Tonale se dá rozdělit na prosluněnou jižní a stinnou severní stranu, která představuje ledovec a má sportovnější charakter.


Sjezdovky na úpatí jižní strany mají převážně cvičný charakter, vyznačují se nadprůměrnou šířkou a jsou maximálně přehledné. Děti je sjedou v pohodě v pluhu a zároveň zkušení to tu můžou naklápět do příjemně sportovních náklonů.


Na jižní straně jsou obecně sjezdovky trochu kratší a nikterak členité, přesto se tu dá sklouznout i na proměnlivých červených sjezdovkách. Tou nejdelší je v této části trať Contrabbandieri, která pak navazuje na Valbiolo v samé pravé části jižní strany, díváte-li se od hlavní silnice.


Tonale má i příjemné přehledné svahy na freeride. Aktuálně sice leží na sjezdovkách sněhu dostatek, volný terén na jižní straně ale ještě na pořádnou sněhovou deku musí počkat.


Naopak severní strana, kterou představuje ledovec Presena, má sjezdovky sportovního charakteru, sněhu leží dostatek i mimo sjezdovky a díky převážnému stínu na tratích tu bývá i méně lidí. Černá sjezdovka Paradiso je požitkem pro opravdu zkušené lyžaře, kteří se nebojí tvrdých příkrých sjezdů. Zatímco jižní strana je obhospodařovaná četnými sedačkovými lanovkami, severní stranu obsluhují kabinkové lanovky vedoucí s přestupy z údolí až na ledovec.


Na jižní straně zaujme restaurace La Baracca přímo u parkoviště nebo podobně originální moderní restaurace u výstupu kabinkové lanovky na severní straně v sedle Paradiso s patřičným výhledem.


Výhodou střediska je, že jeho sjezdovky se spouštějí přímo do městečka Tonale, které disponuje dostatečnou ubytovací kapacitou, kavárničkami, obchůdky a také nočním životem s hudbou. Pozor ale na vaši linii, protože k takovému bombardinu tu dopřávají pořádnou porci šlehačky. :-)V Tonale jsme byli ubytovaní prostřednictvím cestovní kanceláře Nev Dama v apartmánech Residence Tonale, které jsou vystavené ve stylu mezonetového bytu a disponují plně vybavenými kuchyňkami. Výhled z balkonu míří na západ na zasněžené vrcholky hor.
Tonale v kostce:

Vzdálenost z Prahy     8 h 34 min
Celodenní skipas dospělý     37 eur
Celodenní skipas junior (roč. 2002-2009)     25 eur
Celodenní děti (narozené do r. 2010)     16 eur
Provozní doba střediska     8:30–16:00
Webové stránky střediska     www.pontedilegnotonale.com
Ubytování     www.nev-dama.cz
Parkování     zdarma vždy u nástupních stanicPartneři SNOW tour:


V Tonale jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.