Pane Forejtku, jak se daří naplňovat plány na budování nové koncepce přípravy reprezentantů ?

Všechno nepůjde hned, ale myslím, že se nám to docela daří. Zajistili jsme šéftrenéra pro juniory a žáky, má na starost obě kategorie. Příjali jsme také kondičního trenéra pro kategorie od juniorů výš. Nevyužívají ho všichni, pokud vím, tak například Kryštof Krýzl má kondiční přípravu vedenou svým trenérem. Ale kdo má zájem, může s naším svazovým kondičním trenérem pracovat.
Abych to vysvětlil, „zajistit trenéra“ v první řadě znamená sehnat na něj peníze, od toho se vše odvíjí. Takže až seženeme více finančních prostředků, budeme ve stavbě té zamýšlené koncepce pokračovat.

Budete tedy v budoucnu apelovat na větší týmovou spolupráci reprezentantů?

Podle mě to je jediná správná, respektive možná cesta. Když se nebudeme bavit o výjimkách, jako je třeba Marcel Hirscher, tak týmovou přípravu mají Rakušané, Norové, Kanaďani, de facto všechny špičkové týmy. Šetří to náklady a hlavně nesmírně zefektivňuje trénink. U nás trénují společně téměř všichni junioři, tam to funguje velmi dobře, nejen díky Honzovi Fiedlerovi a Františkovi Andrlemu. U dospělých to je pochopitelně složitější, protože jejich příprava stojí hodně peněz a vzhledem ke specializaci jednotlivých závodníků není jednoduchá. I na této úrovni by to ale v budoucnu mělo být řešitelné. Muži už se na model společné přípravy snaží přecházet, horší to je zatím se ženami, ty stále fungují více méně samostatně.

Chtěli jste pro Svaz lyžařů získat nové partnery, daří se to?

Pro Úsek alpských disciplín se podařilo rozšířit spolupráci s firmou Nokian tyres, v jednání je například partnerství se zatím nejmenovanou stavební firmou a také s pojišťovnou. Rozvíjí se nám spolupráce se Sportenem a pro celý Svaz hledáme silného partnera z oblasti finančnictví. Máme rozjednáno několik dalších partnerů, vše nyní spíše funguje na bázi dlouholetých osobních vztahů.
Pokud se podaří dotáhnout do dobrého konce momentálně probíhající jednání, prioritou bude zaplatit i pro dospělé kvalitního šéftrenéra. Měl by přijít ze zahraniční, nějaká jednání už v tomto směru proběhla. Momentálně je ovšem finanční situace taková, že máme pro reprezentační družstvo A, pro muže i ženy, k dispozici cca 4,5 miliónu korun. A aby byla příprava zajištěna tak, jak já považuji za adekvátní, potřebovali bychom pro kluky i pro holky šest miliónů, tedy dohromady dvanáct miliónů korun.

Co vlastně potenciálním partnerům SLČR za jejich peníze nabízíte?

V první řadě samozřejmě reprezentanty jako nositele reklamy. Také ale závody, které pořádáme v České republice, což je hlavně Český pohár. A letos, respektive na jaře příštího roku, máme ve Špindlu závod Světového poháru žen, tak věřím, že se tuto špičkovou akci podaří ve smyslu výše řečeného náležitě prodat. Ale samozřejmě to je také obrovská příležitost pro naše mladé juniorky získat zkušenosti s účastí na vrcholových závodech. Jako pořadatelská země máme k dispozici celkem 6 míst v každém závodě.
Dalším prostorem pro prezentaci partnerů by mohl být i projekt, který chystáme s Českou televizí. A pro některé partnery je zajímavá i možnost podívat se s námi na velké lyžařské akce a nahlédnout více do zákulisí vrcholového lyžování. Čeká nás Mistrovství světa ve švédském Aare, to je zajímavé i proto, že to není daleko. Některá místa pro partnery už jsou v tuto chvíli rezervovaná.

Když se bavíme o reprezentantech jakožto nositelích reklamy, jak vypadá „případ Ledecká“? Už jste podepsali reprezentační smlouvu?

Smlouva se bude podepisovat dnes odpoledne na Svazu lyžařů české republiky. Zaručuje Ester svobodu při výběru svých partnerů a zároveň přináší do rozpočtu našeho úseku významnou částku, kterou použijeme na přípravu našich reprezentačních družstev.

Médii už před časem létaly částky prozrazující, kolik peněz dostane Ester Ledecká na přípravu od Svazu. V tom asi problém nebyl. Jednalo se tedy, jak předpokládám, o velikost reklamní plochy, kterou může tým Ester Ledecké prodávat svým partnerům, tak říkajíc na úkor plochy rezervované partnerům SLČR?

Ano, primárně se jednalo o využití tohoto prostoru, ale nejen o jeho velikosti. Vznikla tam také kolize partnera SLČR a jiného partnera, kterého pro Ester Ledeckou sehnal Sport Invest.

Jednalo se o automobilovou značku?

To nemůžu komentovat.
Chtěl bych ale zdůraznit jednu věc. Ester má díky svým partnerům, našemu úseku a ASC Dukla Liberec zajištěnou přípravu na úrovni největších lyžařských hvězd.
Postavila si skvěle fungující profesionální tým. Jak jsem již zmínil, díky Ester si i náš úsek zajistil peníze na přípravu ostatních závodníků. To je nesmírně důležité, protože Svaz lyžařů přece kromě nejlepších reprezentantů musí podporovat také juniorské a žákovské kategorie. O tom se teď, kdy všichni řeší spory Svazu a Ester Ledecké, moc nemluví. Takže znovu říkám, Svaz lyžařů s Ester Ledeckou žádné problémy nemá.

Už za pár dní odstartuje sezona prvními závody Světového poháru v Söldenu. Co byste lyžařům do začínající zimy popřál?

Za sebe a všechny členy našeho týmu chci závodníkům popřát úspěšnou sezonu, pořadatelům skvělé závody a všem lyžařským fanouškům nádhernou zimní sezonu.