SNOW tour 2018: Říčky v Orlických horách from SNOW.cz on Vimeo.


Nedělní předpovědi hlásily zataženo a sněžení na většině českých hor. Jaké to pak bylo v Říčkách milé překvapení, když se kolem poledne obloha otevřela a z modré oblohy a pohádkového sněhového balení stromů přecházel zrak. To je na domácích horách opravdu odměna!


První jízdu jsme chtěli stihnout na osmou hodinu, leč tříminutové zpoždění nám zhatilo šanci sklouznout se na sjezdovce jako první – lyžaři do Říček přijíždí už po sedmé. Jednak proto, aby mohli zaparkovat na horním parkovišti a nemuseli popojíždět skibusem ze spodního, a jednak proto, aby si na své první lano poctivě vyčkali frontu ještě před zavřenými turnikety.


První jízdu dávám na červené, která patří spíše mezi přívětivější červené bez nějakých nepředvídatelných zlomů nebo zatáček, takže na ni v průběhu dne pilovali techniku často i lyžařské školy. Také já jela nejvíce jízd právě na této sjezdovce, protože její sklon si říká o rytmické a harmonické překlápění hran, což alespoň trochu trénovanému lyžaři vydrží celou jízdu.


O poznání rychlejší jízda byla na černé pistě, kde sice v horní části díky zmrzlým krupkám úprava trochu zakulhala, ovšem parádní manšestr v druhé prudší polovině byl dostatečnou náplastí. Fajn mi přijde rovina následující po prudkém padáku, takže na „finiš“ to můžete z padáku pěkně pustit dolů.


Samozřejmě nechyběla ani jízda na modré, která je svým pozvolným sklonem a minimem hran nebo zlomů pro děti a začátečníky jak dělaná. Přesto to není úplná rovina a i oblouk na hranách tu bez problémů vystřihnete, ač v menší rychlosti.


Na modré sjezdovce je prostor i na snowparkovou zábavu – vyzkoušet se dají dvě duhy nebo bedýnka, jejíž nájezd slouží i jako skokánek.


V provozu jsou aktuálně všechny sjezdovky, dále také půjčovna lyží a výukový park, který se nachází pod černou sjezdovkou a jeho rozloha je docela úctyhodná. Kromě dlouhého pojízdného pásu je k dispozici i „zvířátkový“ slalom, podjezdové branky nebo dětský lyžařský kolotoč. Bez lekce lyžařské školy stojí jednorázový vstup do lyžařského parku 150 Kč, k lekci lyžařské školy je zdarma. Skupinová výuka na hodinu vyjde na 350 Kč, individuální lekce 450 Kč.


Menší občerstvení nabízí dva apres-ski stany a dva bufety, na „pořádné jídlo“ se dá zajít do samoobslužné restaurace Skirest u dolní stanice, která o víkendu i přes svojí poměrně velkou kapacitu praskala ve švech. Nabídka jídel tu je ale celkem pestrá a porce jsou dostatečně velké, z hlavních jídel bylo na výběr například ze svíčkové (152 Kč), masových kuliček s rajskou a těstovinami (129 Kč) nebo rakouské speciality Germknödl (108 Kč). Moje „říčkové“ menu se skládalo z boloňských špaget a cheescaku s jägertee v apres-ski stanu před Skirestem.


Lyžování v Říčkách mělo o víkendu opravdu cenu – sníh byl magický, protože vydržel v dobré kvalitě až do odpoledních hodin, kdy byl stále lehoučký, takže ani rozježděná sjezdovka nikomu nevadila. A nepopulární boule se navzdory poměrně vysoké návštěvnosti netvořily ani ke konci provozní doby.Říčky v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 h 45 min
Vzdálenost z Prahy     2 h 31 min
Celodenní skipas dospělý     520 Kč
Celodenní skipas dítě (do 155 cm)     360 Kč
Provozní doba střediska     8:00 – 16:00
Webové stránky střediska     www.skiricky.cz
Parkování     zdarma na parkovišti cca 150 m od nástupu na vlek


Partneři SNOW tour:


O víkendu se v Říčkách odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH nebo sportovní kamery LAMAX. Zdarma jste mohli ochutnat nápoje DAVID RIO CHAI nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, a vyhřívané produkty značky LENZ.
Reportovali jsme v oblečení HELLY HANSEN, používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI, fototechniku SAMSUNG a hodinky GARMIN.