Lyžařsky se dá Livigno rozdělit na tři části. Zatímco z nejvyšších partií kolem Carosella najdete jednu červenou pistu vedle druhé, protější Mottolino se místy i začerná. Naopak mírnější svahy se spouští přímo nad nejrušnější ulicí Livigna, dojezdy sjezdovek se dotýkají ulic a venkovních terásek restaurací.


Když přijedete autem, nejspíš zaparkujete u páteřní kabinkové lanovky Carosello 3000. Sice se až do výšky 3 000 m nedostanete, ale „zimní“ podmínky tu vydrží dlouho. Sympatická je odlehlejší část Federia, kde se to dá krájet na širokých červených sjezdovkách, zajet si můžete i měřený slalom, který byl velmi plynule a „do rychla“ postavený.


Sjezdovky na Carosellu jsou si charakterově velmi podobné až stejné - rovné a široké dálnice s konstantním sklonem.


Na Mottolino se můžete snadno přesunout skibusem, který však může být značně zaplněn. Mottolino se rovněž převážně červená a tratě jsou snad ještě širší než na Carosellu.


V době návštěvy šlo o sjíždění v davu, kdy bylo chtě nechtě potřeba přizpůsobit tempo jízdy a radius oblouků ostatním lyžařům na svahu. Jedinou prázdnou sjezdovkou byla černá pista z Monte della Neve, která se od svých červených kolegyň liší jen prudším sklonem.


Na Mottolinu mě nejvíc zaujaly dvě skicrossové tratě, které na sebe téměř navazují a nabídnou i nějaký ten seskok (zřejmě jde o využití dropíků z letního bikeparku), nicméně všechny překážky jsou postavené tak, aby je zvládli i začátečníci. Chválím miniaturní napodobeninu big airů, které jsou postavené do kopce, takže kdo umí, přeletí, kdo umí méně, dopadne bezpečně na „muldu“. Na crossové trati byly vidět jak děti, tak dospělí a všichni si klopené zatáčky se skoky nadšeně užívali.


Mottolino se také pyšní jedním z největších snowparků v Evropě a nutno říct, že už jen pohled na precizně šejpované big airy budí respekt. Kdo skáče, okamžitě pozná profesionální ruku stavitelů a velmi bezpečně postavené dopady. Pro začátečníky nebo mírně pokročilé nechybí ani „easy line“, tedy jednoduchá trať plná menších skoků, beden a railů. Druhý menší snowpark najdete také na protějším Carosellu.


Na Mottolinu jsme na oběd zastavili v chatě Camanel di Planon, které z dálky vypadá jako dřevěná kůlna kdo ví proč obklopená davem lidí. Zblízka byla slyšet hlasitá hudba a tančící lyžaři v přezkáčích třímali v ruce sklenku proseca. Nechyběly ani přitažlivé dívky v tílkách, které udávaly tempo tance přímo ze stolů. To vše v pravé poledne! Do tanečního víru se nechaly strhnout všechny věkové kategorie.


Camanel di Planon je samozřejmě i místem k občerstvení - v přízemí najdete výběr dezertů, v prvním patře pak útulnou restauraci, jejíž klid kontrastuje s venkovní party. V jídelníčku hrají hlavní roli těstoviny, na menší svačinu přijde vhod prosciutto s mozzarellou nebo typická italská bresaola s hříbky a rukolou. Dva talíře bresaoly a tři piva tu vyšly zhruba na 40 eur a při placení jsme obdrželi dva vouchery na pivo do baru Kosmo u nástupní stanice kabinky na Mottolinu.


Doslova dětský ráj se nachází na dojezdu zmíněných modrých sjezdovek takřka v centru města. Lupigno park zahrnuje prostor nejen pro malé lyžaře, ale i pro nelyžující ratolesti. Vedle několika pojízdných pásů s velmi mírnými svahy tu jsou prolézačky, klouzačky, houpačky a dokonce i trampolíny. Rodiče dětí tu buď plně asistují, nebo dohlíží zpovzdálí z terásek blízkých restaurací. Pohled na opalující se lyžaře v lehátkách a děti plácající bábovky ze sněhu s lopatkou a kyblíčkem skoro připomíná klasickou odpolední idylku na pláži u moře.


Tato část nabízí vyžití i pro větší lyžaře, takže se děti mohou projet v měřených slalomech, na tubingu nebo na fun line, která zahrnuje průjezd tunelem nebo mezi boxovacími pytli.


Livigno má dostatečnou ubytovací kapacitu, často v bezprostřední či snesitelné vzdálenosti k lanovce - například z hotelu Alpen Village, který leží na kraji Livigna, je to na sjezdovku jen pár metrů. K dispozici jsou dvou-, tří- i čtyřlůžkové pokoje a nechybí ani rodinné apartmány pro 4 až 6 osob. Ceny za standardní pokoj začínají od 69 eur/noc a v ceně je polopenze, vstup do bazénů a saun.Wellness hotelu Alpine Village zahrnuje plavecký bazén a také venkovní sauny s vířivkami. Aktivní sportovci mohou využít fitness centrum nebo masáže, pohodáři si zas mohou vychutnat drink na terase se západem slunce.


Livigno v kostce:

Vzdálenost z Prahy     7 h 52 min
Celodenní skipas dospělý     46 eur
Celodenní skipas Junior (roč. 2001-2008)     34 eur
Celodenní skipas dítě (roč. 2009 a mladší)     zdarma v doprovodu dospělého
Celodenní skipas Senior (roč. 1952 a starší)     41,50 eur
Provozní doba střediska     9:00 – 17:00
Webové stránky střediska     www.skipasslivigno.com
Ubytování     www.biviolifelivigno.it/…otel-livigno
Parkování     zdarma u nástupů hlavních lanovek


V Livignu jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.
Partneři SNOW tour: