Každoroční seriál bojů o Světový pohár ve všech lyžařských disciplínách trvá v dnešní podobě sezonu co sezonu celých pět měsíců. A protože pohárová finále se odbývají okolo poloviny března, nabízí se lyžařským fanouškům, vyhladovělým po dlouhé letní přestávce, první měření kompletní světové špičky již v listopadu a v případě slalomářů dokonce v posledním říjnovém týdnu. Mnohé z nás jistě překvapí, že tato předpremiéra se jela poprvé přes strmý padák na ledovci Rettenbach Ferner vysoko nad tyrolskou obcí Sölden již před 24 lety.


Další premiéra Ledecké

První kolo úvodního závodu žen v obřím slalomu absolvovalo 67 závodnic za optimálních klimatických podmínek a fakt, že jeho vítězkou se stala nejstarší žena na startu, čtyřiatřicetiletá Italka Mölggová, rozhodně nepřidal více jak o 10 let mladším favoritkám na klidu. Ve druhém kole se nakonec probojovaly před italskou veteránku dvě rutinérky – Němka Rebensburgová a Francouzka Worleyová, ale současná držitelka Světového poháru a medailistka na MS ve Sv. Mořici Shiffrinová, nečekaně skončila až na 5. místě. Pět slalomářek z druhé třicítky startovní listiny, využilo trvale dobrý povrch trati k postupu do II. kola. Z nich byla největším překvapením dvaadvacetiletá Francouzka Alphandová startující ve švédských barvách. S č. 53 obsadila konečné 14. místo. Možnost startu jediné české reprezentantky využila trochu nečekaně Ledecká. Odstartovala jako předposlední a v pořadí I. kola se zařadila na předposlední, 53. příčku se ztrátou 5,28 s. Další zkouška její obdivuhodné všestrannosti potvrdila, že prosadit se ve vyrovnané konkurenci specialistek na točivé disciplíny nebude možné bez intenzivnějšího zaměření na obří slalom v přípravě, včetně nezbytných startů v závodech kategorie FIS a v kontinentálních pohárech. Jedním z problémů ovšem bude nedostatek času.

Zdařilý start Dubovské

Protože terče a cílovou bránu závodu mužů, který měl nad Söldenem pokračovat druhý den po závodu žen, smetla vichřice, stalo se dějištěm dalšího pohárového klání až o dva týdny později, tentokrát ve slalomu, finské městečko Levi. I zde se postavily jako první na start ženy a ani zde nakonec nestanula na nejvyšším stupni favoritka Shiffrinová. Po bezchybné, bojovné jízdě ve II. kole ji odsunula na 2. místo vynikající Slovenka Vlhová, která tak jasně potvrdila, že její vítězství v posledním slalomu minulé sezóny v Aspen nebylo náhodné. Na pódiu vítěznou dvojici doplnila, stejně jako před rokem, Švýcarka Holdenerová. Svah se strmou pasáží uprostřed zřejmě vyhovuje i další švýcarské závodnici Meillardové, která z loňského 6. místa postoupila na páté. V devatenácti letech se dnes představuje jako ojedinělý, mimořádný talent, a to v obou točivých disciplínách. V souvislosti s hodnocením našich dvou závodnic je na místě připomenout, že se poprvé po patnácti sezónách! nebudeme věnovat výkonu Šárky Strachové. Martině Dubovské se start do sezóny v Levi vydařil podstatně lépe, než před rokem, kdy se ztrátou 2,81 s. těsně nepostoupila do II. kola. Tentokrát se kvalifikovala ze slibné 16. pozice, ale radost jí poněkud pokazilo výsledné 29. místo, přestože zajela II. kolo s menší ztrátou než kolo první. Dobrým vkladem do budoucna je její bojovnost a technika, která je v souladu s převládajícím trendem, kdy jsou lyže vedeny užší stopou a pánev je vkloněna do oblouku. Druhou naši reprezentantku Capovou, startující s č. 50, dělila od postupu ztráta 1,53 s. na třicátou závodnici.

