Na sjezdovky v Herlíkovicích jsme tentokrát nastupovali přes Bubákov, odkud jsme se nechali převézt kabinkou přes silnici. Právě v této části, která je s Herlíkovicemi propojená, najdete největší procento modrých sjezdovek. Vyvážet vás bude buď sedačková lanovka, nebo poma, a to v horní mírnější polovině. Sjezdovka představuje pěknou širokou pláň, kterou ocení klidně i pokročilejší lyžaři.


Na herlíkovické sjezdovky jsme se přesunuli po modré trati Severní I, jejíž název napovídá, že zůstává většinu dne ve stínu a díky kotvovému vleku, který ji obsluhuje a na který se dnes už tolik lyžařům nechce, je tato část i méně zalidněná. Hlavním dopravním prostředkem je totiž v Herlíkovicích sedačková lanovka na vrchol Žalý, z jehož vrcholu se dostanete prakticky kamkoli v areálu.


Mou oblíbenou sjezdovkou v Herlíkovicích je červená trať Rodinná, která svou délkou téměř kilometru a půl patří mezi ty sportovnější. Zatímco horní pasáž je kvůli odkloněnému svahu neobvykle členitá, v druhé polovině se sjezdovka znatelně rozšíří a vytváří jedno velké červené přehledné náměstí.


V dolní části sjezdovky Rodinná je možné projet se i v měřeném slalomu, ke kterému stačí přiložit skipas, aby se vám změřil čas. Výhoda branek je jejich umístění do samé levé části sjezdovky, která zůstává dlouho ve stínu, takže i trať relativně dlouho drží.


V Herlíkovicích mě mile překvapila i černá sjezdovka Závodní. Nejde totiž o žádný zabijácký krpál, ale o poměrně širokou a jezdivou sjezdovku. Pouze dojezd a následný traverz na červenou Rodinnou je markantně užší, takže je potřeba se brzdit dostatečně brzy.


Při naší návštěvě byla v provozu jen horní část snowparku, zbytek je dle všeho ještě ve výstavbě. V provozu prozatím nebyla ani černá sjezdovka Severní II. Ačkoli síla slunečních paprsků byla neúprosná, projevila se jen změknutím sjezdovek, velké muldy se ale ještě nevytvořily.


Pro děti se nabízí buď cvičné hřiště u výstupu čtyřsedačky v Bubákově, kde je však k dispozici pouze pojízdný pás bez slalomových zvířat (tedy alespoň, když jsme dětský park navštívili my), velmi pěkně vybavený dětský park ale najdete u parkoviště přímo v areálu Herlíkovice, kde děti vyváží pojízdný pás i lanáček a obloučky mohou kroužit kolem několika různých slalomových prvků.


Lyžařská výuka je v Herlíkovicích v rukách lyžařské školy Yellow Point, která je zároveň i půjčovnou lyží. 2 privátní lekce tu vyjdou na 990 Kč (1 lekce – 55 min) a v rámci výuky mají děti vstup do dětského parku zdarma. Bez instruktora je vstup 200 Kč a bezplatný je pak dětský koutek v zázemí lyžařské školy.


Velmi příjemné občerstvení nabídne mladá restaurace Herlíkovice, která se nachází u nástupu sedačkové lanovky Žalý. Je samoobslužná, prostorná a v nabídce jídel najdete například segedínský guláš, boloňské špagety nebo borůvkové knedlíky. Stejně jako loni i letos jsme se nechali zlákat dortíkem, za který by se nemusela stydět ani cukrárna. Vyšší cena 65 Kč je přímo úměrná krkonošské nadmořské výšce i chuťové kvalitě dortíku. Ceny hlavních jídel se pak pohybují kolem přijatelné stokoruny.


Chcete-li se v Herlíkovicích ubytovat přímo pod sjezdovkou, nabízí se hotel Eden, který najdete hned vedle centrálního parkoviště pod sjezdovkami. Ubytovaní mají slevu na skipas 15 % a přímo v hotelu si můžete objednat i relaxační masáž, čokoládovou masáž nebo masáž lávovými kameny.


Herlíkovice v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 43 min
Celodenní skipas dospělý     590 Kč
Celodenní skipas děti (do 140 cm, do 10 let)     390 Kč
Celodenní skipas junioři (do 18 let)     490 Kč
Celodenní skipas senioři (nad 63 let)     490 Kč
Provoz lanovky     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.snowhill.cz/herlikovice
Ubytování     www.eden-herlikovice.cz
Parkování:     zdarma na centrálním parkovišti, 50 m od kotvy


V Herlíkovicích jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřáli nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.
Partneři SNOW tour: