SNOW tour 2019 - Jasná from SNOW.cz on Vimeo.


Jasná - Chopok

Více než 50 km sjezdovek se na Jasné rozprostírá po severní i jižní straně hory Chopok (2 024 m) a zastoupení mají všechny barvy obtížností. Prohánět se můžete v bezlesých i zalesněných částech střediska povětšinou na dobře přehledných sjezdovkách. Jasná se těší vysoké návštěvnosti, takže abyste si mohli tratě využít dle svého gusta, vyrazte na první lano ideálně s předstihem – fronta před turniketem se tu tvoří už od 8 hod.


Ačkoli Jasná oslovuje především lyžaře-sporťáky, najdou se tu i přívětivé modré sjezdovky, na které nastoupíte ideálně na Lúčkách. Mezi nejpohodovější mírné tratě patří sjezdovka Lúčky nebo Turistická, které v pluhových obloucích sjedou klidně i malé děti.


Sportovní lyžaři ocení rychlé červené sjezdovky, které tu najdete v několika podobách. Volit můžete mezi tratěmi s členitým profilem, jako je například moje oblíbená sjezdovka Pretekárska z Priehyby na Záhradky, nebo sjezdovkami s konstantně prudkým sklonem a absencí zatáček, z nichž tou nejdominantnější je trať pod funitelem, na které se jel i Světový pohár žen.


Jasná disponuje i černými sjezdovkami, z nichž je mojí nejoblíbenější Zjazdárska na jižní straně, která je minimálně členitá a máte přehled po celé její délce. Protože je orientovaná na jih, určitě na ni vyrazte hned zrána, protože později se tu zejména v jarních měsících tvoří sněhové muldy.


Sice už nejde o nejnovější záležitost, přesto by byla škoda nezmínit, že jižní stranu obsluhuje i mladičká kabinková lanovka Krupová–Kosodrevina, která usnadňuje přístup na vrchol Chopku z jižní strany. Tajným tipem na prázdnou sjezdovku je pak krátká, zato pekelně rychlá červená trať Tréningová, na kterou vás prakticky bez front vyveze rychlá poma.


Na sjezdovce Vrbická v nejzazší části areálu najdete pěkně propracovaný snowpark, jehož horní polovina nabídne v podobě jednoduchých překážek a terénních vln zábavu i méně zkušeným skokanům, druhá polovina pak zahrnuje kromě zábradlíček i tři velké big airy, jejichž dopad je stavěný pěkně do kopce, takže při nepovedeném pokusu nepadáte na doskok z velké výšky.


Podél velkých skoků najdete i měřený slalom, který je v celé délce postavený pěkně plynule, ovšem poslední dvě branky do cíle jsou zrádně zavřené, takže v přátelských soubojích o nejrychlejší čas na ně pamatujte. :-)


Děti se v Jasné mohou své lyžařské krůčky učit v dětském parku Maxilandu v Krupové, Lúčkách nebo na Biele Púti. Samozřejmostí parků jsou pojízdné pásy, slalomová zvířata a bezpečné ohraničení od sjezdovek. Kromě lyžování samotného se děti mohou zúčastnit i animačních programů s maskotem. Lyžařské lekce s instruktory začínají každý den od 10:30 a 13:30 hod.


Letošní novinkou na Jasné je restaurace Habarka na Vyhliadke, která zaujme příjemným dřevěným interiérem a prosklenou stěnou, takže si u jídla můžete užívat výhled na sluncem ozářenou sjezdovku. Z jídelníčku můžete vybírat mezi masovými specialitami, těstovinami a samozřejmě v nabídce nechybí ani brynzové halušky. Ceny jídel se pohybují kolem 10 eur.


Permanentku do Jasné i Vysokých Tater můžete zakoupit dopředu přes internet s kartičkou Gopass, kdy vás celodenní skipas vyjde na 32 eur. Na místě můžete skipas zakoupit buď na pokladně, nebo o nějaké to euro výhodněji na samoobslužném automatu. Pokladny otevírají už v 8 hod, takže i se zakoupením jízdenky stíháte v pohodě první lano.
Vysoké Tatry

Součástí Tatry Mountain Resorts je také Tatranská Lomnica a Štrbské pleso. V Tatranské Lomnici se můžete sklouznout jak na pohodových modrých pláních, tak na nejdelší sjezdovce Slovenska, která se tu spouští z Lomnického sedla a celkem na ni nalyžujete 5 500 m.


V Tatranské Lomnici se zabavíte nejen lyžováním, ale i dalším programem, třeba návštěvou restaurace Humno, kde jsou k vidění lyže slavné slovenské lyžařky Veroniky Velez-Zuzulové nebo cadillac Madonny, nebo návštěvou Ski Muzea přímo v centru městečka Tatranská Lomnica. Nezapomenutelným zážitkem je pak výlet lanovkou na Lomnický Štít do výšky 2 634 m.


Štrbské pleso je od Tatranské Lomnice vzdálené zhruba 20 minut a lyžovačka tady má lehce sportovní charakter. Na rozdíl od Tatranské Lomnice tu najdete i snowpark a funpark, kde si můžete zkusit atrakce jako je snowtubing nebo snowrafting. Zajímavým zážitkem pak může být jízda na sněžných skútrech, které najdete podél hlavní cesty těsně před příjezdem do střediska.


Do správy Tatry Mountain Resorts spadají i akvaparky Tatralandia a Bešeňová a pokud si zakoupíte dvou- a vícedenní skipas, máte v den, kdy nelyžujete, vstup do akvparků zdarma, tedy vlastně místo skipasu. Tatralandie se nachází přímo v Liptovském Mikuláši a užít si tu můžete například vodní bar, vlnobití, řadu různých tobogánů, saunový svět a nově i surf arénu. Necelou půlhodinku od Jasné pak leží i akvapark Gino Paradise Bešeňová, kde můžete relaxovat ve venkovních termálních bazénech s teplotou vody až 39 stupňů, v saunách nebo můžete zkusit adrenalin zónu s umělým vlnobitím nebo věž se šesti tobogány.
Jasná v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 h
Celodenní skipas dospělý na pokladně     50 eur
Celodenní skipas dospělý online     32 eur
Děti do 6 let v doprovodu rodiče     zdarma
Webové stránky střediska     www.jasna.sk, www.tmr.sk
Parkování:     Lúčky - zdarma u nástupu lanovky
      Zahrádky – placené cca 300 m od nástupu lanovky
      Biela Púť – zdarma u nástupu lanovek
Vysoké Tatry v kostce:

Vzdálenost z Prahy     6 h
Celodenní skipas dospělý na pokladně     39 eur
Celodenní skipas dospělý online     24 eur
Webové stránky střediska     www.vt.sk
Parkování:     Tatranská Lomnica - zdarma vedle nástupní stanice
      Štrbské pleso - zdarma u hotelu FIS (malá kapacita),
zdarma centrální parkoviště nad železniční stanicí
(možnost skibusu do střediska)

Partneři SNOW tour:


V Tatrách jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.