Dopoledne ještě ve Svatém Petru panovalo poměrně slušné, i když zamračené počasí. Vlhová do závodu odstartovala s číslem 5 a předvedla nejrychlejší jízdu. Druhá Viktoria Rebensburg za Petrou zaostávala skoro o půl sekundy a třetí Federica Brignone už o více než vteřinu. Mikaela Shiffrin, největší soupeřka Petry Vlhové, byla po prvním kole až čtvrtá se ztrátou 1,33 sekundy! Lépe to pro Vlhovou a stejně tak pro většinu fanoušků pod sjezdovkou nemohlo začít, všechno šlo podle plánu. Plán to byl smělý, ale jak se ukazuje, naprosto reálný. Vlhová má formu i hlad po vítězství. Před týdnem v Jasné vyhrála oba závody Evropského poháru a pozvala tím do Špindlu všechny, kdo v tu dobu ještě váhali. Vítězné tažení přece na Chopku nemusí končit!

Druhé kolo obřího slalomu už na černé sjezdovce chvílemi bičoval déšť se sněhem. To ovšem vůbec nevadilo skoro deseti tisícům fanoušků, kteří většinou přišli podpořit slovenskou reprezentantku. V cílovém prostoru se to hemžilo folklórními klobouky a nezřídka se zaleskla borovička. Atmosféra dávala tušit příchod velkého finále.

Odpolední session ve Svatém Petru postupně otevřely tři závodnice, které v prvním kole dosáhly na setinu stejného času. To je docela výjimečné, nemyslíte? Nejlépe se z nich dařilo Němce Marlene Schmotz, nakonec skončila na 18. příčce. Svým způsobem určitě zaujal výkon ostřílené Rakušanky Evy-Marie Brem, ta se se startovním číslem 25 dokázala probojovat až na skvělé šesté místo. Ale všechny překvapila hlavně mladá Slovinka Meta Hrovat, kterou ve výsledkové listině vidíme ještě o jednu příčku výš. Hezké srovnání generací s pozitivním vyzněním pro mládí.


To všechno ale byly jen minipříběhy pro zpestření odpoledne. Pro zkrácení čekání na to, kvůli čemu se po letech na pár desítek minut zase spojily davy Čechů a Slováků. Byli jsme děsně zvědaví, zda to Petra dokáže.

Mikaela Shiffrin v prvním kole zaváhala a všichni jsme věděli, co nás v jejím podání čeká v druhé jízdě. No jistě, nářez. Perfektní, absolutně nejrychlejší jízda. Jenomže také Viki Rebensburg se druhé kolo povedlo, stejně jako to první, a v součtu časů šla do vedení. Na startu už stála jenom Ona a pod sjezdovkou nebylo slyšet vlastního slova. Půlvteřinový náskok byl v polovině trati pryč a šlo do tuhého. Bylo jasné, že to bude těsné. Ale pro koho? Ne, teď je Petra dokonce v červených číslech!

A pak jsem dostal slovenskou vlajkou přes ucho. Ale moc mi to nevadilo. Závěr se Vlhové povedl, Němku porazila o 11 setin sekundy. Slavíme, fotíme a pak jsme dokonce trochu naměkko. Kdo by si kdy pomyslel, že bude Slovenka válcovat lyžařský svět? I mistryně světa Petra Vlhová asi byla trochu naměkko, když měla do kamery Eurosportu popsat svoje pocity. Dlouhá pauza a potom… “Nevím, co mám říct. Je to neuvěřitelné. Je to nádherné, vyhrát před tolika fanoušky.”

Na tiskovce po závodě už se ale rozpovídala: “Obecně jsou závody v Česku skvělé. Máme k sobě pořád blízko, vždycky jsme měli. Viděla jsem i spoustu českých fandů, kteří slavili moje vítězství, to mě samozřejmě moc těší. Po dlouhé době jsem vnímala povzbuzování i během jízdy, což je speciální zážitek. Věřím, že moji fanoušci to dnes oslaví a jen doufám, že Špindlerův Mlýn nezboří.”

A to nás ještě zítra čeká slalom. Špindl se už teď otřásá v základech, jenomže Slováci v každém případě chtějí další velké vítězství.

Petra Vlhová o Mikaele Shiffrin:

Vždycky je skvělé závodit s Mikaelou. Máme vždy velmi těsné výsledky, to vzájemné soupeření mě posouvá dál.

Viktoria Rebensburg o Mikaele Shiffrin:

Do Špindlerova Mlýna jsem se moc těšila, mám na něj díky triumfu z roku 2011 krásné vzpomínky. Zrovna před závodem jsem se se svým týmem bavila, že tady tenkrát poprvé startovala mladá Mikaela Shiffrin. Ještě jí nebylo 16 let a nepostoupila do 2. kola. Tenkrát jsme jen věděli, že je to mladá a velmi talentovaná holka z Ameriky, dnes je z ní fenomenální závodnice, která vyhrála spoustu trofejí. Její kariéra je úžasná.

Mikaela Shiffrin o Petře Vlhové:

Petra má tady v České republice obrovský fanklub, ačkoliv její fanoušci ji následují prakticky na všech závodech Světového poháru. Atmosféra, která panovala při druhé jízdě Petry, byla opravdu výjimečná. Což je skvělé nejen pro Petru, ale pro celý náš sport.