Jednou z vícero dámských alternativ výše popsané pánské bundy je model Asimetrix-W. Z názvu je cítit, že něco na bundě nebude symetrické, a to něco je hlavní zip. Rozděluje bundu nepravidelně, mírně úhlopříčně zleva doprava při rozepínání.


Tato konstrukce je v modelech Kilpi použita opakovaně a má své opodstatnění: vedle ergonomie při za- a rozepínání zipu (pravákem) hlavně fakt, že ukončení zipu nepřichází do kontaktu s bradou, a zvýšený límec je proto pohodlný, protože jemnou dámskou bradu neohrožuje studený a někdy i ostrý jezdec zipu. Šíře límce je regulovatelná slepým zipem vsazeným na opačné straně límce a funkčnost tohoto řešení završuje i perforace límce: bunda může natěsno překrývat ústa, přičemž se dá pohodlně dýchat.


Ale zpět k celku. Bunda je zateplená zdánlivě méně než pánská IO-M, což ji činí lehkou a poddajnou (výrobce udává hmotnost 800 g při velikosti 36). Ohledně technických prvků jí opět nechybí nic, co by lyžař mohl potřebovat, včetně vnitřních manžet, kapsy s utěrkou na brýle nebo kapsou na rukávu na skipas či pasivním systémem lokalizace v lavině Recco. Střihově je sympaticky jednoduchá s praktickými vertikálními kapsami na bocích a za zmínku stojí i estetické zpracování. Na tuto otázku ale nechť si odpoví každý sám. Dámský střih není výrazně projmutý v pase, což dává prostor pro další vrstvy, zároveň je ale dobré si produkt před nákupem vyzkoušet, a až na základě toho zvolit velikost.


Plusy

  • Zajímavá konstrukce a komfortní límec
  • Vysoká úroveň technických prvků
  • Nízká hmotnost, pružnost materiálu – dobrá pohyblivost
  • Výborný poměr výkon/cena


Recenze pánské bundy Kilpi IO-M
Materiál – být chráněn a nepotit se

Neměli jsme možnost podrobit výrobky dlouhodobému testu (i na to dojde, více najdete na SNOW.cz/recenze), ale je zřejmé, že i české a cenově dostupné výrobky mají vše zásadní, co známe od světové konkurence. Pochopitelně alfou omegou lyžařské bundy je svrchní materiál. Kilpi používá pro obě testované bundy vlastní mikroporézní membránu Siberium, v našem případě Siberium 30 000 2L Stretch, která údajně odolá 20 metrům vodního sloupce a je schopna propustit 30 000 g/m2 vodní páry za 24 hodin. Údaje lze sotva objektivně ověřit, ale i kdyby se v praxi ukázala voděodolnost jako poloviční, mělo by to i tak být pro potřeby konvenčních lyžařů zcela dostatečné.