Tento článek vyšel 28. 8. 2018 a může obsahovat již zastaralé informace.

Aktuální informace najdete v článku Kalendář školních prázdnin!

Lepší listopad než konec října

Od konce října do konce listopadu se lyžuje prakticky jen na ledovcích, přičemž lyžařů natěšených na první sníh jsou zvláště o víkendech s pěkným počasím mnoho a do toho svahy ještě zabírají trénující závodníci. Na přelomu října a listopadu evropské lyžaře k cestě do hor motivují i podzimní „dušičkové“ prázdniny.
V Česku svátek letos připadá nevýhodně na neděli, i tak se ale se školními prázdninami dětí nabízejí 4 dny pro lyžování. Prázdniny ovšem v tomto období bude mít velká část Německa nebo Holandsko. Výhodnější než 28. říjen proto k návštěvě ledovců bude listopad (svátek 17. listopadu vyjde tentokrát na sobotu), kdy v Evropě žádné prázdniny nejsou a lyžaři jezdí hlavně o víkendech. Všední dny jsou výrazně klidnější.


O podzimní ledovce se natěšení lyžaři musí dělit se závodníky (Schnalstal)

Vánoční týden komornější než silvestrovský

O vánočních svátcích a na přelomu roku na hory míří nejpočetnější a zároveň velmi různorodý proud návštěvníků s velkým podílem „svátečních“ lyžařů. Zatímco Vánoce tráví rodiny tradičně ještě doma, a celý vánoční týden tak bude volněji, v silvestrovském týdnu už bude nabito. Ve většině zemí prázdniny končí až v prvním lednovém týdnu, teprve poté hostů výrazně ubývá.


Těsně před vánočními svátky bývají sjezdovky ještě liduprázdné (Kasberg)

Masopust až druhý týden v březnu

V hlavní sezóně bývá vrcholem návštěvnosti období masopustu, které v zimní sezóně 2018/19 připadá až na druhý týden v březnu – prázdniny má v té době tradičně Bavorsko, které je s 12 mil. obyvatel nejlidnatější lyžařskou základnou Alp, jeho jihozápadní soused Bádensko-Württembersko s 11 mil. obyvatel nebo Belgie rovněž s 11 mil. obyvatel. Některé země však už budou mít své prázdniny odbyté a souběh nebude tak silný jako v jiných letech – holandské děti mají volno poslední týden v únoru a první týden v březnu, rakouské děti pak ve třech „prostředních“ únorových týdnech a v druhé polovině února proběhnou i prázdniny německých dětí ze Saska (4 mil.), Porýní-Falce (4 mil.) nebo Sárska (1 mil.). V alpských zemích se masopust slaví školním volnem na severu Itálie, prázdniny má i část Švýcarska.
V období od 11. února do 10. března tak bude v Alpách nejrušněji, zvláště ve velkých, rodinných, cenově příznivých a dopravně dobře dostupných střediscích. Větší klid najdete v malých, méně atraktivních nebo dražších centrech s omezenou ubytovací kapacitou.


Nejfrekventova­nější svahy se v období vrcholu školních prázdnin mění v hemžiště

Dlouhé poloprázdné období před Velikonocemi

Jakmile v polovině března skončí prázdninové turnusy evropských zemí, čekají lyžaře až 4 týdny poloprázdných svahů. V týdnu od 18. března budou mít v Evropě jednodenní volno jen rakouské děti, na přelomu března a dubna si pak školní volno užije jen část dětí ve Švýcarsku a Velké Británii. Volněji bude v této době tradičně i na českých a slovenských sjezdovkách.


Druhá polovina března je za dobrých sněhových podmínek vynikajícím termínem ještě občas připomínajícím zimu, ale bez davů (Val Gardena)

Pozdní Velikonoce budou na sněhu jen někde

Velikonoce se budou slavit v nejpozdnjším možném termínu koncem dubna, kdy už bude velká část i alpkých středisek zavřená – prázdninoví lyžaři se tak budou soustředit do omezeného počtu výše položených míst, kde tak ještě může být poměrně rušno. Mnohem výhodnější bude naplánovat si komorní jarní lyžování do prvních dvou týdnů v dubnu.


