Bezpečně a v pohodlí

Vlaky Českých drah vás za každého počasí dopraví za zimními radovánkami bez zbytečného stresu a v pohodlí. Tam, kde koleje přímo nevedou do skiareálu, České dráhy spolupracují s provozovateli lyžařských středisek, kteří návaznými bezplatnými skibusy lyžaře odvezou od vlaku až k vlekům. Většina skiareálů navíc poskytuje po předložení jízdenky ČD slevu na permanentky a skipasy.

Ve vlacích Českých drah je přeprava lyží, snowboardů, bobů a sáněk zdarma. Ze široké nabídky slev si vybere každý. Pokud máte v plánu jednodenní, nanejvýš dvoudenní pobyt v lyžařském středisku, bude pro vás výhodné koupit si rovnou i jízdenku pro cestu zpět – získáte tak od Českých drah zpáteční slevu. Další nabídky, jako SONE+, REGIONet nebo ČD Net, najdete na www.cd.cz. Při cestě na Slovensko může využít jeden cestující nebo skupina 5 spolucestujících výhodnou zpáteční jízdenku City Star Slovensko.

Nový obrázek

Vlakem do českých a moravských hor

Vlakem lze dojet až téměř ke sjezdovkám v lyžařských areálech Tanvaldský Špičák, kam dojedou vlaky z Liberce za necelou hodinu (cena zpáteční jízdenky činí 65 Kč), na Špičák na Šumavě do areálu Sport Service jezdí o víkendech z Plzně v 7.02 h spěšný vlak a na Špičáku je za dvě hodiny (cena zpáteční jízdenky z Plzně na Špičák činí 146 Kč). Při cestě do Jeseníků, na Ostružnou, lze využít některý z rychlíků a spěšných vlaků z Olomouce, i sem je cesta vlakem pohodlná a rychlá – vlak ji zvládne za necelé 2 hodiny (cena zpáteční jízdenky z Olomouce na Ostružnou činí 160 Kč, tzn. jedna cesta vyjde na 80 Kč). Kromě pohodlné a bezpečné jízdy získáte v uvedených areálech navíc slevu 5 % na denní permanentku, stačí předložit jízdenku na vlak. Sleva je poskytována v období od 5. ledna do 30. března 2008.

Lyžařský areál SkiPec v Peci pod Sněžkou přímé spojení se železnicí nemá. Spolupráce mezi areálem SkiPec a Českými drahami však již třetí rok umožňuje cestujícím ČD pohodlnou cestu z Hradce Králové až do Pece i při využití vlaku. O víkendech se dostanete z Hradce Králové v 7 hodin spěšným vlakem Sp 1780 na trutnovské hlavní nádraží a odtud vás návazné bezzastávkové skibusy dopraví zdarma za půl hodiny do Pece pod Sněžkou přímo k vlekům na Javoru. Z Hradce Králové až k vleku na Javoru se tedy s Českými drahami dostanete za 2 hodiny a 10 minut. Cena zpáteční jízdenky z Hradce Králové do Trutnova hl.n. činí 164 Kč (tzn. cesta jedním směrem až do Pece vyjde na 82 Kč). Nazpět se můžete vydat rychlíkem R 656 s odjezdem z Trutnova v 16.40 h; k tomuto rychlíku jede skibus od vleků na Javoru v 15.50 h. Návazný skibus SKI Pec je určen jen pro cestující Českých drah a jezdí od 5. ledna do 30. března 2008 (od vybraných spojů ČD pouze v sobotu a neděli). Přeprava lyží, snowboardů, bobů a sáněk je zdarma jak ve vlaku, tak i v návazném skibusu.

Na lyže na Slovensko

V zimních měsících je plynulost silniční dopravy komplikována bohatou sněhovou nadílkou a přístupové trasy do hor jsou na tom nejhůře. Dlouhé cesty na Slovensko nejsou výjimkou, kdežto vlakem je to do Tater nejen pohodlnější, ale hlavně bezpečné. V nabídce je několik denních spojů, včetně vlaků EuroCity a nočních rychlíků s lůžkovými a lehátkovými vagony.

