Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.Bike SNOW tour 2016/17: Špindlerův Mlýn II from SNOW.cz on Vimeo.


V letním Špindlerově Mlýně letos v přední řadě zaujme novinka v podobě elektrických čtyřkolek, které bych mohla nazvat jako čtyřmístná elektrokola, ačkoli poněkud pohodlnější. Máte stříšku nad hlavou, sedíte na sedadle a s pomocí elektro podpory pohodově šlapete. Nejde o žádný extra adrenalin, ale spíše o rodinnou záležitost, kdy se bez námahy projíždíte po Špindlu. Dvě hodiny s tímto vozítkem vyjdou na 690 Kč.


Zázemí elektro bugin najdete na konci městského parku přímo ve Špindlerově Mlýně, kde jsou pro děti k mání „mladší sestry e-bugin“, tedy šlapací buginy. Pro jízdu na nich je určený speciální vytyčený okruh, po kterém mohou děti sami drandit. V rámci tohoto zázemí je k dispozici také občerstvení, toalety a informační centrum v rámci pokladen. Půlhodinové zapůjčení vyjde na 150 Kč.


Po cestě na Medvědín jsme zaznamenali ještě jednu novinku, a to trampolínové hřiště u nástupní stanice sedačkové lanovky na Medvědín. Hřiště je nejen ohraničené, ale rovněž zastřešené, takže nějakou tu letní přeháňku můžete klidně přečkat tady. Hřiště je zpestřené i basketbalovými koši a větší sporťáci si tu můžou půjčit i skákací prkno a trénovat triky na zimu. Půlhodina na trampolíně vyjde na 150 Kč.


Velkou trampolínu najdete také u horní stanice lanovky na Medvědíně, která je zasazená do Meďánkova hřiště, tedy do rozlehlého venkovního hřiště s prolézačkami moderního charakteru. Kromě trampolíny tu děti dále můžou skotačit na síťové houpačce, netradiční kolotočové houpačce nebo si mohou hrát s otáčecím minibagrem.


Přímo naproti tomuto hřišti najdou děti ještě hřiště v podobě velkých dřevěných písmen „Medvědín“, které slouží i jako malé lezecké stěny, skluzavky nebo prolézačky. Vstup na všechny atrakce tu je zcela zdarma.


Z Medvědína se pěšky můžete vydat po naučných stezkách Krakonošův příběh (9,5 km) nebo Medvědí cesta (8,6 km). My jsme se od výstupu sedačkové lanovky na Medvědíně vydali po druhé zmíněné naučné stezce, která se po chvíli proměnila v dřevěný chodníček zasazený do lišejníkové tundry, který posléze zavede na Zlaté návrší s krásnými výhledy. Stezka pokračuje přes Horní Mísečky a končí u výstupu lanovky na Medvědíně.


Díky lanovce na Medvědíně a ve Svatém Petru si můžete ulehčit i některé cyklistické výlety. Pohodový výlet o délce 10 km můžete začít u výstupní stanice sedačkové lanovky na Pláních, kdy sjedete zhruba 200 m rovnou dolů za nosem na šotolinovou cestu lemující vrstevnici a vydáte se po ní doprava směrem na Stoh. Cesta vás po krkonošských hřebenech zavede přes Krásnou Pláň zpět k nástupní stanici lanovky ve Sv. Petru.


Špindlerův Mlýn je zároveň jedním z nejznámějších českých bikeparků a rovněž tady se může svézt z kopce jezdec jakékoli úrovně. Pokud se chcete svézt z kopce, ale nevyhledáváte terén, zkuste turistickou cestu, směřující na opačnou stranu než je bikepark, která vede převážně po šotolině a zvládne ji klidně i rodina s dětmi. Pokročilejším stupněm už v nějakém tom terénu je červená trasa Freeride, která je navzdory svému názvu přívětivá pro širší spektrum jezdců. Na této trati se nemusíte obávat žádných složitých technických úseků, či prudkých sjezdů. Trasa je poměrně plynulá a skládá se často z pohodových klopených zatáček, dřevěných lávek a úseků připomínajících klasický lesní singltrail.


V horní části bikeparku je i nová část zvaná Fly Agaric - poměrně vyhlazená trať typu „flow“, tedy bez kořenů a kamenů, plynule se svažující, která předně nabídla několik terénních boulí/lavic na slušné polety ve vzduchu, na druhou stranu neskokani tu mohou všechny skoky v pohodě přejíždět. Fly Agaric posléze navazuje na červenou trať Freeride.


Špindlerův Mlýn je pravidelným dějištěm sjezdových závodů národní úrovně a v minulosti se tu konalo i Mistrovství ČR ve sjezdu. Tratí pro závody tohoto formátu je tu černá trasa pod lanovkou, na které trénují ti nejlepší čeští jezdci. Do nekonečného počtu zatáček se tu letos nově přidalo i pár dřevěných lávek včetně skoku přes cestu. Trasu doporučuji opravdu jen zkušeným bikerům.


Dojezdy všech tratí jsou u nástupu sedačkové lanovky ve Sv. Petru, stejně jako vybavené zázemí, které kromě pumptracku a tenisových kurtů zahrnuje i letní terasu s občerstvením, kde je možné zahrát si zdarma ping-pong. O kus dál si děti mohou vyzkoušet krátký tubing a dětské hřiště u horní stanice lanovky, jehož charakter je velmi podobný venkovnímu hřišti na Medvědíně. Z obou vrcholů se rovněž můžete svézt na horských kárách.

Špindlerův Mlýn v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     450 Kč
1 jízda lanovkou nahoru     250 Kč
Provozní doba lanovky     Každý den 8:00–12:00, 13:00–18:00 každou půlhodinu
Zapůjčení elektrokola (1 den)     750 Kč (i s helmou)
Zapůjčení horského kola (1 den)     350 Kč (i s helmou)
Zapůjčení sjezdového kola (1 den     850 Kč
Webové stránky     www.skiareal.czSedlali jsme kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Fotografie jsme pořídili mobily Samsung, videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a DJI V batůžku EVOC nechyběly svačiny v podobě tyčinek Bombus a napoje BIG shock. Kola jsme umývali přenosnou nízkotlakou myčkou Aqua2go.
Partneři SNOW tour: