Alespoň tak jsme to psali ještě před úvodním závodem Světového poháru v Söldenu. Rakouský svaz Katharinu donutil k návratu k Rossignolu, což fanoušky značky Kästle, která by se po 22 letech objevila ve Světovém poháru pod nohama velmi talentované závodnice, sice mrzelo, ale pro Katharinu se tak otevřela cesta zpět k tréninkům s rakouským „mančaftem“, ale hlavně ke startu v Söldenu, který byl podmíněný právě návratem k původnímu dodavateli vybavení.

Jenže Liensberger jsme na startovní listině nakonec hledali marně. Start v Söldenu byl totiž podmíněn také podpisem smlouvy s Rossignolem, a to hned na dva roky. Z pozice Rossignolu naprosto logický požadavek, který ale Katharina odmítla respektovat a požadovala smlouvu pouze na jeden rok. „Nedokážu si představit, že jí dám lyže, budeme s ní vyvíjet nový materiál a za pět měsíců bude zase pryč, “ komentoval situaci Mougin Sorge, zástupce Rossignolu, dříve mimo jiné servisman Luca Alphanda a dlouholetý trenér švýcarského týmu sjezdařů.

Smlouva na dva roky tedy zůstala nepodepsaná a sportovní ředitel rakouského svazu Toni Giger Katharinu Liensberger z přihlášky na otvírák v Söldenu jednoduše vyškrtl. Co bude dál? Nyní má Liensberger ultimátum do 15. listopadu. Do té doby musí podepsat smlouvu, jinak bude bez vybavení, ale hlavně bez možnosti závodit i trénovat s rakouským týmem.

Nejsmutnější na celé kauze je rozhodnutí Austria Ski Pool, potažmo rakouského svazu, vypovědět Kästle původně čtyřletou smlouvu o partnerství. Smlouva byla oficiálně vypovězena minulý týden a vyprší v dubnu 2021. Než hledat řešení, rozhodl se Austria Ski Pool preventivně zbavit tradičního partnera dříve, než si ho vybere další závodník, kterému Kästle sice umí poskytnout výborné lyže, ale už nemají smluvního partnera na lyžařské boty.

Nevíme, co se za celou kauzou vlastně skrývá. Z pohledu zvenčí je však nepochopitelná. Je mnoho značek, které nemají kompletní portfolio lyží a bot. Lange nemají lyže, Kästle zase nemají boty. A zdaleka nejsou na trhu jediní. Mnoho závodníků materiál kombinuje. Nakonec v minulosti nebyla nijak ojedinělá i kombinace bot Fischer s jinými lyžemi, byť Fischer měl vlastní lyže a jiné značky zase vlastní boty. Připomeňme třeba lyže Croc/Augment. Na první pohled je tedy evidentní, že řešení jsou a nejsou zas tak ojedinělá. Přesto se to u talentované Kathariny Liensberger nepodařilo a stále nedaří.

Její chování je, nejen z pohledu rakouského svazu a Rossignolu, spíše dětinské. Ale její vzpoura i touha jít vlastní cestou a prosadit si materiál, který jí nejvíce vyhovuje, jsou vlastně sympatické. Držme palce jí i lyžím Kästle, které v Söldenu nakonec reprezentovala Holanďanka s českými kořeny, Adriana Jelinkova.