Bike SNOW tour je letní cyklistická obdoba zimní lyžařské SNOW tour neboli reportážní turné po atrakcích horských středisek všeho druhu.
Hlavním centrem pro většinu outdoorových aktivit je městečko na severu jezera Riva del Garda, odkud to máte kousek jak na ferraty k městečku Arco, tak na bikové traily nebo na koupačku, přičemž pláž u Rivy del Gardy patří k těm největším na jezeře.
Vyjet si tu kopec „za své“ vyžaduje výbornou fyzičku, protože okolní hory se tyčí do výšky 2 000 m, takže z cyklovýletu se nezřídka vracíte takřka za setmění. My jsme na bikové traily zvolili variantu tzv. shuttlu, tedy služby vývozu autem i s kolem na kopec.
Z Torbole Bike Shuttle Station je možné si vybrat mezi 5 traily. Před jízdou nechybělo ani pravé italské espresso.
Torbole Bike Shuttle station má svůj denní rozvrh, který je zveřejněný před kanceláří (Torbole, Via Matteotti 77). Časy pevně dané, traily se mohou měnit. Jezdí se vždy od kanceláře v 11:30, 12:00, 14:30 a 16:30 a dá se vybrat mezi populárním trailem Tremalzo Classic, Coast to Coast trailem, Navene trailem, Coast trailem a trailem Skul Val Del Diaol. K trailům dostanete i mapku.
My jsme si vybrali ve 14:30 trail Navene, na jehož start trvá cesta 40 minut a z kopce jedete pohodovým tempem 1,5 hod. (10 km). Trail je typu allmountain/enduro, takže určitě doporučujeme celoodpružené kolo.
Nejobtížnější kamenité úseky se nachází na začátku trailu, po první třetině se ale pěšina znatelně zjednoduší a ke konci už se proháníte po plynulém lesním singltrailu bez technických překážek. Trail vás „vyplivne“ přímo u Gardy v městečku Navene, takže zpátky do Torbole už se musíte dostat po silnici po svých. Jde zhruba o 9 km po rovině a ideálně mějte sebou nějakou blikačku, protože jedete dvěma tunely.
Druhý den jsme se vydali do městečka Malcesine, které je charakteristické typicky úzkými italskými uličkami a opravdu malebnými domky nalepenými jeden na druhém. Je na co se koukat, a co si případně kupovat jako suvenýr.
Dominantou Malcesine je hrad Castello Scaligero ze 13. Století, který leží na výběžku do jezera, a tak pozornost upoutává už z dálky. Hrad je mimo jiné zajímavý tím, že na jeho území byly nalezeny pozůstatky etruských hrobů. Hrad si můžete prohlédnout každý den od 9:30 do 18:30 - dospělí za 6 eur, děti za 3 eura.
Odpoledne jsme se z Malcesine vydali lanovkou na Monte Baldo (2 218 m), která je unikátní svým otáčením během jízdy, takže máte výhled na jezero, ať už sedíte kdekoli. Výjezd na Monte Baldo stojí rozhodně za to, jen se obrňte trpělivostí, protože nezřídka se tu stojí i 1- až 2hodinová fronta a lanovka jezdí každou půlhodinu, takže doporučujeme vydat se už na první lanovku v 8 hodin ráno.
Lanovka ve stanovené časy vyváží i kola: 8:15, 8:45, 9:15, 15:15, 16:15, 17:15. Pokud nestíháte ranní jízdy, kupte si lístek už dopředu (funguje jako místenka, takže je jisté, že se na lanovku v daný čas opravdu dostanete). Z vrcholu Monte Baldo se můžete vydat na několik cyklookruhů – dva červené a jeden fialový freeridový.
Monte Baldo je samozřejmě skvělým výchozím bodem také pro řadu turistických výletů. Od výstupu lanovky se můžete vydat na vyhlídku buď doprava na vrchol Cima Pozzete (2 132 m) nebo na bližší vyhlídkový bod doleva po hřebeni na La Colma di Malcesine. Po cestě po hřebeni můžete zahlédnout mnoho startujících paraglidistů, pro něž je Garda velmi populárním místem a užívají si tak západ slunce nad jezerem ze zcela jiné perspektivy.
Máte-li dostatečnou fyzičku, můžete se po horských pěšinách vydat nejen na okolní vrcholky, ale klidně i po svých zpět k jezeru Garda. Také my jsme se z Monte Baldo zpět k jezeru rozhodli vydat po svých, jen tedy na kole. Na turistických trasách sice není zákaz kol, určitě je ale ohleduplnější vydat se na sjezd buď brzy z rána, nebo k večerním hodinám, abyste se s pěšími turisty nijak vzájemně neomezovali. Sjezd z Monte Baldo směrem k městečku Navene patří k těm techničtějším, takže pokud nejste zastánci náročnějšího terénu, volte na sjezd zmíněnou cyklistickou fialovou trasu (mapa bikových tras z Monte Baldo).
Zatímco v Riva del Gardě je břeh jezera lemovaný plážemi, v městečku Garda jižně od Rivy se bezprostředně u jezera nachází hlavní promenáda plná terásek restaurací. Povečeřet tu tak můžete přímo při západu slunce nad jezerem.

Na Gardě jsme byli ubytovaní v hotelu Campagnola v Riva del Gardě, který nabízí privátní wellness a venkovní bazén, který jsme kvůli vedrům často využívali. :-) Ke snídani se dá vybrat z různých druhů sýrů, salámů, dortů, ovoce nebo palačinek.Lago di Garda v kostce:

Vzdálenost z Prahy     9 h
Shuttle na traily     www.bikeshuttletorbole.com
Lanovka Malcesine     www.funiviedelbaldo.it
Provozní doba lanovky Malcesine     Denně v půlhodinových intervalech 8:00 –18:00
1 jízda na lanovku dospělý     15 eur
1 jízda na lanovku děti do 14 let     10 eur
Webové stránky ubytování     www.hotelcampagnola.com
Webové stránky     www.visitgarda.itNa Lago di Garda jsme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt Carbon AM Team, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami POC a batůžkami Evoc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a v batůžku nechyběla svačina v podobě tyčinek Bombus.Partneři SNOW tour: