Vše začlo docela nevinně, když v roce 1965 hledal Sherman Poppen řešení, jak umožnit dětem radost z jízdy na sněhu. Inspirován jedenáctiletou dcerkou, která sjížděla kopce na saních ve stoje, sestrojil prototyp, později známý jako snurfer. Zpočátku šlo pouze o dvě sešroubované lyže, později použil širší vodní lyže a na špičku přivázal provázek, kterým se nástroj ovládal.

Jako obvykle si děti originální a zábavnou hračku záviděly, a tak Sherman začal vyrábět snurfery pro veřejnost - jeho firma Brunswick prodávala jeden takový snurfer za 10 až 30 dolarů. V 70. letech pak Poppen uspořádal první závod a založil tak tradici, která dovedla vývoj snurferu ke snowboardingu až do dnešní podoby, ve které se závodí i na olympijských hrách.


Boom freeridového lyžování nastal i díky vynálezu snowboardu

Hlavním přínosem snowboardingu do alpských disciplín byl pocit surfingu na sněhu - díky šířce nástroje zvlášť v hlubokém sněhu vynikl tento pocit, který záhy začali vyhledávat i lyžaři a díky vynálezu snowboardu začal všeobecný trend rozšiřování tzv. freeridových lyží. Stejně tak fenomenální bylo zavedení vykrojených ocelových hran a na to navazující carvingová mánie vyznavačů tzv. čisté linky.


Moderní pojetí snb zahrnuje také disciplíny jako bigair - snowboardy zde používané mají s původním snurfem co se konstrukce týče společného jen málo