V roce 1963 stvořil Ferdinand Alexander Porsche jeden z nejuctívanějších produktů v historii designu. Porsche 911. Dokonalý Porsche design brzy překročil hranice automobilového průmyslu a principy, na kterých byl ikonický vůz vystavěn, se zhruba o deset let později staly základními stavebními kameny a neměnnými znaky exkluzivní life style značky Porsche Design. Preciznost a perfekcionismus v každém ohledu, dokonalé zpracování, technologická vyspělost, vysoká funkčnost a puristický design. Tak vnímá svět značku Porsche Design už bezmála 50 let. Její kvality nijak neoslabuje ani fakt, že dnes můžeme legendární brand najít vedle brýlí a hodinek také na sportovním i módním oblečení a dokonce na elektronice. Vždy znamená jediné: dokonalou funkčnost podtrženou elegantním designem.

Elan Amphibio Porsche Design

Amphibio, nic není nemožné

Hledání a nacházení nových technologických řešení, která v praxi zvýší výkon lyží a zároveň lyžaři usnadňují jízdu, přináší značce Elan už dlouhá léta uznání jak z úst lyžařských odborníků, tak u velmi širokého publika. Skvělým příkladem je technologie Amphibio, která dokázala zcela ojedinělým způsobem zkombinovat dvě na první pohled naprosto odlišná a přitom zásadní konstrukční řešení – tradiční prohnutí lyže (camber) a opačné prohnutí, pro které se v lyžařských kruzích vžil termín rocker. Ten v minulosti nacházel uplatnění především u freeridových lyží, dnes je však tento prvek běžně využíván i ve stavbě lyží určených pro jízdu na upravených tratích. Na sjezdovce rocker zkracuje účinnou hranu a tím usnadňuje zatáčení. Aplikace rockeru na vnějších hranách lyží při ponechání tradičního průhybu na hranách vnitřních dává lyžím s technologií Amphibio mimořádné vlastnosti. Jejich výjimečnost nakonec podtrhuje i fakt, že je třeba rozlišovat pravou a levou lyži, protože souhlasné hrany mají buď camber, anebo rocker.

Elan Amphibio Porsche design

Nekončící inovace

Letošní provedení originální technologie Amphibio Truline využívá nad vnitřní hranou lyže strukturované, tužší konstrukční materiály a nad hranou vnější, tedy méně zatěžovanou, materiály měkčí a ohebnější. Účinky technologie Amphibio se tím ještě zvyšují.

Ovladatelnost těchto vysoce sportovních a přitom značně všestranných lyží je podpořena i odlehčeným integrovaným nosníkem vázání Fusion X. Kluzně uložené vázání umožňuje zcela plynulý průhyb lyže v oblouku, nově vyvinutá platforma má navíc pyramidovitý tvar (směrem nahoru se zužuje), což pozitivně ovlivňuje ovladatelnost lyží. Specialitou modelu Porsche Design je karbonová výztuha právě v oblasti, do níž je integrovaný nosník vázání Fusion X.

Lyže pro opravdové znalce

Lyže Porsche Design Elan Amphibio jsou primárně určeny na upravené svahy, kde se prezentují vysoce sportovním charakterem a zároveň snadnou ovladatelností. Radost udělají všem milovníkům středních a dlouhých carvingových oblouků ve vysoké rychlosti, jejich kvality ocení především zkušení borci se smyslem pro dokonalost. Pozornost tyto lyže vzbuzují i v okamžiku, kdy musí přece jen zpomalit. Tehdy dávají na odiv svůj elegantní, nadčasový design. Vyspělé technologie a ty nejkvalitnější materiály sice nejsou vidět na první pohled, ale podobně jako u legendárního Porsche 911 víte, že tady se rozhodně nic neošidilo. Nic nechybí a vše je na svém místě.

Amphibio Porsche design

Až pojedete lyžovat na Kaprun, zastavte se na samém začátku městečka Zell am See. Na adrese Flugplatzstraße 29, vedle nové budovy, kde dnes vznikají všechny návrhy produktů Porsche Design Studia, stojí původní ateliér, který zde mezi lety 1972 a 1974 nechal vystavit Ferdinand Alexander Porsche. Prý zde vyrůstal a dá se předpokládat, že jej i okolní hory a malebná jezera alespoň částečně inspirovaly v pozdější práci. Ta krajina je prostě dokonalá.


Technická specifikace

krojení 121/73/104 mm
rádius 13.3, 14.5, 15.7, 17 m
vyráběné délky 160, 166, 172 a 178 cm
profil AMPHIBIO
technologie Amphibio Truline Technology, RST Sidewall, Laminated Woodcore, Carbon, Dual Ti
vázání/deska EMX 12/FUSION X + Carbon Plate