Téměř zimní podmínky jsme očekávali především od ledovců Rettenbach a Tiefenbach, takže tvrdé a rovné sjezdovky i v nižších polohách střediska pro nás byly milým překvapením. První oblouky jsme kroužili na modré sjezdovce v části Giggijoch, kde se hrany pěkně zařezávaly do pevného sněhu – a takto jezdivá bez ledových ploten i kaše byla většina tratí.


Giggijoch nás díky svým atrakcím zdržel na poměrně dlouhou dobu – nejprve jsme vyzkoušeli Fun Line, která zahrnuje průjezd tunelem a sněhovou bránou, a poté jsme pokračovali na jednoduchou crossovou trať s klopenkami a malými skůčky. Na obojím řádily i ty nejmladší lyžaře.


Zabavili jsme se i na měřeném paralelním slalomu, kdy s parťákem startujete nastejno a v červené či modré lajně řežete oblouky, co to dá. Ze závodu máte automaticky pořízený videozáznam, který si můžete prohlédnout na webu Söldenu přes číslo skipasu.


Moderní a kapacitní lanovkou Gaislachkogel II jsme se pak přenesli do výšky 3 040 m a u vrcholového křížku cvakli nějakou tu fotku s výhledem. Také tu můžete navštívit restauraci Ice Q, kterou možná znáte z filmu James Bond Spectre.


Neobvyklé prosklení dělá z této restaurace architektonického „maskota Söldenu“. A aby restaurace působila dostatečně prestižně, potřebujete na oběd vždy rezervaci, kterou po vás bude chtít u vchodu velmi elegantně oblečená dáma. My jsme rezervaci neměli, a tak bylo možné sedět jen na terase, zato se sluncem a výhledem. Ke svačině jsme si dali pečivo s máslem a pomazánkou a štrúdl s vanilkovým krémem, obojí chutnalo na jedničku, ovšem celková cena „sváči“ se nakonec s nějakým tím pivem vyšplhala na 27 eur.


Převážně červené sjezdovky, které se spouštějí z Gaislachkoglu, jsou ryze sportovní a na spoustě míst je potřeba přibrzdit, abyste si nad tratěmi udrželi přehled. To ovšem neplatí o mé oblíbené sjezdovce č. 4, na kterou vyváží snad nejstarší lanovka Söldenu, pomalá dvousedačka. Právě z toho důvodu u ní nejsou žádné fronty a také sjezdovka je spíše prázdná, takže v kombinaci s dostatečnou šířkou a sportovním červeným sklonem tu z obřaček využijete opravdu maximum.


Při dvoudenní návštěvě jsme stihli projet i ledovce Tiefenbach a Rettenbach, jejichž sjezdovky byly výtečně upravené a i jejich dopolední „facelift“ byl velmi podobný tomu rannímu. Nejvíce jízd padlo na modré trati č. 39, která představuje opravdu široké a mírné prostranství, kde se v podstatě do oblouku stačí jen naklánět a pohodový sklon vás nenutí nikde výrazně dřít, prostě si tu jen užíváte naklápění po hranách.


Druhý den už se oteplilo, a tak se odpoledne pochopitelně z dojezdů sjezdovek stala klasická kašovitá oraniště. Pokud ale využíváte jen horních lanovek a vleků, nemáte díky pozdní zimě o přicházejícím jaru ani ponětí. Co nás ovšem překvapilo, byl i koncem dubna stále hojný počet lyžařů na sjezdovkách.Tip na ubytování:

Hlavně rodiny s dětmi asi ocení apartmány Top Tirol ve vesničce Huben, cca 5 minut jízdy autem ze Söldenu. Apartmány jsou vybavené kuchyňkou se vším potřebným a děti tu potěší velká herna. Každé ráno vám navíc sám šéf přinese do košíčku u dveří čerstvé pečivo z vedlejší pekárny.


V apartmánech nechybí ani bazén s vířivkou a saunový svět s finskou saunou, párou a infrakabinou. Po saunování jsou k dispozici kromě vody různé druhy čajů, které si můžete vychutnat v odpočívací místnosti na vodních postelích s relaxační hudbou ve sluchátkách.

Více informací na www.top-tirol.comSölden v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 h 32 min
Vzdálenost z Prahy     6 h
Celodenní skipas dospělý (ročník 1996 a starší)     52 eur
Celodenní skipas mládež (ročník 1997–2001)     39, 50 eur
Celodenní skipas dítě (ročník 2002–2008)     26,50 eur
Celodenní skipas senior (roč. ženy 1957 a starší, muži 1952 a starší)     44,50 eur
Webové stránky     www.soelden.com
Web ubytování     www.top-tirol.com
Parkování     nejlépe na bezplatném parkovišti u kabinky Giggijoch
Partneři SNOW tour:


Ze Söldenu jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.