Zima pomalu klepe na dveře. I když lyžovat se na pěticentimetrovém poprašku, který snesl na hřebeny českých hor, zatím nedá, tak oko každého lyžaře pohled na pocukrovanou krajinu potěší.

Chladné podzimní dny s čerstvým sněhem na ledovcích vystřídá koncem týdne obleva

Ledovcové areály v posledních dnech zasypává sníh a teploty se drží celodenně pod nulou. V Rakousku v tomto týdnu nejspíš ještě přibude 10 až 30 cm nového sněhu, než se koncem týdne s jižním větrem výrazněji oteplí. Na sjezdovkách to každopádně vylepší podklad, který během léta dostal zabrat.

Příští dny tedy budou pro časné zahájení lyžařské sezóny velmi příjemné – během jasných dní slunce svítí ještě okolo deseti hodin denně, mráz tak není pocitově tak vlezlý a kromě pár závodníků zejí areály prázdnotou, což se koncem října razantně změní (přibude závodníků i prázdninových lyžařů, kteří využijí tzv. dušičkové svátky).

Na všech pěti tyrolských ledovcích už se lyžuje

Hintertux


Nejvíce sjezdovek je otevřených na Hintertuxu – 25 km tratí (Gefrorene Wand, Olperer, Kaserer) obsluhuje 12 lanovek a vleků, na ledovci leží asi 45 cm sněhu. Sjezd je možný až k Tuxer Fernerhausu ve 2 660 m n. m.

Sölden


Na 19 km otevřených sjezdovek láká také Sölden, lyžuje se na obou ledovcích, tedy Rettenbachu i Tiefenbachu.

Pitztal


V Pitztalu jsou v provozu všechny lanovky kromě vleku Brunnenkogel, aktuálně obsluhují 9 km sjezdovek.

Stubai


Na 6 km sjezdových tratí se lyžuje na Stubaiském ledovci - Daunferneru. Brzy se otevřou i další sjezdovky (Daunjoch, Eisjoch).

Kaunertal


Kabinka a vlek obsluhují 5 km sjezdovek na Kaunertalském ledovci, mimo provoz zatím zůstává hlavní ledovcový svah Weisssee, kde se staví nová kabinová lanovka. Příjezdová cesta se malebně klikatí dlouhým údolím a z podzimní nížiny vás dovede až na ledovec, pokrytý asi 35 cm sněhu.

Na Kitzsteinhornu v Kaprunu se začne lyžovat v sobotu 12. října. Brzké zahájení sezóny plánuje i Mölltal.

Ve Švýcarsku a Itálie v provozu letní „klasiky“

Saas-Fee


Jedním z nejspolehlivějších míst, kde si můžete ve Švýcarsku po většinu roku zalyžovat, je Saas-Fee v kantonu Wallis.

Passo Stelvio


V Itálii je v provozu 6 km sjezdovek v ledovcovém areálu nad průsmykem Passo Stelvio (v provozu pouze v létě a na podzim do konce října) a 2 km ve Val Senales (Grawand).