Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.Abychom se vyhnuli polednímu slunci, vydali jsme se hned zrána na cyklovýlet po jednom z nabízených okruhů v mapce, kterou dostanete zdarma na pokladně nebo na recepci hotelu Monínec. Cílem námi zvolené cyklotrasy č. 5 o délce 32 km byla vodní tvrz Starý zámek v Borotíně. Na startu vám může síly ušetřit lanovka, která znatelně zkrátí cestu na Ounuz. Dále pokračujete na Cunkov, Jistebnici s malebným náměstíčkem a přes Ludvíkov a Vesec se dostanete do Borotína. Cedulky vás z městečka navedou přímo ke tvrzi, která se nachází ještě kilometr za obcí. V cíli výletu si můžete dát svačinu na lavičce s výhledem na hrad odrážející se ve vodní hladině před vámi nebo se následně bez kola vyškrábat pěšinkami přímo k hradu. Kdyby se vám zachtělo vydatnějšího sousta, než co si vezete v batůžku, za hradem čeká typická česká hospůdka.


Zpátky na Monínec následujete cyklotrasu č. 1059 směrem na Kamennou Lhotu, kde můžete okouknout malý zámeček, následně přes Smrkov, v něž si dokonce obec volí svého krále, a přes Nehonín a Brtný už se dostanete zpět na počáteční Ounuz. Trasa vede z velké většiny po šotolinové cestě, nikde nehrozí silniční provoz a profil trati je navíc jen mírně zvlněný, takže se tu nemusíte bát žádných nekonečných stoupání. Po cestě se nabízí krásné výhledy na malebnou krajinu a v malých vesničkách na vás dýchne atmosféra „pravého Česka“.


Kdo nás ale zná, ví, že nejvíc jsme se těšili do moníneckého bikeparku. Ten sice patří mezi ty menší u nás, kratší tratě ale kompenzuje variabilita stopy, kdy jeden úsek můžete projet několika způsoby – přeletět, přejet, objet nebo i podjet. Tratí vhodnou pro začátečníky je modrá, na které jsme v sobotu viděli i cyklisty s pevnými koly a dokonce i prcka, co nám sahal sotva po pás a neohroženě ujížděl svému tatínkovi  Modrá trať zahrnuje na svém začátku množství klopených zatáček a terénních vln, na kterých zkušení skáčou, jiní je mohou klidně přejíždět. V lese se pak modrá oddělí a lemuje vnější kraj, takže značnou část tratě si lze prohlédnout už z lanovky a charakter trati se nese stále ve stejném duchu jako na začátku, tedy žádné kameny nebo kořeny, jen vyhlazená stopa s charakterem „flow“, tedy plynulá.


Červená trasa vyžaduje i trochu té lesní techniky, která už k pevným kolům zcela přívětivá není a odpružení je tu minimálně doporučeníhodné. Kromě kamenitých úseků tu najdete i dřevěné wallridy nebo lávky a rovněž zde se dají všechny překážky objet, takže jde spíše o hravou technickou trasu, než o vyloženě sjezdový těžký terén.


Zkušení bikeři nejspíš ocení letošní novinku bikeparku - nový lávkový trail, který začíná zhruba v půli červené trati. Jde hlavně o záležitost balancu, takže milovníci adrenalinu tu najdou další výzvu.


Značnou část dalších letních aktivit, které se dají na Monínci provozovat, zastřešuje Jirsasport - v portfoliu aktivit jsou například bungee trampolíny, lanové centrum, letní tubing, horské koloběžky nebo discgolf. Zázemí všech jmenovaných aktivit včetně stánku s občerstvením se nachází u cesty mezi parkovištěm a restaurací M2. My si tu vyzkoušeli stále více populární discgolf, což je obdoba golfu, jen místo golfových míčků používáte frisbee talíře s různými letovými vlastnostmi. Cílem je trefení koše, kterých je tu 9 a z části jsou rozmístěné i po sjezdovce. Za zapůjčení sady disků na hřišti zaplatíte 150 Kč.


Těm nejmenším bude dobře v Juniorparku, tedy v lanovém parku určeném pro děti od 4 do 9 let, který se nachází přímo u parkoviště. Tři jednoduché trasy se sjezdem na kladce se mezi stromy klikatí ve výšce 2 metrů a děti se po nich díky jisticím sítím pod překážkami pohybují samostatně pod dohledem instruktora. Cena za den v Juniorparku činí 120 Kč.


Naobědvat se na Monínci můžete buď u dolní stanice sedačkové lanovky v samoobslužné restauraci M2 s možností vnitřního i venkovního posezení, nebo s výhledem z terasy restaurace hotelu Monínec. My jsme volili druhou variantu, kde se denní menu mění a v den naší návštěvy byl k mání salát s mým oblíbeným kozím sýrem nebo polévka v podobě rukolového krému. Kolega Tom zvolil klasiku, tedy smažený řízek s bramborovou kaší. Ceny hlavních jídel se pohybují kolem 130 Kč.


Trávíte-li na Monínci delší dovolenou, můžete se po okolí vydat i na pěší výlet, samozřejmě opět klidně s využitím lanovky, která vám usnadní trasu třeba za bizony nebo do obce Ounuz, která je díky svým malebným roubeným stavbám vyhlášená jako vesnická památková zóna a dokonce se tu natáčela i pohádka Pyšná princezna. Poblíž od vesničky se jako zajímavý výletní cíl nachází i stará budova České poštovny, která sem byla přemístěna ze Sněžky.


Od 1. července bude na Monínci oficiálně otevřené koupaliště Pilský rybník, který je vyhlášený svou čistou vodou díky protékající vodě a disponuje i pravou písčitou pláží. V zázemí koupaliště je dále k dispozici sprcha, „toi-toika“ a stánek s občerstvením. Vykoupat se v Pilském rybníčku můžete samozřejmě i před oficiální dobou otevření, ovšem na vlastní nebezpečí.Sedlali jsme kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Fotografie jsme pořídili mobily Samsung, videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a DJI V batůžku EVOC nechyběly svačiny v podobě tyčinek Bombus a napoje BIG shock. Kola jsme umývali přenosnou nízkotlakou myčkou Aqua2go.
Partneři SNOW tour: