Byla jsem lyžovat v Rakousku, což je pro mne zcela výjimečná událost, protože jak je patrné z mého jména, jsem Francouzka. A v tom Rakousku měli všichni na hlavě helmy. Ano, sto procent Rakušanů má na hlavách helmy a těch pár statisticky zanedbatelných lyžařů byli buď cizinci, nebo instruktoři, nejspíš také cizinci.

Helmu nepoužívám z jednoduchého důvodu: když si ji nasadím na hlavu, tak mi to vypne část mých primárních obranných pudů. Blbě slyším, takže ztrácím přehled o tom, co se kolem mne na sjezdovce děje. Fakt, že se mi potí hlava, což je mi nepříjemné, a zároveň mi fouká na krk, což je mi ještě nepříjemnější, nepočítám. Dá se to považovat za kaprice.

Přišlo mi ale divné, že většina těch lyžařů a snowboardistů má pásek pod bradou úplně volný. Asi by je to škrtilo, kdyby si ji měli přidělat pořádně. Helma může plnit svoji funkci jedině tak, že tvoří s hlavou integrální celek, že ano? Pořád jsem při tom lyžování, tedy v té části lyžování, kdy jsem posedávala v kabinách lanovek nebo postávala ve frontách, myslela na to, že kdyby si dali pořádný čelní náraz do hlavy, tak by se jim ta helma svezla po temeni dozadu. Podle vedení nárazu a podle jeho síly by došlo k většímu nebo menšímu zranění obličejové části. Ale, co mi nejvíce nahánělo hrůzu, byla představa, jak se pásek pod bradou hezky zapasuje do měkkých částí krku, obejme krkavice a bude působit jako efektivní škrtidlo. Lyžař/ka pak umírá s helmou sesunutou do týla na strangulaci a nikoli na poranění hlavy.

Nabízí se mi vysvětlení, že helmy jsou dnes jen imidžová záležitost, protože efekt červené královny už nestačí stíhat vývoj výzbroje a výstroje (pro ty, které nebaví evoluční biologie, si dovolím vysvětlující vsuvku: jedná se o matematické modelování adaptace a už o tom určitě byla mnohokrát řeč, ale kdybyste chtěli, tak to rozvedu jinde a jindy). Imidžovost jistě podporuje i jistá stádovitost lidstva, protože když to má tamten, musím to mít taky.

No a pak mne frankofilku také mrzí, že se nosí helmy a nikoliv přilby. Helma je slovo germánského původu a tomuto prastarému evropskému kmenu se stále připisuje poslušnost v davovém konání. (Dále asociovanou bojovnost si dost vybili v poslední evropské válce a už se k ní nehlásí.) Kdyby se totiž nosily přilby, jejichž etymologie je slovanská a je odvozená od toho, že se jedná o doplněk výstroje, který má být “při lbi” tedy při lebce, tak by si je lyžaři možná přidělávali pečlivěji a pevněji.

Anebo je to, milí čtenáři, všechno jinak? Já jsem se ale fakt snažila být ve svém pozorování konzistentní a prohlídla jsem možná i pár desítek lidí. Byla bych moc ráda, kdybyste mi několikaleté hmoždění s vašimi dotazy teď vrátili a vysvětlili mi to!


Své názory prosím pište do diskuze pod článkem!
Máte dotaz, na který jste ještě nikdy nedostali odpověď? Pošlete jej na skipsycho@snow.cz anebo ho přidejte jako komentář k článku!
Všechny dotazy a odpovědi ze Skipsychoporadny najdete v archivu!