Skialpinisté měli v plánu vystoupit pod Priečné sedlo skrz Velkou Studenou dolinu. Ráno byl vyhlášen druhý stupeň lavinového nebezpečí, vlivem pokračujícího větru (na vrcholu Lomnického štítu tou dobou nárazy 31 m/s) však se stoupavou tendencí. Dvojice se na úpatí Javorového štítu rozhodla vzhledem k podmínkám výstup ukončit. Během pokusu o ústup dálkovým napětím odtrhli lavinu, ze které se jednomu podařilo uniknout, druhý byl však zcela zasypán.

Náčrt odtrhové zóny a dráhy laviny

Nezasypaný spolu s náhodně kolemjdoucím záchranářem HS začali kamarádskou záchranu, která byla kvůli absenci lavinového vybavení u zasypaného neúspěšná. Po 2,5 hodinách sondování laviniště zaměstnanci Zbojnické chaty i horskými záchranáři se podařilo tělo objevit až záchrannému psu. Muž byl zasypán v hloubce 1,5 m, nevykazoval známky života.

Lavina byla odtržena pod Javorovým štítem, na svahu o průměrném sklonu 35°. Průměrná výška odtrhu 50 cm, výška nánosu 1 m, lavina urazila dráhu 500 m.

Více informací včetně sněhového profilu z místa nehody najdete na webu Střediska lavinové prevence Horské záchranné služby SK.