Sněhu v Loferu nebylo moc, spíš jen na nejnutnějších místech, ale dalo se to. Zaparkovali jsme hned u kasy, přenocovali a ráno jsme byli odsunuti pracovníkem střediska na parkoviště ve středu vesnice a přinuceni k dlouhé docházce s lyžemi na ramenou. Při cestě zpět jsme pak bloudili malebnými uličkami městečka. Z lanovky jsme nakonec objevili mnohem příjemnější parkoviště nad vesnicí s nástupem přímo do sjezdovky. V těch místech byla odpoledne místo sněhu ledová tříšť, stačilo si vzít brčko.

Po výjezdu kabinkou s jedním přestupem se před námi otevřelo malé členité středisko s nenáročnými terény vhodné pro začáteční lyžaře a rodiny s dětmi. Nejvyšší bod Grubhörndl je v 1 750 m n. m. Na mírné modré sjezdovky od rána svítí sluníčko, je tedy vhodné si přivstat a můžete si sjet do údolí po modročervené sjezdovce. My si projeli celé středisko, snowpark u horní stanice, který je postaven jako dětská boardcrossová dráha a po hodině zamířili lanovkou Family Express na druhou stranu kopce, kde jsme vsázeli na stinnější svahy kopce Schönbühel, končící v malém lesíku, což můžeme doporučit jako nejlepší curvový svah, tedy široký a dlouhý, přesto členitý a přehledný.

Na obídek jsme zavítali do restaurace Kecht Alm - krásná moderní roubenka kousek od stanice lanovky Family Express, kde měli luxusní polévku se sýrovým knedlíkem za velmi rozumné peníze.

Po obědě jsme ještě zkusili sjezdovku - krásné mírné svahy, děti všude a probíhala i výuka s instruktory, ale pro všechny místa dost.


Neděle patřila skiareálu Gosau v oblasti Dachstein West, ležícímu zhruba 100 km západně od Loferu. I přes menší přízeň počasí bylo lyžování v tomto středisku příjemné, jen oteplení a noční chlad zajistily, že sjezdovky měly ledový podklad a s pozdější hodinou i s ledovou tříští na povrchu. S parkováním nebyl žádný problém, pouze bylo trochu větrno, takže jsme hledali různá zákoutí, kde bychom se schovali. V údolí na rovné pláni trochu nereálné. Nakonec nám úkryt poskytl jiný vůz s tažným vozíkem. Parkoviště je přes silnici od kasy.

V areálu najdete spíš lehké a středně obtížné sjezdovky pro rodiny s dětmi. Nejvyšším bodem, kam se dostanete lanovkou, je Zwieselalm s 1 620 m n. m., ze kterého je pěkný výhled na celý horský masiv Dachstein. My si výhled užili jen dopoledne, odpoledne už začala být mlha a mokré sněžení. Lyžování v nižších částech střediska bylo fajn pouze v brzkých hodinách, než se na sjezdovkách vytvořily hroudy ledové tříště, které jinak pěkný sjezd kazily. Tající podklad nás vyhnal do vyšších částí střediska, kde jsme lyžovali po zbytek dopoledne.

Za zmínku rozhodně stojí lyžařský okruh Panoronda. Jedná se o 44 km dlouhý okruh, který vás postupně protáhne celým střediskem. Areál je tvořen několika částmi a ne vždy se mezi jednotlivými sjezdovkami dá orientovat. Tomu příliš nepomáhá místní plánek, který na mě působil poněkud nepřesně a nepřehledně. Potěšilo naopak dobře přístupné stravování s velmi příjemným a usměvavým personálem. Lepší Kaspressknödelsuppe jsem zatím neměl

Bohužel se nám odpoledne udělala mlha, kterou brzy na to doplnilo pomalu sílící mokré sněžení. Z toho důvodu jsme naši nedělní návštěvu skiareálu Gosau ukončili kolem druhé odpolední a vyrazili k autu. Přestože místo pevných sjezdovek byla břečka, tak díky opravdu mírným svahům nebyly na sjezdovce boule a dalo se jet svižně až k parkovišti.