Mráz na českých horách přeje technickému zasněžování

Během tohoto týdne teploty nejen v horských oblastech klesaly pod bod mrazu a většina areálů začala se zasněžováním, které jim vytvořila solidní základ pro vánoční lyžování. Některé z nich ale zahájí sezónu už dříve, třeba o nadcházejícím víkendu. Slunečné inverzní počasí ale nevydrží, naopak bude hodně oblačnosti, vlhko a větrno a nejvyšší teploty přinejmenším na několik dní vyrostou nad bod mrazu. Pak se ale rýsuje další ochlazení a tato houpačka může pokračovat až do Vánoc.


Ve Skiresortu Černá hora - Pec leží sněhový poprašek a na sjezdovkách pak i technických sníh. První lyžaři se mají šanci sklouznout v sobotu 7. prosince (více info)


Skiareál Malá Úpa o víkendu sveze lyžaře až k 5. sloupu vleku v lokalitě Pomezky (více info)


Ve skiareálu Branná v Jeseníkách se od pátku lyžuje, v sobotu můžete vyzkoušet testcentrum lyží Lusti (více info)

O víkendu se začne lyžovat také ve Ski Aréně Karlov nebo v beskydské Bílé.

Alpy: na jihu nejlepší podmínky za 10 let, plný provoz hlásí ale i mnohé areály na severu

Nejvíce sněhu spadlo v centrální a jižní části Alp, v jihozápadní polovině pohoří ho leží dokonce rekordní množství. Slušné sněhové podmínky ale mají i na severní straně Alp, zejména ve vyšších polohách a s pomocí zasněžování.

Kromě Ischglu, Söldenu, Obergurglu nebo Serfaus na západě Rakouska, které aktuálně nabízejí největší množství otevřených sjezdovek, se už začalo také v bližším Saalbachu, Katschbergu nebo Gasteinu. Plnohodnotně se lyžujetaké v Obertauernu, rovněž dobře dostupném z Česka.


Sněhové podmínky v salcburském Obertauernu v minulém týdnu před ochlazením zhodnotil reportér andy97: "Na sjezdovkách bylo okolo 30 až 100 cm sněhu a i mimo sjezdovky se nacházela nemalá pokrývka. Sníh byl přes den měkčí, na prudších svazích tvořil malé muldy. Ve stínu umrzlý. Na začátek sezony ale velice dobré podmínky."

Skvělá sněhová situace trvá na jižní straně alpského hřebene, kde leží sníh dokonce i v nižších polohách a vrcholy jsou pak doslova zasypané. Nejmocnější vrstva sněhu se Alpami táhne přibližně od Grossglockneru přes Zillertalské, Stubaiské a Ötztalské Alpy a dále podél švýcarsko-italských hranic k Zermattu, masivu Mt. Blancu a dále do Francie.

Nejvíce sněhu zatím spadlo a zůstalo ležet v Itálii, díky tomu je na tom, co se týče lyžařských podmínek, nejlépe