Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.V létě je ve Špindlu v provozu šestisedačková lanovka ve Svatém Petru a také čtyřsedačka na Medvědíně a obě vyváží turisty i cyklisty s koly. Na Medvědíně můžete letos nově využít tzv. Fun ticket za 590 Kč, který zahrnuje jízdu lanovkou a tříhodinové zapůjčení elektrokola. Od výstupu lanovky se pak můžete vydat přímo po značených cyklotrasách a navštívit například pramen Labe.
My jsme se vydali na Vrbatovu boudu, která byla krátce po sjezdu z vrcholu Medvědína směrem na Mísečky značená, takže nebylo potřeba ani mapky. Pak už následoval jen výjezd po tzv. Masarykově horské silnici (po nástupu Hitlera měla zlepšit obranu západních Krkonoš), která nám metr po metru odkrývala výhled na krkonošské podhůří. Na elektrokole utekla 3 km dlouhá cesta obzvlášť rychle.Již bezlesá krajina působí ryze horsky a výhled na ni si užijete ještě víc, pokud si vyjdete pár desítek metrů nad Vrbatovu boudu k Mohyle Hanče a Vrbaty. Vyhlídka kousek od Mohyly pak servíruje Krkonoše v celé jejich kráse. Kdo má dost sil, může se odtud vydat po cyklotrase přes Labskou boudu ještě na pramen Labe. My se vrátili zpátky přes Mísečky k nástupu sedačkové lanovky na Medvědíně.Z vrcholu Medvědína se můžete vydat i na naučné stezky, při kterých se děti dozvídají zajímavá fakta, řeší hádanky a plní úkoly, které zapisují do speciálních archů (k vyzvednutí v novém infocentru u nástupu lanovky na Medvědíně). Vydat se s dětmi můžete na Krakonošův příběh (9,5 km), který vede po zpevněné cestě, takže je vhodný i pro kočárky a cyklisty nebo na Medvědí cestu (8,6) km, která vede přes Šmídovu vyhlídku a stává se tak vyhledávaným okruhem i pro běžné turisty.
Naučné stezky stejného ražení najdete i ve Svatém Petru, konkrétně Mechovou pěšinku (3,8 km) a Stezku stopaře (7,7 km), která je vhodná pro kočárky nebo cyklisty.
Na vrcholu Medvědína najdou děti velké dětské Meďánkovo hřiště v čele s velkou trampolínou, houpačkami, kolotočem, skluzavkymi, pískovištěm a prolézačkami na velkých dřevěných písmenech. Vstup na hřiště je zdarma a zázemí k němu tu tvoří restaurace Medvědín. Menší hřiště najdete taky u výstupu lanovky na Pláni.Novinkou z loňska jsou elektrobuginy, které zapůjčíte na konci městského parku směrem k Medvědínu. V bugině můžete jet ve čtyřech a šlapat můžete buď „za své“ nebo si pomáhat elektromotorem. Projíždět se můžete po zpevněných cestách po Špindlerově Mlýně, doporučovanou variantou je ovšem asfaltová stezka lemující potok směrem na Medvědín. 1 hod. vyjde na 590 Kč. Děti si sami mohou zajezdit na vytyčeném okruhu v mlaých šlapacích buginách za 70 Kč na 10 min. Buginy vyzkoušejte ideálně ještě před prázdninami, pak už se cesty Špindlu zaplní a bude potřeba často využívat klakson, který je na bugině přidělaný.Ve Svatém Petru si můžete zahrát diskgolf nebo tenis a nově si pořídit tzv. Menu ticket, v rámci kterého máte zpáteční jízdenku na Pláň, tříchodové menu a nápoj za 490 Kč. Menu ticket se dá uplatnit přímo u výstupu lanovky v restauraci Na Pláni a tříchodové menu se tu může skládat například z cibulačky, špeclí a domácího perníku. Při hezkém počasí můžete využít prostornou terasu s výhledem na Medvědín.Ve Svatém Petru si můžete vyzkoušet i bikepark, který začátečníky láká na jedoduchý šotolinový sjezd po Turistické trase, který je dlouhý 7 km a díky neterénnímu charakteru je vhodný i pro rodiny s dětmi nebo úplné amatéry.Mírně a středně pokročilí ocení v bikeparku mou oblíbenou červenou trasu Freeride, která není nikterak technicky náročná a neobsahuje žádné prudké technické úseky. Veškeré překážky na trase jako lavice nebo klopené zatáčky jsou postavené ze dřeva, vše se dá jak přejet, tak objet.Kdo rád skáče, ocení loňskou nepříliš dlouhou novinku Fly Agaric a středně zkušení sjezdaři budou brousit i trasu Deep Forest, která se oproti minulosti o poznání zjednodušila. Kořenovité úseky jsou vypodložené kameny nebo dřevem, takže jakmile zvládnete trať Freeride, směle se vrhněte na techničtější Deep Forest. Černá trasa Race zůstává nejobtížnější v bikeparku, a tak ji doporučujeme výhradně zkušeným sjezdařům.
Než se pustíte na bikeparkové trasy, rozcvičte se u nástupu lanovky na pumptracku nebo na dřevěných překážkách. Na pumptracku, který zvládnou i malé děti, se naučíte „pumpovat“, na dřevěné konstrukci zase balancovat. Dřevěná kontrukce je ale posazená lehce do výšky, takže není stavěná pro úplné začátečníky, ale spíše pro pokročilé.

Přímo ve Svatém Petru lze zapůjčit jakýkoli typ kola, ať už sjezdové, klasické horské nebo dětské. V půjčovnách Špindl Motion ve „Svaťáku“, na Medvědíně a také v půjčovně bugin ve městě pak zapůjčíte i elektrokola.Špindlerův Mlýn v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h
Celodenní jízdné na lanovku dospělí     490 Kč
1 jízda lanovkou nahoru     250 Kč
Provozní doba lanovky     Každý den 8:00 – 12:00,
13:00 -18:00 každou půlhodinu
Zapůjčení elektrokola (1 den)     750 Kč (i s helmou)
Zapůjčení horského kola (1 den)     350 Kč (i s helmou)
Zapůjčení sjezdového kola (1 den)     850 Kč
Webové stránky     www.skiareal.czVe Špindlu jsme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt Carbon AM Team, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami POC a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a v batůžku nechyběla svačina v podobě tyčinek Bombus.Partneři SNOW tour: