Lyžařská sezóna na rakouských ledovcích má za sebou první „vrchol“ v podobě dušičkových prázdnin na přelomu října a listopadu, který však nebyl příliš vydařený – sněhové podmínky byly skromné, provoz omezený a návštěvnost vysoká. V polovině listopadu je samozřejmě zájem lyžařů o ně zvláště o víkendech vysoký, podmínky se ale díky vydatnému sněžení nad dvouapůltisícovou hranicí výrazně zlepšily, navíc současný mráz umožňuje intenzivně zasněžovat a postupně otevírat další sjezdovky.

V Rakousku se aktuálně lyžuje na 150 km sjezdovek – nejvíce jich má otevřený Hintertux (36 km) spolu se Söldenem (30 km), následované Stubaiským ledovcem (23 km). Okolo 10 km sjezdovek má v provozu Kaprun – Kitzsteinhorn, Kaunertal, Mölltal a také Pitztal, kde však omezení způsobuje úřední zákaz využívání nedovoleně upravené přejezdové cesty ke sjezdovkám z nejvyššího vrcholu Brunnenkogel. Sezónu zahájil i Obergurgl Hochgurgl s 15 km otevřených sjezdovek. Od poloviny října je raritně v provozu také dvojice sjezdovek na Resterhöhe v Kitzbühelu, zasněžená ze zásob loňského sněhu.


Hintertux nabídl příjemné lyžování na vodivém sněhu, zejména na Olpereru a Kasereru (aktuální report ze 17. až 18. 11. 2018)


Severní svahy ledovců bývají v listopadu stinné, jak je vidět na Eisjochu (Stubaiský ledovec)


Ledovec Tiefenbach nad Söldenem byl o víkendu zaplaven lyžaři
(aktuální report z 15. až 17. 11. 2018)


Vrcholové partie Obergurglu a Hochgurglu jsou solidně zasněžené

Mnohem více sněhu než v Rakousku napadlo ve vysokohorských polohách v italských Alpách – výborné sněhové podmínky tak má jihotyrolský Sulden (14 km) i ledovcový Schnalstal (5 km), otevřen je i ledovec Presena na Passo Tonale. Vynikající lyžování – a v současnosti zároveň díky orientaci svahu i nejslunečnější v celých Alpách – má Cervinia na jižní straně Matterhornu. Kromě ledovce na švýcarské straně nad Zermattem je v provozu i většina sjezdovek v horním patře Cervinie.


Aktuální provoz v lyžařském areálu Zermatt Cervinia


Slunečná a perfektně vysněžená sjezdovka v Cervinii v polovině listopadu (report extremecarvera na Alpinforum.com)

Ve Švýcarsku se kromě Zermattu lyžuje v Saas-Fee (35 km), v Andermattu na Gemsstocku (20 km) nebo na Diavolezze (1 km) nedaleko Svatého Mořice.

Od soboty 17. listopadu se lyžuje také na středočeském Monínci, a to podél horní kotvy.


Monínecká sjezdovka má i díky ochlazení velmi pevný podklad (aktuální report ze 17. 11. 2018)


Potěšující je i kanonáda sněžných děl, která se spustila prakticky ve všech alpských střediscích spolu s dorazivšími mrazy.


Kupky sněhu přibývají ve Flachau


Ischgl kolem Idalpu už je téměř zasněžen


Na Kronplatzu vznikají bílé pruhy z vrcholu až do údolí


Zasněžují se i jižní svahy Tonale