Brzký návrat Hirschera

Pokud v sobotu v Levi poutal hlavní pozornost souboj Shiffrinové s Vlhovou, nedělní závod mužů „okořenil“ již dva dni před startem Rakušan Hirscher podáním přihlášky k závodu necelé tři měsíce poté, co si při tréninku zlomil kotník. Navzdory tak vážnému hendikepu dojel v I. kole jako 4. a jen lehké zaváhání ve II. kole jej odsunulo na konečné 17. místo. Druhý kdo se ocitl v centru pozornosti, byl Angličan Riding, když po bezchybné, riskantní jízdě zajel I. kolo ve vítězném čase. I když roli favorita tentokrát neunesl a vyjel ve druhém dějství po „zrádné“ vnitřní lyži z trati, zůstane tento jednatřicetiletý ortodoxní slalomář (naposledy startoval v obřím slalomu v r. 2012!) žhavým kandidátem na nejvyšší stupně v každém z následujících pohárových závodů, včetně olympijského. Naváže tak na výkony britského sjezdaře Konrada Bartelskiho, úspěšného na přelomu 70. a 80. let, ale nejen to. Jako kmenový člen lyžařského klubu Kandahar se hlásí i k odkazu stavitele prvních slalomových tratí ve 20. létech minulého století a organizátora prvních ročníků legendárních Arlberg-Kandahar Rennen, Angličana A. Lunna.

Pozornost upoutal i o 10 let mladší a nejmladší z kvalifikantů, Švýcar Meillard. Stržen příkladem své o dva roky mladší sestry Melanie, zajel ve II. kole 4. čas a umístil se celkově na 6. místě. Vítězství Neureuthera před Norem Kristoffersenem dostalo v souvislosti s pozdějším vážným zraněním německého reprezentanta smutný podtext. Nejzkušenější z našich slalomářů Kryštof Krýzl před rokem v Levi s číslem 34 vybojoval skvělé 15. místo. Letošním startem ze 6O. pozice si nechtěně připomněl nevydařenou minulou sezónu a drama na startu se špatným koncem bude rozhodně patřit k nejtrapnějším momentům jeho kariéry. Fakt, že zde nedokončil I. kolo lze chápat – slalom je riskantní disciplína, ale v médiích zevrubně propírané neprofesionální okolnosti, jež vedly k jeho opožděnému příchodu na start, zanechaly za sebou všeobecně hořkou pachuť. Druhý náš reprezentant Berndt dojel se startovním číslem 88 jako šedesátý. Limit pro postup do II. kola mu unikl o 1,51 s. Usilovat o kvalifikaci s tak vysokým startovním číslem se jeví jako nadlidský výkon.

Další vítězství Viktorie Rebensburgové

Stejně jako před rokem jela děvčata druhý obří slalom na konci listopadu v Killingtonu, stát Vermont. Druhým vítězstvím v řadě zde potvrdila usměvavá Rebensburgová, že po jedenácti letech vystupování v závodech Světového poháru (zvítězila m. j. v pohárovém obřím slalomu ve Špindlu v r. 2011) vyzrála v závodnici, která může momentálně pomýšlet na dosažení vrcholu své kariéry a to v olympijské sezóně. Samozřejmě se pokusí doplnit zlatou olympijskou medaili za obří slalom z Whistleru 2010 a bronz ze Soči 2014 o další cenný kov a protože umí i obě klouzavé disciplíny, není bez nadějí ani v boji o Světový pohár. Její nejvážnější soupeřka Shiffrinová dojela na členitém svahu jako druhá a veteránka Mölggová obhájila třetí místo ze Söldenu. Z mladé generace se opět představila v nejlepším světle Meillardová. Ve II. kole byla čtvrtá nejlepší a celkově skončila devátá. Bouřlivého potlesku v cíli se dočkala i dvaadvacetiletá Angličanka Tilleyová, když s č. 32 zajela v I. kole 9. čas a celkově skončila 21. Ridingův příklad nezůstává v Británii bez odezvy. Když Martina Dubovská s č. 58 po chybě nedokončila I. kolo, byla malou útěchou našim komentátorům dobře jedoucí Holanďanka českého původu Jelinkova, která obsadila 25. místo. V rozhovoru pro Radiožurnál upoutala zmínkou o tom, že uvažuje o svém eventuálním přestupu do českého reprezentačního teamu.

