SNOW tour - ST. Anton from SNOW.cz on Vimeo.


Hlavní část areálu, tedy jedny z nejfrekventova­nějších sjezdovek, obsluhuje kapacitní kabinka Galzigbahn. Jakmile jsme z ní vystoupili, uklidnil nás pohled na bílé kopce s dostatkem sněhu. V této části byla v provozu i tzv. fun slope, tedy zábavná trať s jednoduchými překážkami a klopenými zatáčkami.


Krátkým přejezdem jsme zamířili na protější vrchol Kapall, odkud se spouští černá sjezdovka č. 42, která v roce 2001 hostila mistrovství světa v alpském lyžování. Kvůli celodennímu náporu slunce byla sjezdovka už před polednem měkká, najít se tu daly ale i tvrdší pasáže, kde se do toho šlo opřít.


Sice jen pár tratí je tu značeno černě, zato mnohé červené by si to svým prudkým sklonem zasloužily. Další „echtovní“ černou je sjezdovka č. 52 Kandahar-Galzig, která slouží i jako spojka mezi Galzigem a sjezdovkami na Kapallu, takže je frekventovaná a upravená vydrží jen časně zrána.


Lyžování v Antonu se díky jeho rozloze dá pojmout výletně, a tak ani my jsme za celý den nejeli jednu sjezdovku dvakrát. Naší další štací byl dvouapůltisícový vrchol Schindlerspitze, odkud vede nejdelší sjezd St. Antonu a v dubnu se tu pořádá i hromadný závod Weisse Rausch. Horní pasáž s červenou sjezdovkou je stejně jako většina červených v Antonu velmi sportovní a lehce členitá.


Ze Schindlerspitze se můžete spustit i mimo sjezdovku, tedy freeridovým žlabem. V jarních dnech už sice po prašanu není ani památky, přesto se tu našlo několik nadšenců, kteří si kopec s chutí sjeli prudkým korytem v boulích.


Dlouhým sjezdem ze Schindlerspitze se dostanete i k nové kabince Albonabahn, která vyváží na svah nad Stubenem. Ve stejném místě startuje i kabinka „sjednotitelka“ Flexenbahn, která spojuje St. Anton se sjezdovkami v Zürsu, Lechu a Oberlechu, kde platí společný skipas.


Pokud se chcete v Antonu vyhnout frekventovaným sjezdovkám, zkuste komornější části, jako je zmíněný Stuben nebo námi oblíbený Rendl. Sjezdovky na Rendlu jsou hlavně červeno-modré a pocitově i širší než v jiných částech Antonu. Vybrat si tu můžete z přehledné dálnice nebo i členitějších tratí, jako je sjezdovka č. 15 s příjemně rozmanitým terénem zahrnujícím ostřejší zatáčky i oblé hranky.


Právě na Rendlu najdete i další atrakce jako třeba měřený slalom, měřený rychlostní úsek a také poměrně velký snowpark. Kromě „profi“ části nechyběly ani easy lajny, kterých je tu vedle sebe naskládaných hned několik. Vybrat si můžete lajnu s velkými i menšími skoky nebo s bednami a raily různých velikostí. Popularita parku je zřejmá už z toho, takže na startu na překážky čekalo vždy několik jezdců.


Naším tradičním gastrotipem je bistro Galzig, které leží strategicky mezi nástupními stanicemi lanovek Galzigbahn a Rendlbahn. Naši přízeň si tahle restaurace získala nejen díky chutné mezinárodní kuchyni, ale i milému personálu a příjemnému posezení jak vevnitř, tak venku. Vždy se těšíme na thajskou polévku, Galzig bruger a jako dezert créme brulée s hromadou ovoce. Za oběd s pitím tu necháte mezi 20 až 30 eury.Kdo si rád dopřává, najde v St. Antonu velký výběr luxusního ubytování - třeba v hotelu Valluga, který sice neleží v blízkosti lanovky, minibus ho ale kdykoli odveze, kam potřebuje. Pokoje i další místnosti hotelu jsou velmi vkusně vybavené a potěší i drobnosti jako kávovar na pokoji nebo každodenní návštěva milé obsluhy s karafou vody a čokoládovými bonbony.


SNOW tip - Valluga hotel from SNOW.cz on Vimeo.


Součástí hotelu je bazén a saunový svět, ve kterém se můžete občerstvit i různými druhy čajů, ořechy a sušenými plody. Velmi bohatá je i polopenze - k snídani čekejte 6 druhů džusů, vajíčka na všemožné způsoby, různé druhy mléka nebo ořechů. K odpočinku se hodí kromě wellnessu i velmi útulné salonky, takže polyžařský večer můžete strávit v křesle u krbu se sklenkou whiskey.

St. Anton am Arlberg v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 h 20 min
Celodenní skipas dospělý (ročník 2001–1942)     52 eur
Celodenní skipas mládež (ročník 1997–2000)     47, 50 eur
Celodenní skipas dítě (ročník 2001–2008)     31 eur
Celodenní skipas senior (ročník 1943–1952)     47,50 eur
Webové stránky     www.stantonamarlberg.com
Web ubytování     www.vallugahotel.at
Parkování     parkoviště přímo v St. Antonu placená


V St. Antonu jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.
Partneři SNOW tour: