Lyžuje se na více než 60 km sjezdovek ve třech lyžařských střediscích, propojených společným skipasem: Rosskopf/Monte Cavallo, Ladurns a Ratschings-Jaufen/Racines-Giovo. Všechny tři jsou díky své komorní atmosféře a infrastruktuře ideální pro rodiny s dětmi.

Největším z nich je Ratschings-Jaufen, rozkládající se na severních svazích, které však nejsou stinné, nýbrž díky svému mírnému až středně strmému sklonu příjemně osluněné po většinu zimní sezóny. Kromě supermoderních lanovek Ratschings-Jaufen překvapí i nejpečlivější úpravou sjezdovek, jakou si lze představit, za což byl opakovaně oceněn v mezinárodních soutěžích. Je zároveň nejvhodnějším zdejším areálem pro náročnější lyžaře, a to i díky zábavnému funparku.


Foto: Tourismusverein Gossensass/Klaus Peterlin

Ladurns je sice malým areálem s pouhými dvěma lanovkami a 15 km sjezdovek, ale velice rozmanitými sjezdovkami od těch cvičných s dětským parkem až po tréninkové tratě opravdových závodníků. Patrick Staudacher, mistr světa v Super-G z r. 2007, se učil lyžovat právě v Ladurnsu a dnes je po něm nazvána jedna ze zdejších sjezdovek.

Rosskopf je nejslunečněji situovaným areálem na jižních a východních svazích vysoko nad městem Sterzing/Vipiteno a Brennerskou dálnicí. Rodiče malých dětí mohou předat své ratolesti instruktorům a z terasy horské chaty je při „aperitivu“ sledovat. Od loňské sezóny se lze z hlavního areálu skluznout na lyžích až do města bez nutnosti návratu lanovkou.


Foto: Ratschings Tourismus Gen./Manuel Kottersteger

Všechny tři areály patří mezi ty nejklidnější v Jižním Tyrolsku, a tak zároveň svádí lyžování kombinovat i s nelyžařskými zážitky, třeba s vychutnáváním místních delikates, ať už v rustikálních horských chatách, nebo v michelinských podnicích, nebo sáňkováním na jedné z nejdelších drah v Itálii.

Hlavním městem oblasti je Sterzing se zachovalými středověkými kamennými domy, milými restauracemi a kavárnami a mnoha obchůdky. Z pěší zóny je to doslova pár kroků k nástupní stanici lanovky na Rosskopf.

Údolí Ratschings/Val Racines, Jaufen/Val Giovo, Ridnaun/Val Ridanna, Pflerschtal/Val di Fleres a Pfitschtal/Val di Vizze naopak skýtají klid v nerušené horské přírodě, jsou tedy ideálním místem pobytu pro ty, kdo dávají přednost relaxaci před vymoženostmi města.


Novinky 2019/20

Rosskopf: sjezd až do údolí
V loňské sezóně byla vybudována trať do údolí, která umožňuje 5 km dlouhý sjezd z nadmořské výšky téměř 2 200 m až na okraj města Sterzingu, jen pár kroků od pěší zóny. Zároveň byla spuštěna moderní lanovka, kombinující 8místné kabinky a 6místné sedačky, která obsluhuje většinu sjezdovek v horním patře areálu.

Ladurns: luxusní 6sedačka
Namísto 4sedačky s bublinou bude od nové sezóny vozit lyžaře v Ladurnsu na nejvyšší bod ve 2 023 m n. m. luxusní 6sedačka Wastenegg s ergonomickými křesly, pohodlným nástupem pro děti, bublinou a designovými stanicemi od Pininfariny. Nová trasa sedačky zároveň zajistí přístup na celou trasu sjezdovky Patrick Staudacher.


Lyžařská oblast Ratschings-Jaufen, Rosskopf, Ladurns

  • 950 – 2 150 m n. m.
  • 61 km sjezdovek
  • sezóna: prosinec až duben

Více na www.sterzing-ratschings.com