Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.Bike SNOW tour 2016/17: Slovinsko from SNOW.cz on Vimeo.


Projeli jsme Roglu, Vogel, Krvavec, Cerkno a Pohorje u Mariboru – všechno samá lyžařská střediska. Rogla leží zhruba hodinu od rakousko-slovinských hranic. Je nástupním místem mnoha cyklistických výletů a 7 singltrailů všech obtížností, na které o víkendech vyváží sedačková lanovka.


Tratě na Rogle jsou vesměs přírodního charakteru, takže jde spíše o lesní pěšiny, kde dle stupně obtížnosti přibývá hlavně kořenů. Nejjednodušší zelená trať č. 1 je naprosto nenáročná a zvládne ji i rekreační cyklista.


Čím vyšší číslo, tím obtížnější trasa, ale ani umělých bikeparkových překážek ani skoků se bát nemusíte. My jsme si nejvíc oblíbili modrou trať číslo 2, která je z velké části vyhlazená, nikterak prudká, zato příjemně plynulá. Tento trail zvládnou klidně i začátečníci.


Na výlet do okolí lze doporučit Črno jezero, které se nachází nedaleko Domu na Osankarici (cca 20 km na kole nebo 16 km autem z Rogly). Na tomto místě ideálně nechte kolo či auto a vydejte se pěšky, protože zbylé dva kilometry k jezeru vedou po dřevěné lávce a schodech. Po cestě se pro děti nabízí zábavně-vzdělávací zastávky.


Druhou slovinskou zastávkou byl Vogel v Triglavském národním parku přímo nad průzračně modrým Bohinjským jezerem. Sportovní aktivity tu jdou příjemně spojit s koupáním. Ve slunečných dnech ovšem počítejte s obležením turistů, raději jsme si tedy zaplavali hned po snídani.


Od Bohinjského jezera nás kabina vynesla do skalistých výšin, které ostře kontrastují se zeleným údolím – je odtud hezký výhled na nejvyšší horu Slovinska Triglav. Na náhorní plošině mohou turisti i bikeři využít další návaznou lanovku.


Vogel sice nabídne jen jednu sjezdovou trať, nicméně díky různým odbočkám a větvení si můžete projezdit různé trasy. Trať začíná dřevěným wallridem, pokračuje po vyštěrkované pěšince několika zatáčkami, následuje i pár seskoků, ale všechny se dají pohodlně objíždět a v jedné části je i krátký technický úsek po skalce.


Nádherou vogelské trati je ovšem výhled na okolní velehory, a to téměř po celou jízdu. Jde tak o jeden z nejfotogeničtějších parků Slovinska. Trať navíc patří mezi jednodušší, kde lze všechny překážky objíždět, takže si ji může projet i méně zkušený biker.


Na Vogelu jsme volili občerstvení u horní stanice sedačkové lanovky, kde nám byl doporučen tzv. Eagls dezert, tedy místní sladký zákusek s lesními plody. Rovněž jsme se seznámili s tradičním slovinským pokrmem „žganci“, který se údajně jí k polévce nebo k snídani s mlékem. Pro nás sice nic moc, ale místní kuchyně by se zkoušet měla!


Třetím, už o poznání větším střediskem, byl Krvavec. Vše je situované do okolí mezistanice, respektive horní stanice kabinkové lanovky, odkud na kopec vytahuje ještě čtyřsedačková lanovka. Kromě bikeparku je Krvavec centrem mnoha jiných letních aktivit, takže se můžete projet po pohodové široké cestě na koloběžkách, kárách nebo se pro děti nabízí jízda na tubingové dráze. Náročnější mohou své choutky uspokojit v lanovém parku s několika trasami různých obtížností nebo na lezecké stěně u nástupu sedačkové lanovky.


Krvavec má bikepark o 4 různě náročných trasách, my vyzkoušeli všechny. Trať, kterou si tu může dát úplný začátečník nebo rodič s dětmi, se jmenuje Bambini trail – zcela vyhlazená, jen se vine z kopce v zatáčkách a terénních vlnách.


Podobnou tratí se stejným startem je od letoška nová Panorama trail, která je zaseknutá do vrstevnic, takže nemá žádné prudké ani nijak technické úseky a rovněž se po ní může spustit „taťka se synem“. Jak i název trailu napovídá, můžete se kochat výhledy.


O poznání náročnější trasy jsou červený Mucci trail a černý Rock'n'Flow trail, které jsou díky řadě kořenů a kamenů velmi technické a svou délkou 9 a 6 km si vyžadují i kondici. Tyto trasy tedy doporučujeme spíše zkušenějším bikerům, kteří preferují přírodní traily a nebojí se zdrncat kamenité pasáže. Loni jsme se tu v mokru potýkali s obtížemi na černém trailu Rock'n'Flow, letos za sucha se z trailu pro nás stal jeden z nejzábavnějších, co jsme kdy jeli, přestože si svou náročnost i tak zachoval.


