Faktem je, že letošní leden o slušném zimním chování věděl pramálo. Dokonce nás nutil k takovým hloupostem jako například tvrdit, že: „od severozápadu k nám bude proudit teplý vzduch“, což je vážně v případě slušně vychovaných lednů blbost. Teď už se ale zdá, že se zima začne chovat normálně. Od neděle se dočkáme opravdického chladného severozápadního proudění – zpočátku od 800 a během dne i od 400 m n. m. budou srážky přecházet ve sněhové. V neděli a v pondělí nebudou příliš vydatné. Jinak to bude ale od úterka: díky tlakové níži, která se vytvoří nad jihozápadní Evropou a bude putovat přes Alpy k severovýchodu se konečně dočkáme vydatnějšího sněžení – to nejen na horách, ale možná i v nížinách. Tak to vydrží pravděpodobně do čtvrtka. Pak budou sněhové přeháňky slábnout.

 Očekávané srážky ve Střední Evropě
 Očekávané srážky z hlediska střední Evropy
Ve střednědobých výhledech to vypadá na pokračující chladné počasí i na přelomu ledna a února. Ale to už se pouštím na tenký led… O tom raději až za pár dní.

Mimochodem, pokud byste se chtěli podívat sami na podrobnější výsledky modelů, můžu vřele doporučit www.meteoweb.cz – Jaké bude počasí – Předpovědní mapy, tam najdete leccos užitečného. Třeba i tu tlakovou níži, která – alespoň doufám a pevně věřím – přinese letošní první pořádnou sněhovou nadílku.

Alena Zárybnická


Alenu znáte z ČT, kde zpracovává a hlásí meteorologické informace. Je to zanícená lyžařka, ale i třeba pilotka větroně. 


 Očekávané srážky z hlediska celého světa
Očekávané srážky z hlediska celého světa