Jarní lyžování v korutanském Heiligenblutu, který patří k nejvýše položeným v Rakousku


Jaké prázdniny se vyplatí sledovat podle toho, kam jedete

V domácích střediscích hojně lyžují kromě českých dětí i polské, německé a holandské. Na Slovensko, zvláště do Tater, mimo české, slovenské a polské lyžaře míří v nezanedbatelném počtu i Angličané. V Rakousku tvoří jednu třetinu návštěvníků domácí, druhou třetinu pak němečtí, o zbytek se dělí Holanďané, Švýcaři, Britové nebo Češi. Severoitalská střediska mají v oblibě Němci, Češi a Poláci, přibývá i Švýcarů, naopak italských hostů je méně než dříve a soustředí se hlavně do svých prázdninových termínů. Ve Švýcarsku se nejčastěji potkáte se Švýcary, zahraničních návštěvníků ubývá, přičemž nejpočetnější jsou přirozeně lyžaři z Německa. Do Švýcarska směřují ve velké míře i asijští turisté, nikoliv však za lyžováním, ale za jinými atrakcemi horských středisek. Typickým návštěvníkem francouzských středisek jsou kromě domácích obyvatel Angličané a Belgičané.


Kdy se dají očekávat lné sjezdovky v jednotlivých zemích

Česko: prázdniny a víkendové lyžování

Na českých horách je silvestrovský neboli „zlatý“ týden tradičně nejrušnějším obdobím sezóny, zvláště pokud napadne sníh. Čeští lyžaři svátky tráví spíš na domácích horách než v zahraničí, na rozdíl od jarních prázdnin, kdy naopak zhusta odjíždějí do Alp.
Poláci jezdí na prázdniny lyžovat od půlky ledna do přelomu února a března. V německém Sasku, odkud se jezdí do Krušných a Jizerských hor nebo Krkonoš, mají prázdniny dva týdny v druhé půli února (spolu např. s Prahou 6 až 10), zčásti se tam překryjí s holandskými prázdninami na přelomu února a března. Berlínské a braniborské děti vyrazí na hory v týdnu od 4. února.
Zdaleka nejnavštěvovanější jsou ale české hory o víkendech, zvláště o sobotách počet návštěvníků dosahuje dvoj- až trojnásobku všednodenního počtu. O něco klidnější bývá neděle a nejklidnější den v týdnu připadá často na pondělí. Nejnabitější jsou přirozeně největší a nejznámější střediska, mnohá okrajová naopak mají poměrně prázdné svahy i ve špičkových termínech.
Obecně návštěvnost strmě padá s koncem jarních prázdnin.


České sjezdovky jsou vyhledávané hlavně o víkendech a prázdninách (Pomezky)

Slovensko: jarní prázdniny opravdu až na jaře

Slovenští školáci budou mít jednodenní pololetní volno začátkem února a jarní prázdniny pak od konce února po dobu tří týdnů, tedy do poloviny března. Kromě českých lyžařů jezdí na Slovensko v hojném počtu Poláci (prázdniny od půle ledna do konce února), ale třeba i Britové (prázdniny hlavně na přelomu února a března), a to díky mezinárodnímu letišti přímo pod Tatrami a výhodným pobytovým balíčkům. Většinu zahraničních návštěvníků přitom „spolknou“ Nízké a Vysoké Tatry, v menších a méně vybavených střediscích kromě specifických termínů přeplněno nebývá.


Na Slovensku míří nejvíce lyžařů do Tater, a to nízkých i Vysokých (Tatranská Lomnica)

