Rakousko - stav sněhu

V uplynulých dnech přikryly rakouské Alpy desítky centimetrů sněhu, výjimkou přitom nebyl ani úhrn ve výši kolem jednoho metru. Zejména v polohách nad 1 500 až 2 000 m n. m. už pravděpodobně bez výraznějšího úbytku zůstane ležet, navíc je díky mrazivým teplotám mnohde spuštěné zasněžování. I mráz by přitom měl v příštím týdnu vydržet, vyloučená není ani ještě „zimnější“ epizoda koncem listopadu.

Vynikající jsou sněhové podmínky na všech ledovcích od Kaprunu přes Hintertux, Stubai, Sölden, Pitztal a Kaunertal až po Mölltal, které hlásí nejčastěji okolo metru a půl sněhu. Lyžuje se prakticky na všech sjezdovkách v horních patrech ledovcových areálů a sjíždět lze až do mezistanic. V Söldenu už je ledovcový areál přístupný přes sjezdovky z Giggijochu, odpadá tedy výjezd po vysokohorské silnici.

Lyžování už v polovině října díky zásobám loňského sněhu zahájil Kitzbühel nad průsmykem Pass Thurn (v lokalitě Resterhöhe), později se přidala ještě jedna sjezdovka na Hahnenkammu. Lyžuje se už také ve Schladmingu na hoře Planai podél sedačkové lanovky Märchenwiese. Sezónu zahájili s víkendovým provozem i v údolí Montafon na západě Rakouska.

O nadcházejícím víkendu se otevře vysokohorský resort Obergurgl Hochgurgl v údolí Ötztal, kde se dá očekávat, že bude v provozu většina lanovek a vleků. Spolu se sousedním Söldenem tak bude mít Ötztal nejštědřejší lyžařskou nabídku Rakouska „na jednom místě“. Brzy nato se chystají otevřít i areály v Zillertalském údolí, které v kombinaci s Hintertuxem už také nabídnou solidní rozsah tratí. A je jisté, že ještě před koncem listopadu otevře i mnoho dalších rakouských středisek – předvánoční lyžování by tedy letos mohlo být vydařené.


V Ischglu se bude lyžovat od 23. listopadu


Z parádní listopadové chumelenice mohou mít radost i v korutanském Nassfeldu, kam přinesla až tři čtvrtě metru sněhu.


V Obertauernu zahájí sezónu 22. listopadu


Výborné sněhové podmínky panují na Stubaiském ledovci


V Zillertalském údolí spustí lanovky o týden dříve, než původně plánovali, tedy už 25. listopadu

Itálie - stav sněhu

Nedávné sněžení nebylo skoupé ani v Itálii, což v kombinaci s efektivním zasněžováním a mrazivým výhledem počasí slibuje solidní lyžařské podmínky hned od začátku prosince, kdy většina areálu zahajuje sezónu.

Aktuálně se lyžuje na ledovcových tratích ve Schnalstalu a dále v Suldenu po Ortlerem, kde jsou v provozu tři sedačkové lanovky v lokalitě Madritsch. V provozu už je také ledovec Presena na Passo Tonale.


Passo Tonale spustilo provoz na ledovci Presena


Přírodní sníh pokryl vršek Kronplatzu, mimoto se i intenzivně zasněžuje


V Suldenu je aktuálně otevřeno 12 km sjezdovek

Švýcarsko - stav sněhu

Mnoho desítek centimetrů sněhu připadlo i ve Švýcarsku – lyžuje se na jedné sjezdovce na třítisícové Diavolezze nedaleko Svatého Mořice, na dvou sjezdovkách v Davosu na Parsennu nebo v Andermattu ve středním Švýcarsku a samozřejmě na ledovcích v Saas-Fee a Zermattu.

Vydatně sněžilo také ve Francii, a to jak na severní, tak jižní straně Alp. Celkově se dá tedy v Alpách plošně očekávat jeden z nejvydařenějších začátku sezóny posledních let, a to již od přelomu listopadu a prosince.


Ve Svatém Mořici se už lyžuje na Diavolezze, 25. listopadu otevírá Corvatsch


A pokud se počasí dramaticky nezmění, dočkáme se brzy i prvních otevřených sjezdovek na domácích horách. Mimo ně se již lyžuje na cvičné louce na Monínci, od 17. listopadu pak přibude i sjezdovka podél horní kotvy.