Celkově od nás Krvavec nasbíral docela dost bodů. Jednak jsme byli nadšeni dlouhými a technickými traily a jednak se nám líbila možnost ubytování v hotelu Krvavec přímo u výstupu sedačkové lanovky, který nabízí i rodinné zázemí v podobě trampolín a střelby z luku.


Čtvrtým navštíveným místem bylo středisko Cerkno, kde je v létě bikepark i funpark pro děti. Bikepark nabídne pestré trasy od rodinného flowtrailu přes přírodní kořenovité traily až po sjezdovou trať s velkými skoky. Family flowtrail sice v době naší návštěvy ještě nebyl úplně dokončený, dalo se na něm ovšem už svézt a jeho nenáročný profil jde skutečně doporučit i výletníkům s batůžky.


Všechny tratě začínají sice u výstupu sedačkové lanovky, v průběhu se pak různě větví a prolínají, takže lze během jedné jízdy zabrousit i na jiné trasy. Trochu mi tu jen chybělo nějaké přesnější značení, takže jediná poučka byla, že náročnost tratí rostla zprava doleva, díváte-li se směrem dolů. Na druhou stranu oceňuji možnost projet se i po jiných než bikeparkových trasách – třeba po trailu začínajícím u nástupu sedačkové lanovky, nijak neoznačeným, zkrátka jen po pěšině padající dolů od příjezdové asfaltové cesty. Trail je středně náročný a v jednu chvíli projíždíte pravou slovinskou divočinou s kapradinami.


V rámci fun parku se mohou děti vyřádit na dětském hřišti u horní stanice lanovky, dále na trampolínách, při lukostřelbě, na špikách či slackline. Na oběd zajděte do resturace Alpska Perla v nadmořské výšce 1 300 m hned vedle dětského hřiště, kde si slovinské dobroty můžete vychutnat na terase s výhledem na nejvyšší horu Slovinska Triglav.


Po výletech můžete v Cerknu využít pro relaxaci termální lázně v hotelu Cerkno. Kromě bazénu s whirlpoolem a masážními lavicemi si můžete odpočinout i v sauně nebo solné jeskyni. Termální lázně můžete ve středu až pátek navštívit od 16 do 21:30 hod, o víkendu pak od 15 do 22 hod.


Posledním navštíveným místem bylo Pohorje nad Mariborem, s nímž je spojené kabinkovou lanovkou. Pohorje nabídlo dvě oficiální tratě, zbytek sjezdíků byly neoficiální pěšiny, které ovšem v našich očích soutěž slovinských trailů vyhrály.


Hlavní tratí byl v Pohorje Flow trail o délce 7 km, který nejčastěji nabízí velké klopené zatáčky a v horní pasáži i řadu terénních vln po sobě bezprostředně jdoucích. V prostřední části jsme se navzdory názvu trati projeli i v technické pasáži v kořenech, ovšem nebyla nikterak náročná a trail je tedy vhodný pro celkem širokou škálu jezdců.


Pohorje je známé i díky své pavučině turistických i cyklistických tras a díky blízkosti druhého největšího města Slovinska se můžete obohatit i kulturně. Maribor má nespočet pamětihodností – za zhlédnutí stojí například františkánský kostel, hrad nebo morový sloup a na výlet se tu vydejte určitě i na kopec zvaný Pyramida, odkud budete mít Maribor jak na dlani. Zkuste i mariborské restaurace, my si jednu vybrali přímo u nástupu na kabinkovou lanovku a s porcemi se rozhodně nešetřilo!

Tip na ubytování:


Výhled na město nabídne i hotel Bellevue přímo u výstupu kabinkové lanovky. Hotel nabízí rovněž wellness s hlavním soustředěním na ozdravné kúry těla i duše v saunovém světě, takže tu můžete vyzkoušet tureckou, finskou nebo chromoterapeutickou saunu.

Slovinská lyžařská a biková střediska:

Rogla     www.rogla.eu
Ubytování na Rogle     www.rogla.eu/…hotel-planja
Vogel     www.vogel.si
Ubtyování Vogel     www.hotel-ski.si
Krvavec     www.rtc-krvavec.si
Ubytování Krvavec     www.rtc-krvavec.si/…otel-krvavec
Cerkno     www.bike-fun-cerkno.si
Ubytování v Cerknu     www.hotel-cerkno.si
Pohorje     www.bikeparkpohorje.si
Ubytování v Pohorje     www.terme-maribor.si/…tel-bellevueSedlali jsme kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Fotografie jsme pořídili mobily Samsung, videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a DJI V batůžku EVOC nechyběly svačiny v podobě tyčinek Bombus a napoje BIG shock Kola jsme umývali přenosnou nízkotlakou myčkou Aqua2go
Partneři SNOW tour: