SNOW tour 2018 - Santa Caterina from SNOW.cz on Vimeo.


Santa Caterina leží od Bormia necelých 20 minut a stejně jako v Bormiu se lanovky zvedají přímo z městečka, takže většina lyžařů bývá ubytovaných pohodlně pod sjezdovkami. Caterina má dvě „tváře“ – stinnou severní a slunnou jižní. My začínáme na severní straně na zastaralejší sedačkové lanovce, která nás prakticky z centra města vyváží zhruba do poloviny „kopce“. Severní svahy se dělí na dvě patra – spodní zalesněné a horní bezlesé.


První jízda vede spodní zalesněnou částí, konkrétně po sjezdovce La Fonte (D), která se záhy napojuje na pistu Cevedale (N). Sjezdovka sice patří k užším, nicméně mě nadchnul její sportovní charakter, kdy se lyže i v lehce adrenalinové rychlosti krásně staví na hrany. Koncem ledna tu navíc vládly naprosto perfektní lyžařské podmínky, takže sníh byl 100% přírodní a jako by si o zaříznutí hran říkal.


Na dvousedačkovou lanovku navazují dvě pomy, které obsluhují horní bezlesou část tvořenou a dají se tu najít i jediné dvě modré sjezdovky (H – Campi Scuola Plaghera), jinak je Caterina čistě „červeným“ areálem, okořeněným pár černými tratěmi. Navzdory pohodlí jsme dali nejvíc jízd právě na pomě. Ta levá totiž obsluhuje svah E Gavia, který nám v Caterině hodně padl do oka. Jde o červenou, příjemně širokou sjezdovku, která byla skoro celý den prázdná, takže manšestr tu skvěl i kolem oběda. Absence zatáček vybízela k čím dál rychlejší jízdě, která netrvala nijak extra dlouho, takže na jeden „zátah“ šlo doobloučkovat až k nástupu na pomu.


Od výstupu pomy se dá přejet na mezistanici k páteřní kabinkové lanovce střediska, která vyváží ze Santa Cateriny nejprve do mezistanice Plaghera a následně na vrchol Sobretta, přes který se přehoupne a pokračuje netradičně skopce dolů do části Sunny Valley. Pod touto lanovkou se v horní části klikatí zmíněné černé pisty, které pokrývá po většinu dne stín, takže jsou nekompromisně tvrdé, kvůli ostré členitosti je potřeba i častěji zastavovat. :-) Od mezistanice dolů už je to jiná písnička – sjezdovka, na které se v roce 2016/17 jel Světový pohár, je akorátně široká, příjemně členitá, zkrátka pravý italský pojezd...


Zatímco na severních svazích se sluníčko objevilo jen někde a jen na část dne, odvrácená strana areálu Sunny Valley se názvem pyšní zcela oprávněně, a tak tu sluneční brýle byly opravdu potřeba.

Tuto část střediska obsluhuje čtyřsedačková lanovka, pod kterou se spouští dvě sjezdovky, které jsou sice červeného značení, ale mají spíše pohodový charakter a zvládnou je i méně zkušení lyžaři.


Sunny Valley má svoje vlastní náměstíčko tvořené ledovým iglú, horskou chatou Sunny Valley a fůrou lehátek s posezením a výhledem nejen na italská panoramata, ale také na začínající ratolesti na mírném svahu s vlastním pojízdným pásek přímo před občerstvením.


Rifugio Sunny Valley má samoobslužnou část, ale také luxusnější s obsluhou, která se kromě typických italských pochutin chlubí hlavně steaky. Kolega Tom tedy se steakem neváhal, já šla do dalších doporučených italských specialit, jako byly sýrové kuličky obalené v pohance a domácí špagety. Co mi ale dlouho zůstane v mysli a chuťových buňkách, je kaštanové tiramisu. Základem je klasické tiramisu, které je doplněné o jemnou našlehanou pěnu z kaštanů. Nedá se popsat, musí se vyzkoušet. :-)Rifugio Sunny Valley není obyčejná horská chata a kromě restaurace s kožešinami místo podsedáků nabízí i možnost ubytování. Od tohoto roku jsou tu luxusní pětihvězdičkové apartmány, pro které si nechal přivézt voňavé dřevo až z Laponska, kde zraje 300 až 400 let.


Apartmány jsou opravdu vypiplané a dopřát si můžete i „snow wellness“ s venkovní saunou a možností výběru červeného vína ze sklepa přímo do vířivky. Fajnmekři a požitkáři, mrkněte na video!


SNOW tour TIP 2018 - Ubytování - Rifugio Sunny Valley from SNOW.cz on Vimeo.Satna Caterina s 35 km sjezdovek na mě celkově působila útulně a líbila se mi možnost ryze sportovního pojezdu na severních svazích, na druhou stranu jsem odpoledne ocenila pohodu s aperolem v prosluněném Sunny Valley. Díky přívalům sněhu v posledních dnech jsou nejen v Caterině, ale celkově v italských střediscích velmi dobré lyžařské podmínky.Výhodné lyžařské zájezdy do Santa Cateriny nabízí cestovní kancelář Nev Dama, která dlouhodobě představuje jedničku na trhu v oblasti zimních dovolených v Itálii.Santa Caterina v kostce:

Vzdálenost z Prahy     8 h 53 min
Celodenní skipas dospělý (roč. 1998 a starší)     41 eur
Celodenní skipas mládež (roč. 2002-2009)     34 eur
Celodenní skipas děti (roč. 2010 a mladší)     21 eur
Celodenní skipas senior (roč. 1953 a starší)     39 eur
Děti do 6 let     zdarma
Webové stránky ubytování     www.sunnyvalley.it
Webové stránky střediska     www.santacaterina.it


Partneři SNOW tour:


Koncem ledna se v Santa Caterině historicky poprvé ve spolupráci s cestovní kanceláří NEV DAMA odehrála akce SNOW tour, kde jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH nebo sportovní kamery LAMAX. Zdarma jste mohli ochutnat nápoje DAVID RIO CHAI nebo zdravé tyčinky BOMBUS. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, čepky DOKE, a vyhřívané produkty značky LENZ.
Reportovali jsme v oblečení HELLY HANSEN, používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI, fototechniku SAMSUNG a hodinky GARMIN.