Kde svítí slunce, tam je pohoda

Po předchozím mlhavém týdnu, který lyžařům příliš radosti nepřinášel, zalily domácí sjezdovky dlouho předpovídané sluneční paprsky. Spolu s nočním mrazem a nízkou vlhkostí vykouzlily velmi příjemné lyžařské podmínky, i když s měknoucím sněhem. Sněhu ubývá, ale stále jsou v provozu prakticky všechny lyžařské areály, a to nejen na horách.


Klikněte pro interaktivní mapu aktuálních reportů

Zamračený víkend, ale možná i sníh na horách

Po slunném týdnu přijde o víkendu změna. Obloha se zatáhne a k tomu sprchne, nad 600 m by ale mohlo i sněžit. Příjemnější počasí každopádně slibuje neděle.


Předpověď počasí na neděli. Klikněte pro předpověď počasí na českých horách až na 9 dní z více zdrojů pro porovnání

Alpy: plný provoz, plná návštěvnost

Alpy jsou již od západu na východ a od severu na jih pokryté i přírodním sněhem, navíc zalité sluncem a vyhřívané téměř jarními teplotami. V Evropě už propukly školní prázdniny, takže k téměř plnému provozu lanovek a vleků se přidává i plná návštěvnost.
V Rakousku je otevřeno 91 % sjezdovek, v Itálii 87 % sjezdovek, ve Švýcarsku 80 % sjezdovek a ve Francii 85 % sjezdovek.

Tip: skipas do Fatry za polovinu

Jasenská dolina

Lyžování v jednom z větších středisek Velké Fatry vyjde při koupi skipasu přes Skipasomat.cz na polovic! Jasenská dolina může být milým zpestřením lyžařského výletu do Tater - těšit se můžete na čtyřsedačkovou lanovku a prostornou, méně zalidněnou sjezdovku – kdo si přivstane, užije si nedotčeného manšestru dosyta.


Jasenská Dolina od reportéra toom007

Tipy reportérů, tentokrát na lyžování ve vnitrozemí a mimo velké hory:

Hlinsko

Příměstské středisko se třemi sjezdovkami o třech obtížnostech, obsluhováných pomou a kotvou, je dobře dostupné z celého Pardubicka. Lyžuje se zde i večer. Šikovný a překvapivě rozmanitý areál na odpolední i jednodenní lyžování.


Hlinsko od reportéra brácha

Stará Ves

Malé středisko u Rýmařova je v provozu jak přes den, tak ve vybraných dnech večer. Manšestr slibuje i před večerním lyžováním. Výhodou je především nízká zalidněnost.


Staroveské noční lyžování od reportéra Monkeyr

Kladky

Nedaleko Prostějova se nachází poměrně dlouhá (700 m) a rozmanitá sjezdovka - vrchní část je červená, dojezd modrý. Obsluhuje ji moderní kotva, horní část tratě pak i tyčová poma a nechybí ani lanový vlek pro děti (ten využívá i lyžařská škola). Slušné je i zázemí a služby, jen pozor na rozbité příjezdové cestě!


Sjezdovka v areálu Kladky od reportérky Anavi

Kvasejovice

Jižně od Prahy na České Sibiři se nachází mj. skromnější sjezdovka v Kvasejovicích o délce 500 m, kterou ocení příznivci klidu, kterým nevadí prostší zázemí i servis.


Kvasejovice od reportéra ruzape

Svratka

Téměř půlkilometrová sjezdovka na Vysočině láká na výhodné ceny skipasů - zakoupit se dá už jedna hodina ježdění. Celý areál je dobře schovaný a nedojedete k němu podle velkých poutačů, jak bývá zvykem, což právě může být i jeho největší výhodou ve srovnání s přeplněnými areály. Zázemí má podobu vytápěného vojenského stanu, fungujícího jako bufet. Aktuálně je z technických důvodů mimo provoz, ale s lyžováním se ještě počítá.


Foto reportéra Metalik

Telnice

Příměstský areál nedaleko Ústí nad Labem je díky své dobré dostupnosti z dálnice atraktivní i pro obyvatele Prahy. Najdete zde všechny typy sjezdovek, poměrně dlouhé – dokonce i poctivý černý Slalomák. Bohužel nejde úplně o tajný tip s malou návštěvností, takže tratě mohou být brzy rozježděné.


Telnice očima reportéra sparrow1