Přestože v SX91 vyhrávali závody SP Marc Girardelli nebo Ken Read, Salomon nebyl schopen se svým konceptem dlouhodobě bojovat proti „zbytku světa“ razícímu trend 4přezkových výkonných bot, a tak své formy a dokumentaci uložil do archivu. Postupně se poslední zachovalé kusy stěhovaly do komunity rychlostních lyžařů, kteří je ještě dlouho používali pro jejich hladký tvar s malým aerodynamickým odporem.

Rok 2019 je moment, kdy nastal čas reinkarnace konceptu zadního nástupu, ujal se ho tentokrát koncernový bratr Atomic. Vyslyšel hlas poptávky po uživatelsky pohodlné botě, ostatně jen nelyžař může přehlížet fakt, že nástup do a výstup z boty je jeden z nejvíce odrazujících momentů v celém procesu lidského lyžování – který člověk vnímá čím více, čím je starší. Ačkoli se veškeré dění může zdát na první pohled trochu retro, Atomic jistě ví, co dělá. Po 30 letech od posledního boomu podobných bot se technologie posunuly sakra dopředu (Atomic, resp. koncern Amer Sport je všechny má), lyžařská populace nad 45 i 65 let roste a její požadavky se proměňují – výhled, že by kdokoli ze stárnoucích lyžařů byl vzrušován vizí, jak svou křehkou léty poničenou nohu rve do úzkého komínu tuhé lyžáky, určitě nepatří mezi představy, o kterých lyžaři sní.

Nejvýkonnější bota Savor s udávanou flexí 100

Nejvýkonnější bota Savor s udávanou flexí 100


Když George Jedenoff, zarputilý Američan, který i v silně důchodovém věku aktivně lyžuje, měl v roce 2017 slavit svých 100 let, pozval ho resort Snowbird, aby životní jubileum oslavil lyžováním na jeho svazích. Díky silné účasti médií je důkladně zdokumentováno, co měl tehdy na nohou: nezaměnitelné (a zhruba 30 let staré) Salomon SX91 Equipe.

George Jedenoff slaví stovku – co má na nohou?

Rok, 2017, George Jedenoff slaví stovku - co má na nohou?


Nakonec nemusí být daleko od pravdy, že jednou v Atomic Savor nebo podobných lyžácích skončíme všichni.Více o lyžařské výbavě čtěte v časopise SNOW 118 market (říjen 2019)!