SNOW tour 2018: Val di Fassa from SNOW.cz on Vimeo.


Na rozdíl od předchozích dvou let je letos v Itálii značné množství sněhu i v jarních měsících, a tedy velmi dobré lyžařské podmínky.


Vsedě z Alby na Ciampac

Od letošní sezony se dostanete z vesničky Alba do areálu Ciampac pohodlněji díky nové oběžné lanovce s desetimístnými kabinami, kde si na rozdíl od předchozí kapacitní lanovky můžete sednout a lyže si „píchnout“ do stojánků uvnitř kabinky.


Dvě lanovky místo jedné

K lanovkovým úpravám letos došlo i v horní části areálu Ciampac, kde byla dlouhá čtyřsedačka zkrácena a navazuje na ni nová čtyřsedačková lanovka jen pro horní úsek sjezdovky. Nevýhodou je nutnost přestoupit, výhodou je efektivnější oddělení méně zkušených lyžařů od pokročilých, protože mírná široká sjezdovka i strmější úsek v nejhornější pasáži získali svou vlastní lanovku. Nová čtyřsedačková lanovka vede od letoška i z Pera di Fassa do areálu Catinaccio.


Začátečníci na Ciampac

Horní patro areálu Ciampac se sice na mapě sjezdovkami spíše červená, z velké části jde ovšem o mírné rozlehlé pláně, na které mohou klidně zamířit začátečníci a mírně pokročilí.


Fofr slalom

Nám se na Ciampacu nejvíc líbil měřený slalom v levé části areálu u vleku Sasso di Rocca, který je postavený pro pěkně plynulou a zároveň rychlou jízdu. Díky dostatečné délce se tu zadýchá i zdatnější lyžař. :-)


Přehledná pláň Belvedere

Rovněž část Belvedere nabídne zejména v horní části velmi přehledné a široké sjezdovky, pro něž je kromě pohodovějšího charakteru příznačné i monumentální dolomitské panorama.


Funslope pro všechny

Zatímco některé funslope jsou dělané čistě pro malé děti, ta „belvedérská“ se zalíbí i zkušenějším lyžařům. Kromě bedýnky nebo tunelu se ve druhé části můžete velmi svižně projet ve vysokých terénních vlnách a klopenkách, takže se ke konci funslope promění spíš ve skicrossovou trať, která je akčnější, ale stále zvládnutelná pro lyžaře všech úrovní.


Snowpark i pro děti

Rovněž snowpark na Belvedere je koncipovaný spíše rodinně, takže nečekejte žádné obří big airy, ale jednoduché skoky a překážky, na kterých jsme tu zahlédli i ty nejmenší. Skok do duchny je pak výzvou pro ostřílenější jezdce.


Červená Col Rodella

Z Belvederu se napřímo dostanete i do areálu Col Rodella, přičemž oba nabídnou přímé napojení na lyžařské safari Sella Ronda. Z „atrakcí“ má Col Rodella veřejný slalom nebo vinotéku Fienile, jinak ji budete vnímat spíš jako prostranství se sportovněji laděnými červenými sjezdovkami.


Gastrookénko

Restaurace El Resole

Mezi tradiční italská jídla patří špagety carbonara, a ty nejvyhlášenější (i mezi místními) se podávají v restauraci El Resole v městečku Alba. Zajímavě řešený interiér můžete obdivovat u pořádné porce tiramisu.

Val di fassa El resole from SNOW.cz on Vimeo.


Restaurace Salin

Nemáme to podložené žádnými daty, ale za nás mají v restauraci Salin v Pozza di Fassa rozhodně tu největší (a možná i nejlepší) pizzu, co jsme kdy v Itálii jedli. Salin se na pizzy zaměřuje, takže jídelníček se skládá až z několika stránek druhů pizz.

Val di fassa Pizza Salin from SNOW.cz on Vimeo.


Restaurace Caffé Symphony

Ač jde primárně o kavárnu, objednat si tu můžete i cibulačku a výběr lokálních sýrů třeba se zázvorovým chutney. K hlavnímu jídlu vám obsluha pravděpodobně doporučí steak na houbách. Pizzy a těstoviny jsou ovšem samozřejmostí!

Val di fassa Symphony steak from SNOW.cz on Vimeo.


Restaurace El Pael

Na kvalitní víno vyrazte do Canazei do restaurace El Pael, jejímž majitelem je Roberto Anesi, který je italským somelierem roku 2017. O vínech si s vámi i rád osobně dobrou angličtinou popovídá a doporučí. My si tu oblíbili regionální víno Lagrein a na čokoládové souflé se sem rádi vrátíme.

Val di fassa El Pael from SNOW.cz on Vimeo.
Ve Fasse jsme byli ubytovaní v městečku Alba v hotelu Fedaia, který se nachází 1 minutu jízdy autem k lanovce na Ciampac/Belvedere. Hotel nabízí snídaně a wellness v podobě sauny a horkého bazénku.

SNOW tour TIP 2018 - Ubytování - Val di Fassa from SNOW.cz on Vimeo.
Val di Fassa v kostce:

Vzdálenost z Prahy     7 h 19 min
Ceny skipasů v mimosezoně od 18. 3.:      
Celodenní skipas dospělý (roč. 1996 a starší)     45 eur
Celodenní skipas mládež (roč. 2000 a mladší)     32 eur
Celodenní skipas senior (roč. 1951 a starší)     41 eur
Děti do 8 let     zdarma
Parkování     5 eur/den na Ciampac, jinak zdarma
Web ubytování     www.hotelfedaia.it
Web střediska     www.fassa.comPartneři SNOW tour:


Ve Val di Fasse jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.