Jsem zvyklá lyžovat a Sled Dogs byla v prvních okamžicích opravdu změna. Při prvních jízdách se kouše špička, a když člověk spadne rovnou na pusu, tak mu to na důvěře v nezvyklé náčiní nepřidá. Jako všechno to ale chtělo trochu tréninku - hlavně balanc a taky zapojit svaly chodidel, o kterých člověk ani neví, že je má. Druhý den po prvním ježdění je člověk rozbitý jak hračka zlobivého děcka.

Jenže podruhé, potřetí, když se na to přijde, se už dá s bruslemi pohrát – točit se, překládat nohy, blbnout... Nějakou dobu mě to dost bavilo. Samozřejmě lyže jako takové Sled Dogs nenahradí. Ale jako doplněk je to prima, podobné pohyby, ale vyšší nároky na rovnováhu, to člověku něco dá. Pokud bych šla dělat instruktorku do lyžařské školy, brala bych si klidně Sled Dogs.

Pokud máte ambice Sled Dogs zkrotit, na začátku počítejte s pády! Když je překonáte, čekají vás překvapivé zážitky, které se mohou pozitivně promítnout i do samotného lyžování.

První jízdy, nebo spíš pády

Otevřeně přiznám, že moje první jízda se Sled Dogs byla poněkud rozpačitá. Odmala vryté tlačení do špiček ze sjezdových lyží se mi promítlo i do jízdy se Sled Dogs, a to bylo přesně to, co sněžné brusle trestaly. Hned při první jízdě jsem se tedy díky přílišné váze na předek několikrát poroučela k zemi a pády byly sobě hodně podobné – na břicho, jak dlouhá, tak široká a skoro to vypadalo, že lovím nějakou zvěř. Při druhé jízdě už mi bylo jasné, že musím váhu na chodidlech rozložit víc na paty, aby se mi špičky „nezakousávaly“. Jízda byla náhle jiná. Kromě toho, že už jsem eliminovala pády, začala jsem si být na tomto novém lyžařském dopravním prostředku i jistá a dovolovala si víc na rychlosti i položení do oblouku. Jízdu po jízdě jsem sněžným bruslím začínala přicházet na chuť.

Na ledu jako přibité

Na sněžných bruslích mě docela překvapilo, jak dobře drží na ledových plotnách, zkrátka jako správní psi se zakousnou do ledu a nepustí. Technika je tedy té lyžařské velmi podobná, chce to jen váhu trochu na patách a širší postoj, aby se vám dobře manévrovalo. A snadné manévrování je vůbec heslo Sled Dogs. Díky krátké délce skluznice na sjezdovkách nejdete vyloženě po výkonu, ale spíš po zábavě. Můžete tedy jezdit pozadu, otáčet se při jízdě, nebo klidně i překládat, jako praví bruslaři. Také na rovinách můžete jednoduše bruslit jako hokejisti, a právě ti si Sled Dogs pochopitelně chválí. Já osobně zatím zvládám po pár jízdách nějakou tu otočku, ale ostřílení „sněhobruslaři“ dokáží leccos i ve snowparku, kde se netrápí s délkou lyží u různých rotačních triků a snadno přitahují nohy na všechny strany.

Jednoduché a cenově dostupné

Výhodou Sled Dogs je jejich jednoduchost, protože potřebujete zkrátka jen jedny boty a vylézt v nich můžete už z auta od parkoviště, k čemuž slouží speciální návleky, abyste si nepoškrábali skluznici.

Jednoduchost se odráží i v ceně – sněžné brusle pořídíte už od 5 000 Kč a kromě klasického vybavení jako helmy nebo páteřáku už nic dalšího nepotřebujete. Co se týká údržby, je ošetření skluznice stejné jako se skluznicí klasických lyží, takže postačí běžný vosk, případně brusná sada, můžete je ale klidně dát do běžného servisu.

Samotná brusle je jinak velmi podobná klasickému přezkáči, ale díky menší tuhosti (jsem zvyklá na přezkáče s flexí 130) se mi do nich velmi snadno obouvalo a přezky jsou tu jen dvě. Skluznice za patou ještě o nějaký ten centimetr přesahuje, a tuším, že právě díky tomu jsem i ve vyšších rychlostech cítila stabilitu. Opravdu vysoké rychlosti ale na Sled Dogs příliš komfortní nejsou, k těm ovšem ale tyto sněžné brusle nejsou ani určené.

Mohlo by to vypadat, že jde o záležitost pro mladší ročníky, nicméně pravdou je, že na našich akcích SNOW tour, kde bylo možné Sled Dogs zdarma testovat, nemůžeme z bruslí dostat právě dospělé. A čím více se na začátku ostýchají a mají zdravý respekt, tím více je pak Sled Dogs chytnou. Sněžné brusle můžou vyhovovat i rodičům, kteří učí svoje děti lyžovat, protože nikde nepřekáží jejich lyže a snáze se jim sbírají děti ze svahu. Co se týká mě, na lyžování do Alp nebo na černé sjezdovky beru jednoznačně obřačky, ale na menších nebo mírnějších kopcích si na Sled Dogs půjdu ráda „zablbnout“.

Videa a další informace o Sled Dogs najdete na www.hopsej.cz.