Jakkoliv jsme původně vyrazili hlavně lyžovat, těžko se v Trentinu na jaře ubránit myšlenkám na letní aktivity. Teploty dole v údolích už bývají velice příjemné, v parcích okolo jezer Molveno, Caldonazzo nebo Levico se na konci března odpoledne běžně chodí v triku. Procházka po pěší zóně lázeňského městečka Levico Terme byla prima, na chvíli jsme byli posedět i v místní vinotéce, ale dlouho nás to nebaví. Chce to víc akce. Někdo se pak nechá zlákat na in-line brusle nebo dokonce na kolo, v tom už je o poznání víc pohybu, ovšem pořád je to celkem běžná zábava. A co takhle vyrazit si na ryby? Ne, nezbláznili jsme se. Chceme prostě do přírody a chceme si užít!

Z loďky na marény

Jezera v podhůří jsou samozřejmě plná ryb. Přitom rybaření ve vodách jezer Caldonazzo, Levico nebo Molveno rozhodně není provozováno nikterak masově. Historicky tu mělo právo rybařit jen pár rodin, které to dělaly z čistě existenčních důvodů. Natahovaly sítě a čekaly, co se do nich chytí. V současnosti tu z jara chytá sotva pár rybářů, jen tak pro zábavu. A samozřejmě, když se zadaří, nepohrdnou dobrou rybou k večeři.

Vy nemusíte být v rybaření nijak zkušení, abyste si mohli exotickou kombinaci ranního lyžování a odpoledního rybolovu vyzkoušet. Na jezeře Caldonazzo se dá chytat z loďky a můžete si k ní najmout i průvodce, který vám půjčí veškeré vybavení a se vším poradí. Rybářská povolenka tu stojí 12 eur na den. Asi nejvíce zastoupenou rybou v jezerech náležících k půvabnému lázeňskému městečku Levico Terme je maréna, které Italové říkají coregone. Dorůstá tu do pěkných délek, půlmetrová maréna není výjimkou! A místní rybáři, co vědí, jak na věc, chytají i větší.

Pstruzi z Lago Nembia

Jenom něco málo přes deset kilometrů od Andala, kde končí sjezdovky lyžařského areálu Paganella, je malé, uměle vytvořené jezero Nembia. Projedete městečko Molveno, po levém břehu obkroužíte stejnojmenné jezero a zhruba po dvou kilometrech vpravo od silnice uvidíte hotel. Pod ním se nachází rekreační areál s jezerem, které vás už na první pohled ohromí průzračnou, smaragdově zbarvenou vodou. A druhému pohledu snad ani nebudete věřit. V jezeře plavou obrovští, někdy i 3kiloví pstruzi! Když je hladina klidná, jsou dobře vidět. Běžte je chytat! Přímo v areálu si za 35 eur na den koupíte povolenku, můžete si půjčit rybářské náčiní a klidně si i objednat instruktora.

Chytání v jezeře Nembia ale není žádná Matějská pouť, povoleny jsou tu výhradně vyspělé techniky lovu jako je spinning a tak zvané muškaření. Ryby vám tedy na prut rozhodně neskáčou sami. Chytit některého z vypasených pstruhů vyžaduje zkušenosti a také trochu toho rybářského štěstíčka. Když se to ale povede, je to nezapomenutelný zážitek. Kouzelné okolní scenérie jsou násobeny divokostí nádherných ryb a přírodu v ten okamžik vnímáte všemi smysly.

Více o Trentinu hledejte na VisitTrentino­.it!