Shiffrinová se dočkala

Až po měsíci a na čtvrtý pokus proběhl slalomový závod Světového poháru v Killingtonu plně v režiji Mikaely Shiffrinové. Již v prvním kole ukázala záda všem soupeřkám, druhá Holdenerová byla téměř o sekundu pomalejší a druhé na pódiu, Vlhové, „přidělila“ 1,64 s. Slovenská stálice měla v úvodu seriálu poprvé slabou chvilku v I. kole, ve kterém dojela až pátá. Když Meillardová I. kolo nedokončila, sehrála roli mladé štiky v rybníce dvacetiletá Rakušanka Gallhuberová (st. č. 38) – v I. kole 13. a v konečném pořadí dokonce sedmá. Dubovské se tentokrát postup do II. kola nevydařil, chybělo jí 0,71 s. Náročnost trati dokumentoval výpadek sedmi kvalifikantek včetně Holdenerové a zkušené Mölggové.

Pokračuje převaha zkušenosti nad mládím

Zatím co slalomářky bojovali o pohárové body v Killingtonu, do kanadského střediska Lake Louise se sjela mužská elita ke dvěma závodům v rychlostních disciplínách. Součástí programu byl smuteční akt, jímž závodní teamy a pořadatelé uctili památku francouzského sjezdaře Davida Poissona, který o týden dříve podlehl těžkému zranění při tréninku právě na první pohárový sjezd v Lake Louise. V souvislosti s touto tragédií byla zvolena pro závod ve sjezdu lehčí z homologovaných tratí a vzhledem k tomu, že abnormálně vysoké teploty zabránily uspořádání prvních dvou tréninků, potvrdila se správnost této volby. Závod ovládli zkušení rutinéři - Švýcar Feuz byl o 0,09 s. rychlejší než Rakušan Mayer. Příjemným překvapením byl návrat Nora Svindala přesně rok po zranění a to hned na třetí příčku. Průměrný věk první desítky sjezdařů v cíli byl 30,3 roku. Dominance závodníků 30+ v rychlostních disciplínách není trvale ničím mimořádným. Že se zde však mezi 78 borci postavili na start jen dva mladíci ve věku 20 a 21 let, stojí za pozornost. Jediný český reprezentant Hudec – nejstarší na startu a s vysokým startovním číslem, nesplnil očekávání. Na jeho umístění mezi posledními měla zřejmě svůj podíl nová, nedostatečně otestovaná výzbroj a nedoléčené zranění ramene.

Následující závod doslova ovládli Norové. Jestliže ve sjezdu obsadili tři z prvních šesti míst, pak v prvním pohárovém superobřím slalomu se vešli tři do první pětky. Kilde skončil na čtvrtém, Svindal na pátém místě a na nejvyšší stupeň vystoupil norský favorit Jansrud. Na věkové skladbě startujících se podle očekávání nic nezměnilo. Věkový průměr prvních deseti byl 30,8 roku a mladou generaci zastupovali opět pouze dva sjezdaři ve věku 21 let, z nichž jeden skončil předposlední. Na trati bylo několik záludných bran, což se projevilo v poměrně vysokém počtu sedmnácti závodníků, kteří nedorazili do cíle. Byl mezi nimi jak druhý v předchozím sjezdu Mayer, tak náš Hudec.

Závěrečná bilance po čtyřech úvodních závodech 50. ročníku Světového poháru v alpských disciplínách není pro naše reprezentanty nikterak povzbudivá. S ohledem na to, za jakých podmínek se vydávají do boje se světovou konkurencí, zasluhují přesto obdiv. Předčasně házet flintu do žita by rozhodně nebylo namístě. Za panujících mimořádně příznivých sněhových podmínek bude ještě dost startovních příležitostí i příležitostí k tréninku. Kvalifikovat se a vyladit formu pro olympijská klání, takový je aktuální úkol.