je situován u výstupní stanice telemixu. Za 4 eura si tedy můžete dopřát několik minut z ptačí perspektivy, přistanete kousek od Mistríků. Tuto atrakci jsme tentokrát nestihli, ale plánujeme si ji na příště, protože podle frekvence letů při naší návštěvě se zřejmě jedná o hodně oblíbenou zábavu.

Další zábavou mimo sjezdovky je ledové kluziště přímo na Nové Hoľi u kulatého aprés-ski baru. Vstup je zdarma a otevírací doba je od 9:00 do 22:00.

Zázemí v Donovalech splňuje rodinné potřeby, takže jsou po ruce toalety i občerstvovací zařízení od aprés ski stanu přes restaurace až po pravou slovenskou kolibu Goral, kterou najdete po cestě mezi Novou Hoľou a Záhradištěm. Stejně jak malebně vypadá zvenku, tak útulná je zevnitř. V nabídce jsou tradiční slovenské speciality jako je šmirkas, halušky nebo šulance s mákem, vyzkoušené máme ale i dobré jehněčí kolínko nebo hříbkovou polévku v chlebu. Ceny jídel se pohybují od 5 do 14 euro.

Odpoledne jsme v Donovalech navštívili nový minipivovar, který najdete kousek od koliby Goral. Budova skrývá nejen pivovar, ale také pekárnu nebo kavárnu ve středomořském stylu.

Donovaly mají dostatečnou kapacitu penzionků a hotelů přímo ve středisku. Tradičním je Šport hotel, který nabízí ubytování už od roku 1936 a stal se tak vůbec prvním hotelem na Donovalech. Interiéry pokojů jsou vyvedené ve dřevě, jak se na hory patří. Výhodou hotelu je i wellness od bazénu po sauny, pro děti pak velká a plně vybavená herna.


Donovaly v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 h 26 min
Celodenní skipas dospělí     26 eur
Celodenní skipas junior     21 eur
Celodenní skipas děti     18 eur
Provozní doba lanovky     8:30 – 15:30
Ubytování     www.hotelsport.sk
Webové stránky     www.parksnow.sk
Parkování     bezplatné na Záhradišti i Nové Hoĺe


* V Donovalech jste na akci SNOWtour mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH, sportovní kamery LAMAX, batohy s páteřákem BOBLBEE, dále jste si mohli vyzkoušet jízdu na sněžných bruslích SLED DOGS a zdarma ochutnat ceilonský čaj DILMAH nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, šátky a kukly HAVEN a další vyhřívané produkty značky LENZ. Reportéry i promotéry jste mohli vidět v oblečení HELLY HANSEN a s hodinkami GARMIN.*
Partneři SNOW tour: