Náš sport, takřka devadesátiletý, zažíval už lepší časy. Jako všechny, snad s výjimkou těch největších, prožívá své vzestupy, vrcholy, poklesy a snad i oživení. V konkurenci novějších disciplín, nových sportů a pestřejší volnočasové zábavy už není tím jedinečným zimním fenoménem a jeho hrdinové jsou jen jedněmi z mnoha. Jeho disciplíny se už poněkud okoukaly. Těžce bojuje o přízeň fanoušků, médií i sponzorů.

Má i poměrně úzkou špičku a omezenou fanouškovskou základnu. Je náročný finančně a extrémně zatěžuje tělo. Kolik sportů doslova huntuje své protagonisty srovnatelnou měrou?

Haprující zdraví a zranění posledních let bohužel úroveň SP ovlivňují velmi negativně. Zajímavé souboje a emoční náboj sice nechybějí, zato ale vyrovnanost, konzistentnost výkonů, leckdy i technická úroveň.

Dámy prominou, začněme tím horším, abychom zakončili optimističtěji. SP nemohl nepoznamenat odchod výjimečně silné generace první půlky 80. let (Schild, Hosp, Riesch, Maze) i stárnutí a zranění dalších (Vonn, Fenninger-Veith, Brem, v sezoně Gut). Vždyť z 11 medailistek ZOH 2014 byly loni plně v akci jen tři!

Celkové výsledky: 1. Shiffrin, 2. Stuhec, 3. Goggia

Vonn, Stuhec a Goggia na stupních vítězů

Sjezd

U žen problém odjakživa. Maze a Riesch skončily, Veith, Gut a Vonn bojují se zraněními. Diví se někdo, že malý globus, obrazně ležící na sněhu, uchopila do loňska (pod)průměrná Slovinka Ilka Stuhec? Kdysi juniorská hvězda vylétla po letech jak kometa a navíc přinesla další variaci na lyžařskou Popelku, nevídaně obohacenou vlastní matkou-servisačkou. Nádherná story, zrodila se hvězda. A za ní další, Italka Sofia Goggia.

Tabulka zlepšení obou ve SP 2016 → 2017:

    Sjezd   Super-G   Obří slalom   Kombinace   Slalom
Stuhec   25→1   12→2   0→34   29→1   0→35
Goggia   32→2   20→6   22→3   35→8   bez účasti

Sofia Goggia při závodu SP 2017

Kvalitu to sice nezvedlo, ale aspoň zajímavost. Jenže: byly tak skvělé, nebo konkurence tak bídná? Ilka jakžtakž ano, vyhrála 4x, podmanivá Sofia ještě byla nevyrovnanou divoškou. Ale i to jí stačilo. Vždyť na MS jelo slušně tak pět prvních.

1. Stuhec, 2. Goggia, 3. Gut - MS: Stuhec

Super-G

Viz odchody a zranění výše. Globus na "stará kolena" (27) skoro utrpěla Tina Weirather ve věku, kdy její slavná matinka Hanni Wenzel skoro končila. Do zranění dominovala 3x první Lara Gut, zaujaly i Stuhec a Goggia. Super-G je problémový i jinak, ani touto sezonou nenadchl. Důkazem budiž MS, Schmidhofer tam vyhrála svůj vůbec první závod.

1. Weirather, 2. Stuhec, 3. Gut - MS: Schmidhofer

Obří slalom

Bez Maze, Veith, Brem a s propadem výkonnosti u Rebensburg, Weirather, Loeseth, Švédek zůstala vítězná stálice Worley, za ní Shiffrin a objev Goggia. Závěr sezony měla nejlepší Brignone. Slováky potěšila Petra Vlhová (40→11), Italy celé družstvo: v TOP 7 mají tři (ještě Bassino), ve 30 WCSL osm jezdkyň. Některé závody byly o něco lepší, jiné horší, ale celkově úrovní žádná sláva, občas až bída.

1. Worley, 2. Shiffrin, 3. Goggia - MS: dtto

Slalom

Nemá dobré roky. Schild, Riesch, Hosp, Zettel, Maze pryč, střední generace ve stagnaci, mladší teprve dorůstají, tradiční SL země jsou v krizi. Sezonu 2015/16 považuju za nejslabší za mnoho let. Lze doložit analýzami, zde jen toto: přestože byla zraněná, vyhrála vše, co jela, s 1., 4., 6. a 11. největším náskokem v historii slalomu SP! Loni se jevil o chloupek lépe, ale možná jen nám proto, že „československé“ holky Zuzulová, Vlhová, Strachová řádily v TOP 7. Či že Shiffrin nevyhrávala (6x) už tak suverénně? Také nezapomeňme, že se jezdí na lehčích svazích (Levi, Are, Flachau, Záhřeb, Maribor) většinou v jednoduše stavěných tratích. Mikaela Shiffrin v březnu 2016: „u chlapů mám pocit, že až do čísla 50 jede každý jako na vítězství. U holek, že leckteré stačí být do patnáctky“. Výstižné.

Ani Mikaela nebyla vždy bez chyb: v Aspenu dostala od Brignone 2.14 v GS, ve SL ve Flachau ztráta 1.38/kolo, v Semmeringu na ni Vlhová na 20 vteřinách najela 0.56 a v Aspenu na 17 s 0:39! Neboli: nakolik je Mikaela tak skvělá a nakolik jí skvělost umožňuje slabá konkurence? Ve 22 má konečně i velký globus, potlesk, ale v tomto věku jich měla Annemarie pět v řadě, Stenmark tři. Když už mladičká hvězda: Melanie Meillard. Petra Vlhová pod vedením slalomového mága Magoniho trochu vylepšila „vlomené“ vnější koleno (nebo doladila boty?), o jejím GS byla řeč. Už v lednu šla přes 500 bodů WCSL! Klobouk dolů před veteránkou Zuzu. Není boží talent, není mladá, měla zranění, nemá bezchybnou techniku, ale dokáže se rvát jako vyhecovaná mlaďoška. Což naopak chybí Šárce. Šla výsledkově trochu dolů, TOP 7 ale ještě uhájila. Jelikož skončila, zaslouží si samostatný článek.

1. Shiffrin, 2. Velez Zuzulová, 3. Holdener – MS: Shiffrin

Alpská kombinace

Problémová disciplina, doplněk, uměle udržovaná při životě, silně závislá na postavení tratí pro sjezdařky versus techničky. Ale nejsnadnější zdroj bodů pro méně dobré účastníky. Nejlepší univerzálky sezony: Stuhec (1.SP), Brignone (1.WCSL), Holdener (MS).

SP: 1. Stuhec, 2. Brignone, 3. Holdener

Lara Gut při závodu SP v kombinaci

Ještě naše

Body potěšila Ester Ledecká. Základní techniku celkem má, sbírá zkušenosti, jeví se sympaticky soudně, na trati se nebojí a to jí v bídě ženské sjezdařiny umožňuje slušně obstát. I když, upřímně řečeno, okouzluje svou unikátní obojživelností, bez ní by byla jen jednou z mnoha na startu.

Na bodech SP máme pět děvčat. Zní to hezky, ale dvě jen z kombinace, Šárka je už mimo, obřák bohužel zoufalý, Ester je jediná v rychlostních (od Kláry Křížové sotva ještě něco čekat), jedině Dubovská ve SL se ojediněle chytla. Žádná sláva, ale může být i hůř, vždyť jsme skoro neobeslali juniorské MS.