Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.
Bike tour 2018 - Donovaly from SNOW.cz on Vimeo.
Hlavní zázemí s bezplatným parkovištěm najdete u nástupní stanice sedačkovo-kabinkové lanovky, tedy tzv. telemixu. My se lanovkou nechali vyvézt nejen za panoramaty, ale také za jednoduchým pěším výletem na Malý Zvolen.
Od výstupu lanovky se dáte doleva a kopec máte už po pár krocích na dohled, takže cesta netrvá dlouho a nedá se na ní ztratit. Z Malého Zvolena se můžete vydat buď po červené značce zpátky dolů do Donoval, nebo po žluté trase směrem na Nižné Revúce a užít si hřebenovku s výhledy.
Turistika v Donovalech osloví širší veřejnost, než například náročné túry v Tatrách, na které je potřeba fyzická zdatnost a kondice. V Donovalech si jednak pomůžete lanovkou a jednak při túrách nezdoláváte příliš vysoké převýšení, přitom se o výhledy neochudíte a leckteré výlety zvládnete i s celou rodinou.
Jen pár metrů od nástupu na lanovku najdete bobovou dráhu, která měří 900 metrů a je tak nejdelší bobovkou na Slovensku tohoto druhu. Co nás ale dostalo, byla možnost zakoupení fotky z bobovky, z které vám přímo na místě udělají plakát, klíčenku nebo magnetku (vše 4 eura). Konečně jsem mamince přivezla originální suvenýr. ;-) Osoba nad 140 cm za jednu jízdu na bobovce zaplatí 5 eur, menší děti 3,50 eur.
Hned vedle bobové dráhy se děti (ale samozřejmě i dospělí) mohou vyskotačit na klasických obdélníkových trampolínách na oploceném hřišti, nebo na bungee trampolínách, kde jsou jištěné „kšírami“, takže mohou bezpečně zkoušet svá první salta. 5 minut pro dítě na bungee trampolíně vyjde na 2 eura.
Děti nejrůznějších věkových kategorií zaujme vedlejší Myšiačikov dětský park, jehož hlavní atrakcí je vodní svět, v kterém děti mohou stavět různé přehrádky, čerpat vodu ze studny, následně zahrazovat a vypouštět a na jednoduchých a praktických příkladech se učit, co voda umí a jak se chová. Šikovnější pak mohou pomocí voru a lana přeplout malou vodní nádrž. V rámci parku je možné vyzkoušet i nenáročný dětský lanový park. Celodenní vstup dospělého s dítětem vyjde na 15 eur.
Největším lákadlem pro děti bude ovšem hlavní město dětí Donovalkovo, které se od hlavního zázemí nachází jen pár minut pěšky a rozprostírá se pod dětskou lyžařskou školičkou. Donovalko je městečko ve zmenšené podobě, kde velikost domů odpovídá nejmenším prckům.
Nechybí tu pošta, policejní stanice, bistro nebo dokonce kino s běžící pohádkou. Děti mohou navštívit všechny domečky, jejichž zařízení odpovídá zaměření, takže v bistru klidně můžou namarkovat objednávku a servírovat ji u stolečku.
V městečku se děti s animátory zároveň učí na koloběžkách a v malých autíčkách dopravní předpisy a pokud obstojí u „zkoušek“, ondrží svůj první řidičský průkaz. Za odměnu mohou navštívit ochočená zvířátka v ohradě a pohladit si třeba přátelskou lamu. :-)
Naopak starší děti nebo odvážnější povahy zabavíte v na lezecké stěně nebo v lanovém parku přímo u parkoviště. Překážky jsou tu opravdu velmi rozmanité, navíc park svou délkou přes 500 metrů patří k největším lanovým parkům na Slovensku. Vstup do lanového parku stojí 8 eur.
Okolí Donoval nabízí až 375 km značených cyklotras a k výběru vhodné cyklotrasy pomůže informační cedule přímo u infocentra, která udává délku, náročnost a stručný popis. My jsme si vybrali středně náročný okruh okolo Magury (č. 8614), který vedl nejprve po zpevněné cestě, následně přešel v přírodní singltrek po vrstevnici.
Trasa křižuje i donovalské sjezdovky, takže se o výhledy neochudíte ani na kole. Okruh má příjemných necelých 7 km, takže ho zvládnou i cyklističtí začátečníci.
Na slovenské speciality doporučujeme zajít do typické slovenské koliby Goral, která kromě tradičních halušek servíruje například hovězí játra balená v lokších. Kolibu najdete o pár stovek metrů po hlavní silnici výše, než je nástup lanovky.Donovaly v kostce:

Vzdálenost z Prahy     5 hod 26 min
1 jízda lanovkou dospělý     8 eur
1 den lanovka     25 eur
1 jízda bobová dráha dospělý     5 eur
Vstup lanový park     8 eur
Vstup dětský lanový park     zdarma
Bungee trampolína 5 minut     3 eura
Provozní doba lanovky     9:00 – 16:00
Webové stránky     www.parksnow.skV Donovalech jsme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt Carbon AM Team, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami POC a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a v batůžku nechyběla svačina v podobě tyčinek Bombus.Partneři SNOW tour: