Ischgl spolu se švýcarským sousedem Samnaun nabídne 238 km sjezdovek, z nichž je i začátkem dubna otevřeno okolo 215 km, za což vděčí hlavně nadprůměrné nadmořské výšce, kdy většina sjezdovek leží nad 2 000 m. Ačkoli na první pohled působí spletenec lanovek a sjezdovek poněkud nepřehledně, vše je logicky a harmonicky propojené.


Z městečka Ischgl vyjíždí hned tři kabinkové lanovky, z nichž dvě lyžaře vychrlí rovnou do nejrušnějšího centra kolem Idalpu, což je takový „Václavák“, jen ještě mnohem větší. Sem proudí ze všech stran klasické alpské dálnice, které jsou dostatečně široké a přehledné, takže se tu často setkáte i s instruktory a začínajícími lyžaři.


I zdejší červené sjezdovky jsou jen lehce členité a přehledné, zato poměrně poctivé. A nutno říct, že horní partie sjezdovek byly ještě v minulých dnech velmi tvrdé, takže ostré hrany byly nutností.


A nechybí ani bohatý černý výběr. Zatímco z téměř třítisícového vrcholu Greitspitze se vinou spíše užší černé tratě, a to se sklonem až 70 %, kolem sedačky Höllspitz jsou i černé pisty příjemně široké, takže se dají i rychlé oblouky vyjíždět pěkně po hraně, zejména ve spodní části černé č. 35, která byla díky poloze dále od Idalpu i pěkně prázdná.


Sjezdovky jsou tu co do obtížností velmi pestré a i mezi sebou velkoryse propojené, což ale znamená i vyšší četnost křižovatek a odboček, kde je nezbytné dávat pozor kolem sebe. Jakmile se ale člověk po dni až dvou zorientuje, dokáže si sjezdovky pospojovat do své ideální trasy a klidně i vytyčit okruh celou arénou bez „vyrušování“ přemýšlením na každé odbočce.


Samozřejmě nechybí ani atrakce typu obří slalom, měřený rychlostní úsek nebo hned několik parků k řádění ve vzduchu. Náročnější snowpark leží přímo na Idalpu, o něco jednodušší pak na modré sjezdovce vedoucí od výstupu lanovky Velillbahn, kde se před skoky můžete nejprve rozcvičit na terénních vlnách a jiných překážkách. Skoky jsou tu stavěné vždy ve dvou lajnách, tedy v obtížnější a jednodušší variantě.


Idalp je známý i jako horské koncertní pódium světových hvězd od Eltona Johna přes Kate Perry až po Robbieho Williamse. My zase měli štěstí na lyžařský závod nejlepších světových kuchařů a měli tu čest potkat i legendu alpského lyžování Marii Höfl-Riesch!


V Ischglu jsme nemohli vynechat ani dobrodružnou atrakci Sky Fly, kdy se na laně řítíte v sedě rychlostí až 80 km/h. Nástup se nachází v mezistanici kabinkové lanovky A1 - můžete vyrazit klidně s lyžemi, které vám i s hůlkami připnou na speciální sedák na zádech. Zároveň jsme se tím vyhnuli odpolednímu změklému dojezdu a do města k Dorftunnelu jsme se dostali neobvykle vzduchem. :-) Dvoukilometrová jízda na laně vyjde na 39 eur a můžete jet klidně i dva vedle sebe – tedy pokud druhému parťákovi neujedete…


Klidnější povahy dají asi přednost návštěvě muzea lanovek přímo v centru městečka u vchodu do Dorftunnelu. Vstup je zdarma a otevřeno je každou středu od 16 do 19 hod. Vidět můžete zmenšené modely lanovek, dřevěnou kotvu, staré dlouhé lyže nebo se můžete pohodlně usadit v kabinkové lanovce a pustit si v televizi historii Ischglu – dozvíte se hlavně, jaké neskutečné množství peněz se tu investovalo, což je na svahu opravdu znát.V Ischglu jsme byli ubytovaní přímo v centru městečka v hotelu Goldener Adler, odkud jsme to měli díky Dorftunnelu k lanovce jen „dva pojízdné pásy“. V hotelu je lyžárna se skříňkami a s možností vysušení bot a nechybí ani wellness s malým bazénem, horkou vířivkou, saunami a zajímavou odpočívací zónou uvnitř i venku.Mezi bohatými snídaněmi a večeří je v hotelu k dispozici i odpolední snack, tedy menší občerstvení, v němž nechybí slaná ani sladká varianta - někomu tato svačina může suplovat i oběd, jen chvíli po lyžování. U večeře vám kromě tradiční rakouské kuchyně na talíři přistanou i krevety nebo chobotničky.


Ischgl v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 h 32 min
Celodenní skipas dospělý     48 eur
Celodenní skipas dítě (do 17 let)     30 eur
Děti do 8 let v doprovodu rodičů     zdarma
Celodenní skipas senior (60 let a více)     48 eur
Provozní doba střediska     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.ischgl.com
Ubytování     www.goldener-adler.at


Z Ischglu jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.
Partneři SNOW tour: