Chladný listopad se sněžením v nejvyšších horských polohách

Oproti nadprůměrně teplému konci října přichází začátkem listopadu významné a pravděpodobně i déletrvající ochlazení. Vysokohorské areály v Alpách se dočkají první sněhové pokrývky, která už by mohla vydržet do zimy.

Aktuální výška sněhu v Alpách na interaktivní mapě

Rakousko: v provozu ledovce a jedna sjezdovka v Kitzbühelu


Kaunertalský ledovec o posledním říjnovém víkendu (autor: starli / Alpinforum)


Sjezdovka na ledovci Rettenbach v Söldenu před tím, než se na ni minulý víkend vrhli závodníci Světového poháru


Lyžařský provoz na Kaunertalu je v současnosti omezen i kvůli dostavbě páteřní lanovky na Falginjoch

Nejvíce otevřených sjezdovek se aktuálně koncentruje v Tyrolsku. Sölden, Stubaier Gletscher, Pitztaler Gletscher, Hintertuxer Gletscher i Kaunertaler Gletscher jsou v částečném provozu díky ledovcovému podkladu nebo deponům loňského sněhu, který byl rozhrnut na morénovém podkladu. Vlivem teplého počasí byly sjezdovky místy vydřeny až na led, přicházející sněžení ale podklad významně občerství.


Aktuální momentka z Kitzsteinhornu

V Salcbursku se dá lyžovat na 12 km sjezdovek na Kitzsteinhornu, v Korutanech zase namenším ledovci Mölltaler Gletscher.
První sjezdovky otevřeli koncem října také na Dachsteinu, dobře dostupném z Čech.

Jedna sjezdovka, připravená z deponů sněhu, je v provozu jako tradičně touto dobou také v Kitzbühelu na Resterhöhe.

Během listopadu se chystají sezónu zahájit i další areály - prvními z nich budou Obergurgl (typicky se otevírá nejméně třetina z více než 100 km sjezdovek), Obertauern (většinou otevírá třetinu až polovinu tratí) a Turracher Höhe (obvykle otevírá jednu krátkou sjezdovku).


Na ledovce nad Söldenem je stále nutné dojíždět z údolí vysokohorskou silnicí. Dojíždění obvykle odpadne v polovině listopadu, kdy se otevře lanovka na Giggijoch


V příštích třech týdnech zahájí sezónu také na Turracher Höhe, v Obergurglu nebo Obertauernu

Itálie a Švýcarsko: kromě ledovců se lyžuje i v Engadinu

V Itálii končí sezóna v letním ledovcovém areálu Passo Stelvio, otevřeny jsou i ledovcové sjezdovky v nejvyšším patře areálu v údolí Val Senales. V příštím týdnu zahájí sezónu Sulden pod Ortlerem.

Ve Švýcarsku je nejvíce otevřených sjezdovek v Zermattu, kde lyžování dominují výhledy na Matterhorn. Lyžuje se ale i na bližší Diavolezze nedaleko Svatého Mořici.