Po ránu jsme se rozjezdili na prudších tratích stékajících z hory Zbojnické, kam vyváží čtyřsedačková lanovka. Ačkoli se tato strana sjezdovkami hlavně červená, najde se tu i Modrá sjezdovka, která byla na prvních několik jízd téměř prázdná, protože nadšení lyžaři se koncentrovali spíše na sjezdovkách červených. Velmi rovný povrch trati vybízel ke carvingu a při délce trati přes kilometr by se nám možná podařilo i zapotit, nebýt minusových teplot.


Stejně dobře upravená byla i vedlejší sjezdovka Javořinka - Tréninková, která je oproti předešlé Modré méně členitá, a tedy přehlednější. Snad jen na některých zúžených místech by přišlo vzhledem k rychlosti, kterou lze nabrat, ještě více prostoru. Chcete-li brázdit kopec ve sportovnějším tempu, můžete využívat pomu Javořinka, kde se na rozdíl od sedačkové lanovky netvoří téměř žádné fronty.


Naší „vítězkou“ se však v Bílé tentokrát stala červená sjezdovka FIS, která má homologaci pro slalom i obří slalom, kvůli čemuž časně zrána patřila jen mladým závodníkům. Sjezdovka sice poté nebyla tak rovná jako Modrá a Javořinka, žádné velké muldy se ale také nevytvořily. Chcete-li si na „fisce“ dopřát ryze sportovní start, rozjeďte se od dřevěného zbojníka, který na trať dohlíží.


Než jsme se přesunuli přes silnice na protilehlé modré svahy, minuli jsme restauraci hotelu Bauer a davy proudící dovnitř i ven jsme chápali jako znamení, že se tam stále výtečně vaří. Inu, i my jsme se tedy nechali zlákat dřívějším obědem. Vybrat jsme si mohli jak z minutkové kuchyně, tak z denního menu, které zahrnuje polévku a až 8 různých hlavních jídel, jejichž ceny se pohybují do 155 Kč. Denní menu zdobil jelení guláš s knedlíkem, masové koule s rajskou omáčkou nebo moravský vrabec se špenátem a bramborovým knedlíkem. Milovníci sladkého si tu mohou vybrat ze čtyř různých dezertů, nechybí ani můj oblíbený medovník (kterého je pořádný kus!).


Po obědě jsme se vydali na jižní stranu, do které už se sem tam opřelo i vykukující sluníčko, takže na rozdíl od zmrzlých pist na Zbojnické už tyto modré sjezdovky měly místy nahrnutý měkký sníh.


V dětském parku vedle hotelu Bauer se to hemžilo houfy barevných dětí v čele s méďou Brumíkem. Šlo o týdenní kurzy pro malé děti, které se v závěru mezi sebou utkaly v přátelských pátečních závodech. Do parku ale můžete i bez instruktora, kdy si za vstup připlatíte 180 Kč (v rámci výuky v LŠ je vstup do parku zdarma).


Dětský park v Bílé patří vůbec k nejvybavenějším dětským parkům v České republice. Pro děti jsou tu k dispozici dva pojízdné pásy, pomička, lyžařský kolotoč, malé překážky na nácvik i prvních malých skoků, snowtubing a další metodické pomůcky, které dětem usnadňují a zpestřují výuku.


V půjčovně v Bílé zaujme možnost zapůjčení snowbiku, tedy kola uzpůsobeného na jízdu ve sněhu, a pár šlápnutí jsme na vyzkoušené taky dali. Na snowbiku jsme už několikrát jeli, kola v Bílé jsou ale ještě o dost širší, takže se vůbec neboří a zvládají i kopcovité úseky. Údajně se tu letos kola půjčují skoro stejně často jako běžky. Zapůjčení snowbiku na dvě hodiny vyjde na 350 Kč.


Dalším zpestřením, na které jsme si už tentokrát netroufli, je ledová lezecká stěna přímo v areálu vedle lanovky. Vylézt si na ni můžete zdarma, a pokud nemáte vlastní výbavu, lze si ji zapůjčit u horské služby ve středisku.


Bílá v kostce:

Vzdálenost z Prahy     3 hod 46 min
Celodenní skipas dospělí (16-64 let)     480 Kč
Celodenní skipas děti, senioři (6-15 let, 65+)     360 Kč
Webové stránky střediska     www.skibila.cz
Parkování     zdarma na velkokapacitním parkovišti u pokladen a cca 50 m od nástupu na lanovkuV Bílé se odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat helmy a brýle SMITH, sportovní kamery LAMAX, batohy s páteřákem BOBLBEE, dále jste si mohli vyzkoušet jízdu na sněžných bruslích SLED DOGS a zdarma ochutnat ceilonský čaj DILMAH nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, šátky a kukly HAVEN a další vyhřívané produkty značky LENZ. Reportéry i promotéry jste mohli vidět v oblečení HELLY HANSEN a s hodinkami GARMIN.Partneři SNOW tour: