Latemar

Fiemme nabídne přes 100 km sjezdovek ve čtyřech různých areálech, z nichž největší je Latemar, rozkládající se mezi středisky Pampeago a Obereggen. Na Latemaru najdete převážně přehledné červené sjezdovky, jejichž panoramatické pozadí tvoří dolomitský masiv Latemar.


Velmi sportovní charakter mají tratě, které se spouští od rifugia Angella, rychlé carvingové jízdy zprostředkují i červené široké tratě v části Obereggen.


Nejdominantnější černou tratí je Variante Muro Santa (č. 20a), která se spouští z nepřehlédnutelného vrcholu Pala di Santa, kde bývá zpravidla nejméně lidí a takřka nulová fronta na lanovku. Na úvod se sice na Pala di Santa svezete v pohodových obloučcích po příjemné červené pláni, pak se ale rázem ocitáte na ultimátním černém padáku, který je však dostatečně široký a přehledný.


Centrální část Latemaru vyplňuje velký a maximálně všestranný snowpark, ve kterém uděláte nespočet jízd hlavně díky přilehlé sedačkové lanovce. Profíci si ve snowparku oblíbí tři menší a jeden velký bigair a připravená je celoročně i U-rampa.


Středně a mírně pokročilí mohou trénovat na dvou easy line, takže odpovídající velikost skoku si tu najde opravdu každý. Začátečníci a děti si pak klidně můžou střihnout jednoduchou easy line s terénními vlnami a tunelem.


Na Latemaru stojí za návštěvu poměrně mladá restaurace Oberholz, kterou najdete u výstupu stejnojmenné lanovky v části Obereggen. Restaurace zaujme nejen zajímavým výběrem jídla, ale především nápaditým designem vnitřních prostor, který umožní výhled do hornatého okolí. Z jídla je tu na výběr grilovaná zelenina, losos se salátem nebo steak fiorentina.Alpe Lusia

Alpe Lusia je velmi všestranným areálem, který zaujme jak sporťáky, tak rodiny s dětmi. Zatímco rodinná část se nachází pod kabinkovou lanovkou Bellamonte 3.0, rychlé sportovní sjezdovky se spouštějí z vrcholu Le Cune a na jejich jezdivý červeno-černý profil budete vzpomínat ještě dlouho.


Každoročně se sem těšíme na sjezdovku Fiamme Oro, která je sice černě značená, ale nadprůměrně široká a maximálně přehledná. Rozlehlé pláně jsou proložené jedním prudším esíčkem, takže není ani monotónní.


Takřka na každém rohu natrefíte na různé lyžařské atrakce, které zabaví děti i dospělé. Mírný měřený slalom vhodný i pro začátečníky najdete na sjezdovce Fraine pod kabinkovou lanovkou, rychlý slalom závodního charakteru na sjezdovce č. 46 zase ocení i lyžaři se závodními ambicemi.


Na trati č. 43 je velmi pěkně postavená skikrosová trať, která stojí i za opakované jízdy. Kromě profesionálních startovních bran vás trať prozkouší i monstrózními terénními vlnami a nespočtem klopených zatáček se skikrosovými brankami. Skikrosku si užijí jak děti, tak díky dostatečné délce i náročnější lyžaři.


Alpe Lusia je z celého Fiemme nejvhodnjěším střediskem i pro děti, protože mírné modré svahy směrem na Bellamonte zvládnou i úplní začátečníci. Sjezdovky jsou zpestředné slalomem v klasických brankách i dětskými překážkami a malými terénními vlnami.


U nástupu na kabinku Bellamonte 3.0 najdou děti také pojízdný pás s mírným cvičným pláckem a malí nelyžaři se tu vydovádí na spoustě prolézaček, klouzaček a kolotočů ve venkovním dětském koutku přímo naproti lyžařskému parku.


Za odměnu můžete malé prcky vzít do pohádkové restaurace Ciamp dele Strie, kde si u oběda díky hradu a potůčku se studánkou budou připadat jako králové nebo princezny. Zahnat hlad můžete například lasagnemi nebo masovými specialitami – porce jsou velké a opravdu chutné.Alpe Cermis

Kvůli absenci atrakcí jako je slalom nebo skicrossová trať má středisko Alpe Cermis nejméně rodinný charakter, o to víc ho ale vyhledávají sportovní lyžaři, kteří se rádi soustřeďují hlavně na poctivě vykroužený oblouk. Sjezdovky na Alpe Cermis jsou převážně červené, příjemně členité a potkávají se v jedné stanici, takže areál je kompaktní a nepůsobí hekticky.


V horní části letos nově přibyla spojovací červená sjezdovka Busabella, díky které se v pravé části střediska lyžaři rovnoměrněji rozprostřou, a nebývá tu nikterak přeplněno. Nová sjezdovka je po vzoru svých sousedek široká, přehledná a nabídne svižné svezení po hranách.


Mojí oblíbenou sjezdovkou na Alpe Cermis je sjezdovka Olimpia, která je 7 km dlouhá a vystřídají se na ní pasáže všech barev. Zážitkem je zejména prostřední pasáž, kde se střídají esíčka s prudkými, avšak nadstandardně širokými padáky a v každém bodě sjezdovky je zachovaná dostatečná přehlednost.


Letošní novinkou na Alpe Cermis je restaurace Busabella v horní části střediska, která zaujme netradičním vnitřním i venkovním designem.


Chcete-li se naobědvat v nejvyšším bodě střediska s výhledem, volte Rifugio Paion, kde se vám dostane nejen chutného jídla, ale i úsměvů milé obsluhy, která tu českou klientelu vždy ráda vítá. Tamní lasagne nepřestanu doporučovat ani tentokrát, v těsném závěsu za nimi jsou ovšem masové speciality přímo z grilu.Ve Fiemme jsme byli ubytovaní v hotelu Veronza, který se nachází necelých 5 km od Cavaleze. Hotel nabízí snídaně i večeře formou bufetu a k dispozici je také wellness s malým fitkem.Val di Fiemme v kostce:

Vzdálenost z Prahy     7 h 30 min
Celodenní skipas dospělý     48 eur
Celodenní skipas junior (roč. 2001-2009)     33 eur
Celodenní skipas senior (roč. 1952 a starší)     44 eur
Celodenní děti do 8 let     zdarma
Provozní doba střediska     8:30-16:00
Webové stránky střediska     www.visitfiemme.it
Parkování     zdarma vždy u nástupních stanic

Partneři SNOW tour:


Ve Val di Fiemme jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.