Lyžařské středisko Park Snow Donovaly (915–1 402 m n. m.) se řadí mezi nejlepší slovenské skiareály. Skiareál leží ve Velké Fatře nedaleko Banské Bystrice, kam lze bez problémů docestovat z Prahy nebo Olomouce přímým nočním vlakem s lůžkovými vozy nebo denním spojem Detvan EC 145 (z Prahy jede jako vlak EC 107). Ubytovací příplatek do lůžkového vozu si pečlivě uschovejte i po výstupu z vlaku. Cestující Českých drah mají po předložení tohoto dokladu nárok na 10% slevu na jednodenní permanentku Park Snow.

V lůžkovém voze tak v pohodlí a bez únavy urazíte 560kilometrovou vzdálenost, noční vlak R 225 Šírava odjíždí z Prahy hl.n. ve 22.06 h a do Banské Bystrice vás doveze druhý den ráno v 7.27 h. Nejen pro cestující ČD provozuje Park Snow v sobotu a neděli bezplatný skibus z Banské Bystrice, autobusové stanice na Donovaly s odjezdem v 8.00 h. Pro cestu je nejvýhodnější zpáteční jízdenka City Star Slovensko, za cestu z Prahy do Banské Bystrice a zpět zaplatí jeden cestující 905 Kč* a za ubytovací příplatek do lůžkového vozu 285 Kč*.

Nový obrázek
Lyžařský areál Park Snow Vysoké Tatry na Štrbském Plese se nachází na svazích Soliska (1 400–1 900 m) a díky své nadmořské výšce nabízí lyžování od listopadu do května. Lyžaři také ocení jedinečné výhledy a vyznavači lyžování ve volném terénu též doporučenou freeride zónu. Především cestování v lůžkovém vagonu přes noc je pohodlné a bezpečné, příplatek z lůžkového nebo lehátkového vozu navíc umožní ve skiareálu Park Snow Vysoké Tatry čerpání 10% slevy na jednodenní permanentku Park Snow.

Autovlak nabízí výhody nočního cestování vlakem a využití vlastního auta v místě dovolené. Zatímco osádka automobilu v klidu spí v lůžkovém nebo lehátkovém vagonu, auto se s nimi přemisťuje napříč republikou na speciálním vagónu. Autovlaky jezdí denně (z Prahy hl. n. odjíždí vlakem R 225 ve 22.06 h, příjezd do Popradu je v 6.31 h), více informací o autovlaku najdete na www.cd.cz/autovlak. Pokud si zakoupíte zpáteční doklad pro převoz automobilu s řidičem do Popradu, zaplatíte za automobil a jízdenku pro řidiče dohromady jen 1 451 Kč*, příplatek za ubytovací služby ve vyčleněném ubytovacím voze (zpravidla lůžkovém) stojí 126 Kč*. Spolucestující platí jízdné zvlášť a mohou využít výhodné zpáteční jízdenky City Star Slovensko.

Lyžařský areál Park Snow Vysoké Tatry na Štrbském Plese je vzdálen od terminálu autovlaků v Popradě asi 25 kilometrů, což představuje asi půlhodinovou jízdu autem. Vyložení auta z vagónu autovlaku na terminálu pár minut po sedmé hodině umožňuje dostatek času k cestě na Štrbské Pleso, abyste mohli být mezi prvními lyžaři na upraveném „manšestru“. Parkování ve Štrbském Plese je bezplatné. Při cestě zpět, po skončení náročného lyžování, zbude cestujícím autovlaku čas nejen na večeři, ale i k návštěvě termálních bazénů aquaparku AquaCity v Popradě.

 * uvedené ceny jsou orientační, závislé na aktuálním kurzu (platí k 1. 11. 2007)

Více informací o skiareálech a možnostech vlakové dopravy, případně návazných skibusů, najdete na www.cd.cz/skivlaky a o autovlaku do Popradu na www.cd.cz/autovlak