Rakousko: oblíbené po celou sezónu

Rakušané jsou sami pravidelní lyžaři, mnoho z nich má sezónní skipas, navíc k nim míří návštěvníci z blízkého i vzdálenějšího zahraničí – alespoň v nejvyhledávanějších střediscích tedy liduprázdno nebývá. Rakousko zásobuje kratšími pobyty i blízké Bavorsko, odkud je to na rakouské sjezdovky nejvýše pár hodin jízdy. V Rakousku připadají školní prázdniny na tři týdny od 4. února. V tom prvním budou mít volno jen děti z Vídně a přilehlého Dolního Rakouska, tři hlavní „lyžařské“ spolkové země – Salcbursko, Tyrolsko a Vorarlbersko – se spolu s Korutany „sejdou“ v týdnu od 12. února. Horní Rakousko a Štýrsko na východě přijdou na řadu poslední únorový týden.
Spolu s rakouskými dětmi bude mít prázdniny od 12. února zhruba 6 mil. Němců, v následujících týdnech pak 4 a 5 mil. Na masopustní týden v druhém březnovém týdnu se pak sejdou prázdniny více než 20 mil. obyvatel Německa. Ale třeba téměř 20 mil. Němců z Vestfálska zimní prázdniny stanovené vůbec nemá, a na lyže tak vyjedou „mimo kalendář“.
Nejrušnějšími středisky Rakouska jsou ta největší, nejlépe vybavená nebo dobře dostupná (Arlberg, Ischgl, Ötztal, Zillertal, Kitzbühel, Saalbach, Zell am See, Ski amadé, …), a to prakticky po celou sezónu. Klidněji bude – stejně jako v jiných zemích – od poloviny března do poloviny dubna. Kdo chce být na sjezdovce „sám“, uspěje i ve všední lednové dny.
V Rakousku se zahraniční návštěvníci podílejí na celkovém počtu lyžařů dvěma třetinami, přičemž „vytvoří“ 50 mil. noclehů (oproti tomu domácí hosté méně než 15 mil.) – zdaleka nejvíce Němci (25 mil. noclehů), pak Holanďané (5 mil.) a Britové (2 mil.). Češi jsou s necelým 1,5 mil. noclehů na šesté příčce za Švýcary a Belgičany.


Konec ledna v rakouském Nassfeldu

Itálie: živeji v první třetině března

Sezóna ve většině italských středisek začíná před svátkem Neposkvrněného početí Panny Marie (8. prosince). Poté následuje volnější období, ve kterém už ale většina středisek bývá v provozu, zaplní se až v silvestrovském týdnu.
V maspoustním týdnu od 4. března mají volno severoitalští školáci – v Jižním Tyrolsku celý týden, v jiných regionech dva až tři dny převážně začátkem týdne. Prázdniny má ve stejném termínu i velká část Němců, a je tedy vhodné se tomuto týdnu vyhnout.
Na severovýchod Itálie míří dost lyžařů i ze Slovinska, Chorvatska nebo Maďarska, posledně dvě jmenované země ovšem zimní prázdniny pevně stanovené nemají.
Kromě období od Tří kralů do konce ledna bude na italských sjezdovkách klidno od poloviny března. O „německých“ prázdninách bývá klidněji v jižněji položených střediscích a vůbec v místech, kde se nemluví německy, a tedy nejsou Němci tak vyhledávaná.


Jedním z nejrušnějších míst na italských sjezdovkách je Passo Groste v Madonně di Campiglio

Francie: prázdniny od poloviny února do poloviny března

Ve franouzských školách mají prázdniny rozvržené od 11. února do 10. března. Britové, kteří jsou ve francouzských Alpách nejsilnějšími zahraničními návštěvníky, mají školní volno nejčastěji na přelomu února a března, do stejného období přidají ještě belgické a holandské prázdniny.
Tradičně klidnějším obdobím tak na francouzských sjezdovkách bude leden a začátek února a poté od 11. března. Třetina návštěvníků přijíždí ze zahraničí – čtvrtina jsou Britové, následují Italové, Belgičani, Němci a Rusové, ti se však soustředí hlavně do „svého“ Nového roku.

Švýcarsko: rušná střediska s mezinárodním renomé i liduprázdná zákoutí

Švýcaři mají prázdniny rozdělené podle kantonů od konce ledna do poloviny března. Děti z nejvýznamnějších lyžařských kantonů Graubünden a Wallis mají volno na přelomu února a března. Ve stejném období mají prázdniny také Němci, nejpočetnější zahraniční návštěvníci švýcarských středisek.
Sami Švýcaři přitom rádi lyžují i v sousedních zemích (Rakousko, Itálie), takže mimo víkendy a prázdninové termíny – prakticky celý leden a pak od poloviny března – by měly být svahy méně známých destniací ještě liduprázdnější než jinde.


