Z vlastní zkušenosti víme, jak důležité je mít lyže a vázání v nejlepší možné kondici. Na novou sezónu jsme se tedy vyzbrojili dostatečně širokým arzenálem v podobě nejmodernější technologie na poli servisu lyží. O kompletní péči se vám postaráme díky pěti precizním strojům Wintersteiger. Na skluznici vám vytvoříme dokonalé struktury a hrany nabrousíme keramickým kotoučem. Lyže díky tomu budou výborně zatáčet a podrží vás i na ledových plotnách. Automatická linka Wintersteiger Scout nabídne vašim lyžím odbornou péči na úrovni WORLD CUP RACING programu pro sjezdové i běžecké lyže.

Je nutná předsezónní příprava lyží?

Před první jízdou je důležité mít lyže co nejlépe nabroušené a navoskované, jedině tak odvedou stoprocentní službu a dlouho vydrží. Pokud jste po loňské zimě skluznice nenechali ošetřit, nezoufejte! Skluznice vám navoskujeme nyní a svou chybu napravíte příští rok. Zároveň vám nabrousíme hrany, díky čemuž budete mnohem snadněji najíždět do oblouků a požitek z jízdy bude úplně jiný. Výborně připravené lyže umocní váš dobrý pocit z jízdy a umožní vám rychleji se zdokonalovat. Uvědomte si, že ani sebelepší lyžař si na nepřipravených lyžích jízdu neužije.

Jak poznat, že lyže potřebují servis?

Jednoduše. Lyže nejedou a zadrhávají se. Na skluznici se vytváří šedý povlak či tzv. chlupatí, což značí nedostatečné namazání, kvůli čemuž se skluznice vysouší. Navoskování zajistí dokonalý skluz a kontrolu.
Často se stává, že se po letním uskladnění objeví na hranách lyží koroze. V takovém případě je potřeba nechat nabrousit lyže bezodkladně, protože čím déle budete se servisem vyčkávat, tím více materiálu bude následně třeba odebrat, aby byla hrana ideálně ostrá. Ukazatelem nedostatečně naostřených hran je špatná stabilita. Pokud vám lyže přestanou držet na tvrdším podkladu, podkluzují a ztrácíte nad lyžováním kontrolu, jedná se o špatně nabroušené hrany.
Nezapomínejte ani na pravidelnou kontrolu vázání! Mohlo by být poškozené či uvolněné, což nemusíte vůbec postřehnout. Během roku se může změnit i vaše váha a díky správnému nastavení předejdete zbytečným zraněním.

Jak servis na strojích Wintersteiger vypadá?

Nejdříve ze všeho zkontrolujeme skluznici a v případě potřeby manuálně opravíme poškozená místa. K tomu slouží ruční pistole Wintersteiger Baseman, která je koncipována pro natavování polyetylenového drátu na povrch skluznice. Následné přebroušení skluznice probíhá na brusném pásu stroje Wintersteiger Omega B.
Po základní úpravě skluznice je potřeba vrátit skluznici její vlastnosti. Pro získání dokonalé roviny a následné vybroušení nové struktury je potřeba broušení na brusném kameni. Je libo strukturu, jako mají profesionálové? Díky automatické lince Wintersteiger Scout umíme vytvořit i závodní struktury, jež lépe absorbují vosk, což má za následek lepší odvod vody a výsledný skluz. Na lince stroje probíhá broušení hran, které jsou díky patentované technologii naprosto ostré. Boční hrany lyží se obvykle brousí v rozmezí 87°–89°. Roli hraje zdatnost lyžaře, kvalita sněhu a upravenost sjezdovky. Pro spodní hrany je u závodních lyží typický úhel 0,5°–1,2°, komerčně prodávané lyže jsou úhlovány 1,2°–1,5°.
Po kompletním servisu je potřeba skluznici navoskovat a ochránit tak její jednotlivé póry. Díky stroji Wintersteiger Waxjet 93 nedochází k přepalování vosku, což hrozí při voskování pomocí žehliček. Odstranění nadbytečného vosku se provádí jemnými kartáči, případně filcovými pásy. Jde o velmi šetrnou práci, musí se dávat pozor na nabroušené hrany.

Nastavíte mi i vázání?

Samozřejmě. Díky Wintersteiger Safetronic seřizujeme vázání podle evropských norem. Kromě lyží a lyžáků budeme potřebovat znát vaši výšku, váhu, věk a lyžařskou zdatnost.

Jak často servisovat lyže?

Pokud jezdíte na technickém sněhu, je dobré nechat navoskovat lyže každý druhý den. Po pětidenním lyžování je potřeba dát lyže do servisu na kompletní revizi. Jde nejen o vaše pohodlí, ale i bezpečí.

Proč si vybrat náš servis Wintersteiger?

Jedná se o zavedenou společnost fungující od roku 1978. V současné době je nejsilnějším světovým výrobcem ve svém oboru. Wintersteiger vyvinul jedinečný, přesný a šetrný způsob broušení hran lyží pomocí keramických kotoučů, který si chrání patentem. Broušení hran na strojích Wintersteiger využívají přední výrobci lyží Atomic, Blizzard, Fischer, Völkl a další, ale také rakouský lyžařský národní tým a týmy USA, Kanady nebo Německa.


My jsme na zimu připraveni, a co vy?

Servis lyží Wintersteiger najdete v brněnském showroomu na adrese Heršpická 6.


Více na www.servislyzibrno.cz a www.zebrastores.cz
Servis lyží 1+1 zdarma

Kupón s podmínkami najdete na konci časopisu SNOW 112!