Jedinečná příroda, svěží vzduch, tradiční chalupy, kupa sněhu a ty výýýhledy! Naše nejvyšší hora Sněžka je dominantou, která nejde opomenout. Celé území Malé Úpy se nachází ve chráněné zóně Krkonošského národního parku. Malá Úpa se velmi odlišuje od velkých středisek, dávají zde přednost osobnímu a přátelskému přístupu.

Jak jistě víte Malá Úpa je v těsné blízkosti Polska. Proto i česko-polské přátelství nikoho nepřekvapí. A proto se nepozastavíme nad tím, že první datovaný sjezd na rohačkách proběhl už r. 1737 z Malé Úpy na polské území k Malému Stavu a první komerční sjezd, který je datován, je z r. 1815 vedoucí od hraniční boudy na sedle Przełęcz Okraj (Grenzbaude) k zájezdnímu hostinci Pod Zlatou hvězdou (Pod Złotą Gwiazdą) v Kowarech. Tato zimní zábava získávala víc a víc příznivců. V r. 1896 už čekalo na turisty kolem 3000 saní rohaček a stejný počet tažných koní.

S nápadem obnovit jízdy na starých dřevařských saních z Malé Úpy do Kowar, které se tu pro pobavení panstva a rozhojnění těžce vydělávaných peněz horalů provozovaly na počátku 19. století, přišel lesník z Červeného vrchu pan Josef Tylš už před řadou let. Pod jeho vedením se v roce 1999 uskutečnil nultý – zkušební sjezd od celnice do Kowar. Sjezdy se od té doby do Kowar pravidelně pořádají, začátek není sice na Pomezních Boudách, ale cca 3 km níže směr Kowary. Cíl je potom v Jelenie Struze.

První obnovený závod historických rohaček v Malé Úpě proběhl v roce 2016. Letos už po čtvrté závodníci sjížděli na historických rohačkách v areálu U Kostela, sváželi seno jako za starých časů a řezali dřevo pilou kaprovkou. K pobavení byla muzika a něco krkonošského k zakousnutí. Někteří si v rytmu harmoniky zatančili či poskočili. Všechny závodníky čekaly krásné Maloúpské ceny jak za rychlost při sjíždění, ale také za nekrásnější dobové kostýmy. Na saních rohatých se bude jistě závodit i příští rok a zábavu si tak může užít každý.


Další historickou akci, kterou v Malé Úpě připravují je tradiční závod – Krakonošovi lyžníci, kde závodníci soutěží ve sjezdu na starých lyžích, skoku ladném a samozřejmě bojují o nejkrásnějšího lyžníka. Celá akce se bude konat 9. 3. 2019 v areálu Pomezky.


Jak říkají maloúpští osadníci: Malá Úpa – velká zábava!

www.skimu.cz