Slavný švýcarský Davos začátkem ledna

Netajný tip: jeďte jinam než ostatní

Lyžaři jsou stále zhýčkanější a vyhledávají větší, lépe vybavená nebo dobře dostupná střediska. Odpověď na otázku, kde bude nejprázdněji, je tak jednoduchá: v menších, zaostalejších nebo hůře přístupných areálech, které přesto – nebo právě proto – mohou mile překvapit.


Kalendář náporů 2018/19

  • podzimní špička – od konce října do konce listopadu, zvláště o víkendech a svátcích, kdy se lyžaři probudí z letního spánku
  • Vánoce a silvestr – nejvyšší sezóna, začínající vlastně až po Vánocích v silvestrovském týdnu, táhne se ještě prvním lednovým týdnem
  • přelom února a března – masopust letos připadá až na druhý týden v březnu, tradičně se ale v tomto období sbíhají školní prázdniny mnoha lyžařských zemí (Belgie, Francie, Německo, Rakousko, sever Itálie, Švýcarsko, Velká Británie)
  • Velikonoce na konci dubna – prázdniny v celé Evropě, ale v poněkud „nelyžařském“ termínu a mnohá střediska už budou zavřená (lyžaři se budou soustředit hlavně do výše položených center a na ledovce)

Přehled školních prázdnin 2018/19 v kalendářovém zobrazeníČesko

Počet obyvatel: 10 mil.
Počet lyžařů (odhad): 2 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 35 %

Podzimní prázdniny

29. - 30. 10. 2018

Vánoční prázdniny

22. 12. 2018 - 2. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

4. 2. - 10. 2. 2019

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město

11. 2. - 17. 2. 2019

Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Prostějov, Karviná

18. 2. - 24. 2. 2019

Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

25. 2. - 3. 3. 2019

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

4. 3. - 10. 3. 2019

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

11. 3. – 17. 3. 2019

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

Velikonoční prázdniny:

18. - 19. 4. 2019


Belgie

Počet obyvatel: 11 mil.
Počet lyžařů (odhad): n/a

Podzimní prázdniny

29. 10. - 4. 11. 2018

Vánoční prázdniny

24. 12. 2018 - 6. 1. 2019

Jarní prázdniny

4. 3. - 10. 3. 2019

Velikonoční prázdniny

8. 4. - 22. 4. 2019


Dánsko

Počet obyvatel: 5,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): n/a

Vánoční prázdniny

(jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

21. 12. 2018 - 1. 1. 2019

Zimní prázdniny

(jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

9. 2. - 24. 2. 2019

Velikonoční prázdniny

(jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

13. 4. - 22. 4. 2019


Francie

Počet obyvatel: 65 mil.
Počet lyžařů (odhad): 8,5 mil.

Vánoční prázdniny

23. 12. 2018 - 6. 1. 2019

Zimní prázdniny:

10. 2. - 10. 3. 2019

10. 2. - 24. 2. 2019 - Aix-Marseille, Amiens, Caen, Lille, Nancy-Metz, Nantes, Nice, Orléans-Tours, Rennes, Reims, Rouen, Straßburg
17. 2. - 3. 3. 2019 - Besançon, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers
24. 2. - 10. 3. 2019 - Créteil, Montpellier, Paris, Toulouse, Versailles

Velikonoční prázdniny:

7. 4. - 5. 5. 2019

7. 4. - 22. 4. 2019 - Aix-Marseille, Amiens, Caen, Lille, Nancy-Metz, Nantes, Nice, Orléans-Tours, Rennes, Reims, Rouen, Straßburg
14. 4. - 28. 4. 2019 - Besançon, Bordeaux, Clermont-Ferrand, Dijon, Grenoble, Limoges, Lyon, Poitiers
21. 4. - 5. 5. 2019 - Créteil, Montpellier, Paris, Toulouse, Versailles


Chorvatsko

Počet obyvatel: 4 mil.
Počet lyžařů (odhad): 100 tis.

