Na Stubaiském ledovci leží až 185 cm sněhu a otevřeno je 24 z 38 km sjezdovek, přičemž za velkou část nesjízdných kilometrů dělá zatím může zavřený sjezd do údolí. Ve stoprocentním provozu je snowpark a v průběhu víkendu se dali zahlédnout i někteří freeridoví nadšenci, pro které je v mapách s GPS profily vyznačeno několik tras ve volném terénu.


Kdo o víkendu nevyrazil „na první lano“, o hodně přišel. Ranní poprašek rolby nestačily utáhnout, takže místy jste mohli za sebou nechat „zakreslené oblouky“. Nevýhodou čerstvého sněhu byly brzy se tvořící muldy na prudkých padácích, pak bylo lepší držet se mírnějších tratí.


Typicky nejfrekventovanější a zároveň brzy nejrozbitější sjezdovkou byla hlavní trať Eisjochferner a navazující Eisjochzunge. Pokud lyžař nechtěl absolvovat slalom střídavě mezi boulemi a lidmi, bylo lepší se přesunout na krajní sjezdovky. Dobrou volbou byla například sjezdovka v pravé části u vleku Daunenhang, na které se díky mírnějšímu pohodovému sklonu boule netvořily a dala se najít i místa bez lidí.Kdo nestihl Stubai navštívit už loni (třeba jako já :-) ), bude pro něj novinkou lanovka 3S Eisgratbahn, která vede z dolního parkoviště až na Eisgrat bez nutnosti přestupovat. Jde o nejdražší rakouskou lanovku, která zajišťuje mimořádnou stabilitu při větrném počasí, tichý provoz a zároveň rychlou přepravu lyžařů z parkoviště na Eisgrat (za 11 min). V lanovce je dostatek prostoru i možnost se posadit, cení se i wi-fi zdarma.


V samoobslužné restauraci Eisgrat mají nejvýše položenou manufakturu na výrobu těstovin na světě. Kromě nich se samozřejmě podává tradiční rakouská kuchyně od „šnitzlu“ po Tiroler Gröstl.


Po lyžování, nebo pokud nepřeje počasí, můžete trávit den v aquaparku Stubay, který se nachází v Telfes, asi půl hodiny od ledovce. Využít můžete saunový svět s vyhřívaným venkovním bazénem nebo spletité tobogány s bazénem. Vstup do bazénu na 4 hodiny dospělého vyjde na 13 eur, v sauně je stejná doba za 21,60 eur. Zakoupit můžete samozřejmě i zvýhodněné rodinné vstupné.


Ve volnočasovém komplexu Stubay je i posilovna nebo dokonce centrum Air Parc, tedy indoorová hala s trampolínami, skoky do duchny, u-rampou, ping-pongem a dalšími aktivitami, které se dají provozovat, když počasí nevyjde. Hala je vhodná především pro sportovce, kteří si salto vzad mohou natrénovat nejdřív na trampolíně, než ho půjdou točit do snowparku. Na trampolínách tu ale řádily samozřejmě i děti. Ceny vstupu jsou o něco vyšší – dospělý nad 16 let platí při první návštěvě za 4 hodiny 29 eur, děti ve věku 7-15 let 21 eur a děti 6 let až mladší 8 eur.V údolí Stubai jsme využili ubytování v hotelu Happy Stubai v Neustift, tedy zhruba 20 min od ledovce. V polopenzi tu je obsažena snídaně i pětichodová večeře a nechybí wellness se saunou a venkovním vyhřívaným bazénem.Stubai v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 hod 57 min
Celodenní skipas dospělý     47 eur
Celodenní skipas mládež (15-18 let)     36,60 eur
Celodenní skipas děti (10-14 let)     23,50 eur
Děti do 10 let v doprovodu rodičů     zdarma
Celodenní skipas senior (65 let a více)     37,60 eur
Provozní doba střediska     8:15 – 16:30
Webové stránky střediska     www.stubaier-gletscher.com
Ubytování     www.happystubai.com


Partneři SNOW tour:


Na ledovci Stubai jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.