Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.
Abychom si užili pohodový bikový okruh a nemuseli moc „dřít“, vybrali jsme si za výchozí bod cyklovýletu Obří sud, necelých 10 minut od Liberce. Než vyrazíte směr Ještěd, můžete se tu v restauraci ve tvaru sudu posilnit pitím a jídlem. Pak už stačí jen následovat turistickou značku na Rašovku. Cesta na Rašovku je pohodová, nejprve kousek sjedete po louce, následně si malý kopeček vyšlápnete a cestou se můžete kochat výhledem na Liberec i Ještěd.
Na Rašovce můžete navštívit i rozhlednu, která o víkendech bývá otevřená od 11 do 22 hod (v neděli do 19 hod), v týdnu až od 16 hod do 20 hod.
Z Rašovky pokračujete hřebenovkou k Šámalům a opět se vám dostává libereckých panoramat a okolní lavičky zcela vybízí k posezení.
Od Šámalů jsme se strategicky vydali po vrstevnici do Horního Hanychova, tedy sjeli jsme k nástupní stanici Ještědské sedačkové lanovky, kterou jsme se následně nechali vyvézt na Skalku, a tím jsme si i nějaké to stoupání ušetřili. Ze Skalky jsme jeli ještě kousek po hřebeni na Ještědku, kde se podél cesty tyčí několik skal, jejichž pokoření určitě za krásnou vyhlídku stojí.
Z Ještědky už je to za symbolem Libereckého kraje už jen kousek do kopce, a i když jsme si na Skalku pomohli lanovkou, výhled na město i do krajiny nám přišel zcela zasloužený. Posedět tu můžete jak venku, tak i v prosklené restauraci vysílače, kde si můžete dát oběd.
Zpáteční cestu z Ještědu na Obří sud absolvujete již po ještědském hřebeni a více méně pořád z kopce. Po cestě se nabízí další občerstvovací stanice na Chatě Pláně s odzkoušenou svíčkovou. Po celou dobu jde o lesní cestu, takže se nemusíte bát nudného asfaltu nebo naopak těžkého terénu. Díky nenáročnému profilu okruhu ho zvládnou i děti nebo méně výkonní cyklisté.
Ještěd je známý v bikerském světě i díky bikeparku, který se vyznačuje dobrou dostupností z Liberce a prakticky sem můžete dojet i tramvají. V bikeparku najdete 3 oficiální trasy, kdy se jedna z nich větví a dvě můžete v průběhu sjezdu i kombinovat.
Nejjednodušší tratí tu je modrá turistická B2, kterou představuje klasické lesní cesta s řadou hravých klopených zatáček a terénních vlnách po jejích stranách. Pokud si na něco netroufáte, jedete jednoduše po lesní cestě bez větších technických nároků.
Jakmile se začátečník rozjezdí na turistickém, může zkusit i trať Špagetu klikatící se pod lanovkou, která patří mezi naše nejoblíbenější. Má klopené zatáčky, z nichž je řada letos nově vyhlazená a rozšířená. Trať nabídne také všechny druhy skoků, od tzv. dvojáků, přes lavice, dřevěné seskoky až po legendární skok přes cestu.
Díky bezprostřední blízkosti statisícového města se můžete po sportovních aktivitách oddat i městské kultuře a navštívit třeba vyhlášenou zoologickou nebo botanickou zahradu, aquapark v Babyloně nebo vedlejší iQLANDIA, tedy science centrum, kde se děti zábavnou formou seznamují s vědou a mimo jiné tu najdou prvního humanoidního mluvícího robota v ČR nebo 3D planetárium. Zatímco iQLANDIA je určená dětem od cca 8 let, vedlejší iQPARK je vhodný i pro mladší děti. Na takovou návštěvu si s dětmi ale vyhraďte klidně celý den, na dlouho se tu zabaví jako lékaři, prodejci potravin, hudebníci nebo jako moderátoři televizních novin. Rodinný vstup do iQPARK pro dva dospělé a dvě děti vychází na 460 Kč.

Ještěd v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 20 min
1 jízda na lanovce dospělí (Skalka)     100 Kč
1 jízda lanovkou ČD (Ještěd)     99 Kč
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     450 Kč
Zapůjčení horského kola (1 den)     450 Kč
Zapůjčení sjezdového kola     750 Kč
Provozní doba lanovky     V červenci a srpnu každý den
      9:05 – 17:05 po půl hodině
Vstupné do zoo dospělí     120 Kč
Vstupné do zoo děti/senioři     70 Kč
Webové stránky     www.skijested.czSedlali jsme kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Fotografie jsme pořídili mobily Samsung, videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a DJI V batůžku EVOC nechyběly svačiny v podobě tyčinek Bombus a napoje BIG shock. Kola jsme umývali přenosnou nízkotlakou myčkou Aqua2go.
Partneři SNOW tour: