bunda TRANGO


Inteligentní semiš

Je to trochu nezvyk, po letech nošení nylonů a ripstopů použít coby poslední vnější vrstvu oděvu do hor něco, co je měkké, pružné a hebké. Jakoby hlava nechtěla dopustit, že nejen "šusťák" se svými zátěry a membránami má na to, aby odolával vodě a dýchal. Ale pakliže se člověk odhodlá a vloží důvěru na nějaký nový materiál – třeba ten, ze kterého se šije bunda Trango od Direct Alpine, může být mile překvapen. Svrchní PAD tkanina z 3-vrstvého laminátu Soft Shell je strečová a oděruodolná, vnitřní vrstva sendviče je jakostní froté (PES příze) se zvýšenou transportní schopností. Sendvičová konstrukce je doplněna membránou Dermizax EV.

Začněme ale střihem. Je pravda, že i střih se hlásí o své kladné i záporné body zejména v praxi, nicméně zkušenosti jsou přenositelné ze starých bund na nové. Na Trangu je cítit zkušenost jeho konstruktérů, je střižené velmi promyšleně: Jednoduchý základ s kapsami nahoře umožňujícími použití i při uvázání do sedáku doplňují vyzrálé detaily jako dlouhé ventilační zipy, prodloužená záda, šikovně řešená kapuca. Specialitou je prodloužený rukáv, který na první osahání působí nezvykle (přesahuje paže i o deset cm), ale po jeho utažení na zápěstích zásadně přispěje k volné pohyblivosti paží. Velmi snadno se na něj zvyká a podobně snadno se mu navyká…

Nový obrázek
Autor testuje v terénu

Zatímco střih a účelovost bundy lze vyzkoušet už v obchodě, materiál si na své testy musí počkat až do drsné reality. Jak se s ní vypořádá? Přestože Trango není vrcholem produktové pyramidy společnosti Direct Alpine, kdy se ještě jeden model tváří jako – oproti Trangu - skutečný hard shell, nesetkal jsem se se situací, kdy by bunda v nejdrsnějších podmínkách nestačila. První ostré použití  ve vánici na hřebenech Krkonoš bylo až šokující: vítr ani sníh se přes Trango nedostaly a mé tělesné teplo a sucho téměř nedošlo újmy. Od těch dob se Trango dostalo na první místo mého horského šatníku a nikdy nezklamalo, pokud se budeme pohybovat ve spektru použití, pro které má předpoklady. Snad jedinou nevýhodou na omak jemného a pružného materiálu je vyšší absorpce vody za deště, kdy porézní svršek přijímá vodu, která následně, zdá se, snižuje parametr prodyšnosti a bunda schne. Pozitivem je naopak její skladnost a hmotnost, přes celkem robustní pocit, který vyvolává, se dá sbalit do malého a lehkého balíčku. Doplňky (suché zipy, kryté vodovzdorné zipy) jsou kvalitní a po dvou letech aktivního užívání nevykazují znaky opotřebení.

Trango je vysoce univerzální bunda vhodná na aktivity od letních po zimní. Snad jen ty nejextrémnější akce si mohou žádat více.

Nový obrázek
Nový obrázek
Technické detaily:
  • Kapuce s vícesměrným regulováním. Součástí (pokračování) límce. V případě sbalení fixována jako součást vysokého tvarovaného límce.
  • Anatomické tvarované rukávy umožňující vysokou pohyblivost paží. Regulace spodního tvarovaného obvodu rukávů.
  • Zipové odvětrávání v podpaží.
  • Vpředu dvě hrudní křížové, měchové, zipové kapsy. V horní části rukávu nalaminovaná doplňková zipová kapsa, vnitřní zipová kapsa.
  • V projmutých anatomických bocích vsazeny vertikálně pružné díly.
  • Dostatečně prodloužený zadní díl. Přední díl kratší pro volnější zvedání nohou.
  • Spodní okraj bundy jednobodově (jednoručně) regulovatelný. Gumové lanko zajištěno uvnitř bundy.
  • Všechny nalaminované zipy jsou vodoodpudivé.
  • Přelepení švů krycí páskou z vnější pohledové strany.
  • Hmotnost: 630 g (L)


Materiál:
Soft Shell 3-vrstvý laminát: strečový nylon s povrchovou úpravou Kudos XR + membrána Dermizax EV - parametry 20.000 mm v.s. / 16.000 g/m2/24 hod + vnitřní PES froté

Více informací najdete na directalpine.com

Nový obrázek
Nový obrázek
Nový obrázek
Autor je drsňák a zip nezapíná až ke krku ani v nejkrutějších podmínkách