Vánoční prázdniny

27. 12. 2018 - 11. 1. 2019

Jarní a velikonoční prázdniny

n/a


Itálie

Počet obyvatel: 61 mil.
Počet lyžařů (odhad): 5 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 25 %

Neposkvrněné početí Panny Marie – Maria Empfängnis

8. 12. 2018

Vánoční prázdniny

22. 12. 2018 - 6. 1. 2019

Masopustní prázdniny (Fasching)

2. 3. - 10. 3. 2019

2. 3. - 10. 3. 2019 - Südtirol (Jižní Tyrolsko), Trentino
2. 3. - 6. 3. 2019 - Piemont
4. 3. - 6. 3. 2019 - Friuli Venezia Giulia (Furlánsko), Valle d' Aosta
4. 3. - 9. 3. 2019 - Veneto (Benátsko)
8. 3. - 9. 3. 2019 - Lombardie

Velikonoční prázdniny:

18. 4. - 28. 4. 2019
Maďarsko

Počet obyvatel: 10 mil.
Počet lyžařů (odhad): 0,5 mil.

Vánoční prázdniny

26. 12. 2018 - 2. 1. 2019

Velikonoční prázdniny

n/a


Německo

Počet obyvatel: 82 mil.
Počet lyžařů (odhad): 15 mil.

Podzimní prázdniny

1. 10. - 2. 11. 2018

1. 10. - 13. 10. 2018 - Brémy, Dolní Sasko, Durynsko, Hamburk, Hesensko, Porýní-Falc, Sársko, Sasko-Anhaltsko
1. 10. - 19. 10. 2018 - Šlesvicko-Holštýnsko
8. 10. - 13. 10. 2018 - Meklenbursko-Přední Pomořany
8. 10. - 20. 10. 2018 - Sasko
15. 10. - 27. 10. 2018 - Severní Porýní-Vestfálsko
22. 10. - 2. 11. 2018 - Berlín, Braniborsko,
29. 10. - 2. 11. 2018 - Bádensko-Württembersko, Bavorsko

Vánoční prázdniny

19. 12. 2018 - 12. 1. 2019

19. 12. 2018 - 4. 1. 2019 - Sasko-Anhaltsko
20. 12. 2018 - 4. 1. 2019 - Sársko, Hamburk, Porýní-Falc
21. 12. 2018 - 4. 1. 2019 - Durynsko, Severní Porýní-Vestfálsko, Šlesvicko-Holštýnsko
22. 12. 2018 - 4. 1. 2019 - Sasko
22. 12. 2018 - 5. 1. 2019 - Bavorsko, Berlín, Braniborsko
24. 12. 2018 - 4. 1. 2019 - Brémy, Dolní Sasko
24. 12. 2018 - 5. 1. 2019 - Bádensko-Württembersko, Meklenbursko-Přední Pomořany
24. 12. 2018 - 12. 1. 2019 - Hesensko

Zimní prázdniny

31. 1. - 8. 3. 2019

31. 1. - 1. 2. 2019 - Brémy, Dolní Sasko
1. 2. 2019 - Hamburk
4. 2. - 9. 2. 2019 - Berlín, Braniborsko
4. 2. - 15. 2. 2019 - Meklenbursko-Přední Pomořany
11. 2. - 15. 2. 2019 - Durynsko, Sasko-Anhaltsko
18. 2. - 2. 3. 2019 - Sasko
25. 2. - 1. 3. 2019 - Porýní-Falc
25. 2. - 5. 3. 2019 - Sársko
4. 3. - 8. 3. 2019 - Bádensko-Württembersko, Bavorsko

Velikonoční prázdniny

4. 3. - 30. 4. 2019

4. 3. - 15. 3. 2019 - Hamburk
4. 4. - 18. 4. 2019 - Šlesvicko-Holštýnsko
6. 4. - 23. 4. 2019 - Brémy
8. 4. - 23. 4. 2019 - Dolní Sasko
15. 4. - 24. 4. 2019 - Meklenbursko-Přední Pomořany
15. 4. - 26. 4. 2019 - Berlín, Braniborsko
15. 4. - 27. 4. 2019 - Bádensko-Württembersko
14. 4. - 27. 4. 2019 - Hesensko
15. 4. - 27. 4. 2019 - Bavorsko, Durynsko, Severní Porýní-Vestfálsko
17. 4. - 26. 4. 2019 - Sársko
18. 4. - 30. 4. 2019 - Sasko-Anhaltsko
19. 4. - 26. 4. 2019 - Sasko
23. 4. - 30. 4. 2019 - Porýní-Falc


Nizozemí (Holandsko)

Počet obyvatel: 17 mil.
Počet lyžařů (odhad): 2 mil.

Podzimní prázdniny

(podle regionu)

13. 10. - 28. 10. 2018

Vánoční prázdniny

22. 12. 2018 - 6. 1. 2018

Jarní prázdniny

(podle regionu)

16. 2. - 3. 3. 2019


Polsko

Počet obyvatel: 38,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): 5 mil.

Vánoční prázdniny

23. 12. 2018 - 1. 1. 2019

Zimní prázdniny:

14. 1. - 24. 2. 2019

14. 1. - 27. 1. 2019 - Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie
21. 1. - 3. 2. 2019 - Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie
28. 1. - 10. 2. 2019 - Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie
11. 2. - 24. 2. 2019 - Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie

Velikonoční prázdniny:

18. 4. - 23. 4. 2019


Rakousko

Počet obyvatel: 8,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): 3 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 66 %

Vánoční prázdniny

24. 12. 2018 - 6. 1. 2019

Zimní prázdniny:

4. 2. - 23. 2. 2019

4. 2. - 9. 2. 2019 - Niederösterreich (Dolní Rakousko), Wien
11. 2. - 16. 2. 2019 - Burgenland, Kärnten (Korutany), Salzburg (Salcbursko), Tirol (Tyrolsko), Vorarlberg (Vorarlbersko)
18. 2. - 23. 2. 2019 - Oberösterreich (Horní Rakousko), Steiermark (Štýrsko)

Velikonoční prázdniny:

19. 3. 2019 a 13. 4. - 23. 4. 2019


Slovensko

Počet obyvatel: 5,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): 1 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 25 %

Podzimní prázdniny:

31. 10. - 2. 11. 2018

Vánoční prázdniny:

27. 12. 2018 - 7. 1. 2019

Pololetní prázdniny:

1. 2. 2019

Jarní prázdniny:

18. 2. - 8. 3. 2019

18. 2. - 22. 2. 2019 - Prešovský a Košický kraj
25. 2. - 1. 3. 2019 - Bratislavský, Nitrianský a Trnavský kraj
4. 3. - 8. 3. 2019 - Banskobystrický, Trenčianský a Žilinský kraj

Velikonoční prázdniny:

18. 4. - 23. 4. 2019


Slovinsko

Počet obyvatel: 2 mil.
Počet lyžařů (odhad): 300 tis.

Vánoční prázdniny

24. 12. 2018 - 2. 1. 2019

Zimní prázdniny

(podle regionu)

18. 2. - 1. 3. 2019


Švédsko

Počet obyvatel: 9,5 mil.
Počet lyžařů (odhad): 1,8 mil.

Vánoční prázdniny

21. 12. 2018 - 7. 1. 2019

Zimní prázdniny

(podle regionu)

11. 2. - 8. 3. 2019

Velikonoční prázdniny

15. 4. - 22. 4. 2019


Švýcarsko

Počet obyvatel: 8 mil.
Počet lyžařů (odhad): 3 mil.
Podíl zahraničních lyžařů ve střediscích (odhad): 47 %

Podzimní prázdniny

(podle regionu)

29. 9. - 4. 11. 2018

Vánoční prázdniny

(podle regionu)

22. 12. 2018 - 6. 1. 2019

Sportovní prázdniny

(podle regionu)

26. 1. - 10. 3. 2019

Jarní prázdniny

(podle regionu)

4. 4. - 28. 4. 2019
Velká Británie

Počet obyvatel: 63 mil.
Počet lyžařů (odhad): 6,3 mil.

Vánoční prázdniny

(podle regionu – jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

15. 12. 2018 - 7. 1. 2019

Zimní prázdniny

(podle regionu – jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

18. 2. - 1. 3. 2019

Velikonoční prázdniny

(podle regionu – jen doporučení, termín si určují jednotlivé školy)

29. 3. - 23. 4. 2019