S projektem evropského skipasu přichází společnost Snowpass se sídlem v Portugalsku. Snowpass je partnerem mezinárodní lyžařské federace FIS v oblasti digitálních médií a marketingu a cílem jejího projektu (logicky kromě zisku) je umožnit lyžařům lyžovat více a na více místech.

Sezónka už od 395 eur

Snowpass card stojí 895 eur a lyžovat s ním můžete celých 176 dnů ve více než 100 resortech v 10 evropských zemích. Pokud budete mít štěstí, pořídíte skipas ještě za zvýhodněných 395 eur, což je startovací cena pro prvních 50 000 zájemců. Předprodej však začal již 12. 5. 2019 a v tu chvíli registrovala společnost Snowpass již 40 000 předobjednávek, přičemž nejaktivnějším národem byli Němci, jejichž zájem překročil 20 % celkového počtu skipasů uvolněných pro předprodej.

Lyžovat můžete v 10 zemích: Švýcarsku, Rakousku, Francii, Itálii, Polsku, Španělsku, Slovinsku, Portugalsku, Belgii a na Slovensku. Paradoxně se evropský skipas zcela vyhnul Česku a podle sdělení Asociace horských středisek i velkých krkonošských skiresortů se ani žádná nabídka ke spolupráci neobjevila.

Vše vypadá báječně. Kde je tedy zádrhel? Když se podíváte pozorně, která střediska můžete na unikátní skipas navštívit, zarazí vás absence právě těch největších hráčů. Chybí velké ledovce i známé lyžařské houpačky a skipas se snaží přivést zákazníky spíše tam, kde je jich nedostatek. Což může být pozitivní nejen z pohledu provozovatelů, ale i zákazníků. Dostanete se pravděpodobně na mnoho zajímavých míst, kde není tlačenice. Za 395 eur, což je běžná cena celosezónní permanentky v Česku, se někomu možná takový výlet po Evropě vyplatí.